BARDEJOV. Šarišské múzeum v Bardejove opäť sprístupnilo expozíciu ikon, ktorá bola pre rekonštrukciu objektu od jesene minulého roku zatvorená.
Ide o jedinú samostatnú špecializovanú expozíciou ikonopisných pamiatok východného obradu na Slovensku.
Sú tu vystavené ikony - maľby na dreve od 16. do polovice 19. storočia, na ktorých návštevník môže sledovať vývin ikonopisnej tvorby karpatských ikon.
K ďalším exponátom patria ikony na plátne s tematikou Posledného súdu, vyšívané cirkevné rúcha a cirkevný mobiliár.
Múzeum patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
Objekt obnovili
"V Bardejove máme päť objektov a postupne sme ich začali dávať do poriadku. V rámci tejto rekonštrukcie bol opravený objekt na Radničnom námestí 27, a práve tam bola zrekonštruovaná expozícia ikon a zároveň aj vytvorené vhodné priestory na depozitárne účely. Na rekonštrukciu objektu v Bardejove išlo celkovo 430 000 eur," uviedol vedúci odboru kultúry Úradu PSK Vasiľ Fedič.
Výsledkom obnovy budovy nebola len výmena strešnej krytiny, okien, dverí, oprava fasády, ale aj skvalitnenie a rozšírenie depozitárov v podkroví.
Stavbári odvlhčili celý objektu a sprístupnili expozície pre imobilných návštevníkov.
Zmeny zaznamenajú návštevníci aj v štruktúre staronovej expozície, ktorá predstavuje okolo 300 ikonopisných pamiatok.
Okrem troch kompletných ikonostasov z období 17. 19. storočia, veľmi vzácnych ikon zo 16. storočia z chrámov východného obradu v Rovnom, Ladomírovej, Dubovej, Kružlova a Vyšnej Polianky a zaujímavých ikon na plátne z polovice 18. storočia z obce Tročany, pribudlo do expozície aj niekoľko procesiových ikon, kovových krížov, bohostánok z roku 1771 pôvodom z chrámu v Nižnom Svidníku.
Vo vstupnej časti boli inštalované aj veľkorozmerné fotografie drevených chrámov z obcí Ruská Bytrá, Zboj a Mikulášová.
Vrátia sa aj exponáty z Bratislavy
V júni sa do vynovenej expozície vrátia aj ďalšie cenné exponáty, ktoré sú v súčasnosti vystavené na Bratislavskom hrade v rámci celoslovenskej výstavy Paramenty - liturgické textílie.
Pribudne aj hunkovská ikona na plátne z 18. storočia sv. Juraj a sv. Teodor, jedna z tročianskych procesiových ikon na plátne s obrazmi sv. Heleny a sv. Pantaleóna, ktorá vznikla približne v rovnakom období.
Fedič doplnil, že za posledné dva roky kraj do rekonštrukcií objektov kultúrnych zariadení masívne investoval, ide o čiastku takmer deväť miliónov eur.
Veľké rekonštrukcie sa v súčasnosti realizujú aj v múzeách v Humennom a v Poprade, v Šarišskej galérii v Prešove, opravujú sa tiež ďalšie budovy múzea v Bardejove, a tiež budova knižnice v Spišskej Sobote.
Všetky objekty sú kultúrnymi pamiatkami.
V tomto roku sa začne aj s rekonštrukciou hradu v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári