Mať prácu je nevyhnutnosť, ale nie samozrejmosť. Prešovský kraj už dlhodobo vedie prím v miere najvyššej nezamestnanosti. Neľahké hľadanie ľudia potvrdzujú.
PREŠOV. Dopravná infraštruktúra, nižší záujem investorov i mnoho ďalších faktorov vplýva na fakt, že nájsť si prácu nie je vždy jednoduché.
Aj napriek vyjadreniam, že miera nezamestnanosti klesá (vzhľadom na štatistiky úradov práce), môže byť realita v mnohých prípadoch celkom iná.
Hľadanie práce je beh na dlhé trate
Beáta Povníková (30) je príkladom mladej šikovnej perspektívnej ženy, ktorá momentálne na trhu práce hľadá svoje uplatnenie.
Už štyri mesiace márne hľadá, a to aj napriek tomu, že jej referencie sú vynikajúce, má prax, pracovné skúsenosti i bohatý životopis.
„Prácu si intenzívne hľadám od januára, predtým som 5 rokov pôsobila v bankovom sektore,“ vysvetľuje Beáta. Vyštudovala obchodnú akadémiu, na vysokej škole marketing. Z neho má magisterský titul, titul bakalár z verejnej správy. Odbor si vyberala cielene, regionálnemu rozvoju sa venovala aj vo svojich záverečných prácach, pracovala už počas školy.
„Pri svojej pracovnej pozícii vždy prihliadam aj na to, či budem môcť komunikovať s ľuďmi, nie čisté účtovníctvo, keďže nie som zvyknutá sedieť bez priameho kontaktu s človekom,“ vysvetľuje.
Beáta má bohaté skúsenosti z oblasti bankovníctva, práce s ľuďmi, komunikačné zručnosti na vysokej úrovni.
Niekedy chcú „nepopísaných“
Ako je teda možné, že stále si nevie prácu nájsť?
„Spätnú väzbu mávam veľmi pozitívnu, ale vtip je v tom, že ma nikdy nezamestnajú,“ konštatuje. Zúčastnila sa napríklad aj trhu práce v Košiciach, kde sa osobne zaujímala o možné dôvody.
„Povedali mi, že napríklad pri amerických firmách rozhadzujú siete a hneď uvádzajú, že hľadajú šikovných absolventov, hneď po škole, resp. maximálne dva roky po. Chcú si ich vychovať, prispôsobený je tomu aj nástupný plat,“ opisuje dôvody, s ktorými sa stretla.
Práca? Kdekoľvek, ale aby bola
Jej osobnou skúsenosťou je napríklad aj to, že sa ako bývalá banková pracovníčka stretáva s rôznymi reakciami v prípade, že má záujem o inú sféru.
„Úprimne, sama neviem, kde to viazne. Hoci, niekedy mi doma hovorievajú, že asi nie je celkom dobré byť aj ‚prekvalifikovaná,‘ konštatuje Beáta. Prácu si hľadá intenzívne prostredníctvom internetu, tiež aj cez známych, závislá je však najmä od portálu profesia.sk, rovnako zadáva svoj životopis aj do personálnych agentúr, chodieva na trhy práce.
A pritom je ako rodáčka z obce pri Sabinove ochotná za prácou vycestovať i do Prešova, Košíc či dokonca do Popradu.
Zahraničie nie za každú cenu
V dnešnej dobe je trendom, že mladí potenciálni ľudia odchádzajú za hranice. U Beáty to však nie je prvou možnosťou.
„Zahraničie pokladám za krajný prípad núdze. Keď každý vycestuje z tejto republiky, čo tu bude? Prečo by sme mali všetci odísť a nechali tu všetko? Pre mňa to nie je riešenie,“ hodnotí Beáta. Nevzdáva sa a hľadá ďalej tu na Slovensku. Aj napriek tomu, že spätná väzba je napríklad po zaslaní životopisu častokrát takmer nulová. Stretla sa dokonca aj s doslova vtipným konštatovaním, prečo nie je vhodná na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzala.
„Vraj ma budú odporúčať, mám u nich výborné referencie, ale nemajú pre mňa vhodnú pozíciu, lebo táto by mohla byť vzhľadom na moju komunikatívnosť a predpoklady nudná,“ konštatuje s úsmevom Beáta.
Aké sú prognózy?
Investície do nehnuteľností v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) s výnimkou Ruska v prvom štvrťroku mierne poklesli.
Dobré časy pre Slovensko
Podľa prognóz odborníkov by to však mal byť rekordný rok pre celý región SVE, pričom pri Maďarsku, Slovensku a Rumusku by malo ísť o výrazný vzostup.
„Očakávame rekordný rok pre celý región SVE s tým, že Maďarsko, Slovensko a Rumunsko zaznamenajú výraznejší nárast a stanú sa hviezdami regiónu. Niet pochýb o tom, že aj naďalej zostane silný záujem o kľúčové trhy strednej Európy, teda o Česko a Poľsko, ktoré môžu v tomto roku zaznamenať nové rekordy. Trend začatých investičných aktivít by mal pokračovať aj v Srbsku, pobaltských krajinách a v Bulharsku. Na niektorých trhoch však budú investori čeliť nedostatku zaujímavých a atraktívnych produktov,“ predpovedá šéf CBRE pre SVE Andreas Ridder.
V porovnaní s celým rokom 2015, v ktorom až 30% investícií do regiónu priniesli americkí investori, začiatok tohto roka patrí prevažne nemeckým investorom.
ZDROJ: TASR
Náš kraj a práca
Na území kraja pôsobí viac ako 16 tisíc firiem zameraných na tvorbu zisku a 55,5 tisíc súkromne podnikajúcich fyzických osôb (živnostníkov, vrátane fyzických osôb podnikajúcich na základe iného ako živnostenského zákona). Svoju činnosť orientujú hlavne do odvetví stavebníctva, obchodu a priemyselnej výroby. Podľa počtu zamestnancov 95% firiem je zaradených medzi malé podniky (do 49 zamestnancov), 1,6% medzi stredné (od 50 – 249 zamestnancov) a 0,3% medzi veľké podniky (nad 250 zamestnancov).
ZDROJ: EURES
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 17/2016, v predaji od 3. 5. do 9. 5.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári