Na severnom okraji regiónu Šariš, kde v tesnej blízkosti prebieha historická hranica s Poľskom, sa v doline Ondavy nachádza malá dedinka Vyšná Polianka. Jej dominanta je drevený chrám sv. Paraskevy. Je málo známy, ale vzácny.
VYŠNÁ POLIANKA. Chrám vybudovali v strednej časti obce na pahorku zvažujúcom sa smerom na juh od hraničného hrebeňa. Ide o miesto, kde stál každý predchádzajúci drevený chrám a cintorín, snáď aj od čias založenia obce.
Je to teda najdôležitejšie miesto v dedine, čo dokazujú aj historické mapy. Podľa nich stál chrám na tom istom mieste aj v roku 1769 a 1820.
Súčasný objekt pochádza síce až z obdobia rokov 1918-1919, kedy bol nanovo postavený. Stavbári však použili materiál zo starého chrámu a vybudovaný bol v tom istom štýle ako predošlý.
Ak berieme do úvahy, že drevené konštrukcie sa prirodzene neustále obnovujú, tak súčasný chrám je kontinuálne pokračujúca stavba dreveného kostola z 18. storočia.
Chrám vznikol v rokoch 1745-1746
Najstaršie zmienky o kostole vo Vyšnej Polianke sú z roku 1726, avšak nepriame. Existuje záznam o miestnom farárovi – Alexejovi Romanovičovi, ale z vizitácie z roku 1746 je zrejmé, že tam stál drevený chrám a čo je ešte dôležitejšie, je informácia, že je „nový a potrebuje zariadiť“.
„Objekt teda vznikol v rokoch 1745-1746, potvrdiť by to mal dendrochronologický rozbor starších častí súčasného chrámu. Je pravdepodobné, že tento chrám bol druhý v poradí, keďže Polianka je pomerne mladá dedina. Sídlo bolo založené v 16. storočí, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1572,“ povedal o vzniku chrámu sv. Paraskevy odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.
Domnieva sa tiež, že niekoľko rokov po založení si miestni obyvatelia mohli postaviť prvý, jednoduchý, drevený chrám, ktorý o 150 rokov nahradili tradičným typom drevenej sakrálnej architektúry u nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári