Konal sa tu prvý ročník súťaže mladých interpretov hry na cimbale Prešovského a Košického kraja Prešovská cimbalová struna.
PREŠOV. Cimbal, hudobný nástroj patriaci k nie práve bežným, mal hlavné slovo počas pilotného ročníka súťaže hry na jeho strunách.
Do Prešova si to namierilo 21 súťažiacich z 8 základných umeleckých škôl Prešovského a Košického kraja.
Svoje zastúpenie tu mali Prešov, Vranov nad Topľou, Lipany, Valaliky, Moldava nad Bodvou, Giraltovce a Košice, odkiaľ boli hráči z viacerých škôl.
Prví na východe
Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa ZUŠ J. Pöschla Jozefa Hrušovského, na Slovensku existuje len jedna celoslovenská súťaž v hre na cimbale a aj tá je v Bratislave.
„Niečo podobné sa ešte robí aj v Košiciach, ale skôr v rámci ľudových hudieb či podobne, ale samostatný cimbal to nebol,“ opísal Hrušovský.
Ako rodený cimbalista teda preskúmal terén, zistil záujem a pripravil súťaž pre Prešovský a Košický kraj.
Domáci zastúpenie nemali
Na pódiu žiarili a dych vyrážali cimbalisti a cimbalistky s úžasným talentom. Hostiteľská škola však, paradoxne, svojich zástupcov nemala.
„Zastúpenie sme nemali, keďže vekovo máme cimbalistov starších,“ vysvetlil Hrušovský.
Ten si po nástupe do funkcie riaditeľa pred dvomi rokmi ani nevedel predstaviť, žeby na škole nebol folklór. Stále je to však v štádiu postupného vývoja a vraj by tu v budúcnosti mohla vzniknúť aj ľudová hudba.
A pokiaľ ide o cimbal, ten určite nepatrí do starých dedinských filmov. „Cimbal oslovuje starších, ale aj strednú generáciu a deti. Keď som začínal hrať ja, bol to čisto folklórny nástroj, ešte sa neučil na školách. Teraz je rovnocenným nástrojom,“ vysvetlil Hrušovský terajšie postavenie ich súťažného nástroja.
Na cimbale hrá od troch rokov
Porota to pri hodnotení skutočne nemala jednoduché. Paličky počas súťaže len tak kmitali. „Je obrovský rozdiel medzi cimbalistami odchovanými na cimbale a tými akademickejšími, na ZUŠ. Aj v držaní paličiek. Na učiteľovi záleží, ako tie paličky naučí držať,“ opísal Hrušovský.
Jednou z najmladších cimbalistiek, ktorá si domov odniesla zlaté pásmo, bola 10-ročná Ema Ďurčová z Veľkej Idy.
„Na cimbale hrám od malička, od troch rokov,“ prekvapilo usmievavé dievčatko. Ako sa k nemu dostala?
„Raz som to počula na jednom koncerte, tá hudba ma prilákala a už som chcela na to chodiť,“ vysvetlila a ako dodala, vraj cimbal vôbec nie je ťažký.
Hrdý bol aj jej ocko. „Všetky tri deti chodili na ZUŠ, ale ona sa zatiaľ drží viac ako ostatné a som veľmi hrdý na výsledky, ktoré dosiahla, dúfam, že to bude takto pokračovať ďalej,“ tešil sa ocko.
A ako prezradil, Emka stíha ešte aj spev, čiže si popri hre na cimbale aj zaspieva.
Laureátkou vnučka zakladateľa Železiaru
Absolútnou laureátkou 1. ročníka Prešovskej cimbalovej struny sa stala Dáša Szanyiová (17) zo ZUŠ Bernolákova v Košiciach.
Pôvodne vraj začínala s hrou na flaute, nakoniec sa cez maminu kamarátku dostala k cimbalu. Hráva na ňom na ZUŠ približne dvakrát týždenne, pred súťažou sa to zvýši aj na tri či štyrikrát.
Celkovo hrá už 10 rokov. „Jednoducho ma to chytilo za srdce,“ vyznala sa. Kam s týmto talentom, už predstavu má.
„Môj dedko založil spolu s kamarátmi Železiar, tak by som sa chcela dostať tam,“ prezradila.
Medzi jej úspechy patrí napríklad aj zlato zo súťaže v Bratislave. Najzaujímavejšie je, že Dáša sedem rokov hrala „zle“. „Sedem rokov som držala paličky zle, musela som sa preúčať, mala som s tým strašné problémy,“ prekvapuje mladá slečna. Po jej výkone však bolo treba uznať, že sa to preučila bravúrne.
Kolorit súťaže spestrila a koncertom pobavila Ľudová hudba Stana Baláža, v ktorej hrá na kontrabase aj riaditeľ školy Jozef Hrušovský a spolu s ďalšími muzikantmi ukázal cimbalové majstrovstvo ich najmladší člen Peter Germuška.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 18/2016, v predaji od 10. 5. do 16. 5.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári