Obyvateľ bardejovskej mestskej časti Poštárka tvrdí, že na čiernu skládku za jeho domom sypú odpad cielene. Najprv to bolo mesto, teraz neznáme vozidlá.
BARDEJOV. Ešte poriadne neutíchol aprílový škandál mestského podniku Mestské lesy, ktoré si tri roky vozili do vlastného lesa stavebný odpad a teraz musia rekreačnú a chatársku oblasť Mníchovský potok pracne čistiť, a ako povedal primátor Boris Hanuščak (Smer) pre televíziu „zavážať zdravou a nezávadnou hlinou“, a už sa ozývajú obyvatelia inej mestskej časti s rovnakým problémom.
Sypem, sypeš, sypeme
V auguste 2015 nás rómsky bloger a sociálny pracovník Štefan Dreveňák informoval, že do rómskej mestskej časti Poštárka v Bardejove mestský podnik Bardbyt roky vozí stavebný odpad.
Dreveňák v ňom minulé leto našiel použité injekčné ihly. Mesto tvrdilo, že keďže ide o záplavovú oblasť, spevňuje breh na ústnu žiadosť iného Róma, ktorý tam býva.
Tento rok, najprv vo februári a potom v máji, sa na tom istom mieste znova objavili autá so stavebným odpadom. Dreveňák ich vyfotil a na miesto zavolal mestskú políciu.
„Vo februári tu prišiel jeden pán na pick-upe a vyhodil tu stavebný odpad. Keď som ho na to upozornil a opýtal sa, či má povolenie, vôbec sa so mnou nebavil. Zavolal som políciu, tí to zdokumentovali a ďalej sa to neriešilo,“ hovorí Dreveňák.
„Začiatkom mája prišla tatrovka s plnou vlečkou stavebného odpadu a vysypala ho na to isté miesto. Šofér mi „pre zmenu“ povedal to isté čo minulý rok, že je to na základe požiadavky toho istého pána čo tu žije, aby sa spevnili brehy. Ani on nemal žiadne povolenie,“ dodáva.
Podnety chodia
Podľa nového zákona o odpadoch od januára 2016 na povrchovú úpravu terénu nie je možné používať recyklovateľné stavebné odpady ako sú betón, tehly, bitúmenovú zmes (asfalt) a pod., tieto by mali skončiť v recyklačnom zariadení.
Navyše ak chce fyzická alebo právnická osoba nejakým spôsobom zasahovať do brehu potoka alebo rieky, spevňovať ho a podobne, musí o to oficiálne a písomne požiadať výlučne príslušnú Správu povodia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), pretože rozhodnutie o úprave brehov patrí výlučne do ich kompetencie.
Ak podnet o čiernej skládke preveruje mestská polícia, musí informovať nás aj okresný úrad,“ povedal nám Milan Klimek z oddelenia životného prostredia bardejovského mestského úradu.
„Na Poštárke sme momentálne riešili veľké znečistenie, ktoré vzniklo upchaním a prerazením kanála a ak by prišla búrka a spláchlo by sa to do potoka, možno by v meste vznikla aj epidémia, ale to je asi iná vec. O stavebnom odpade pri potoku nevieme, ale aktuálne máme hlásených päť nových čiernych skládok, ktoré začíname riešiť,“ informovala šéfka Oddelenia životného prostredia bardejovského Okresného úradu Mária Hankovská.
Foto: šd
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 19/2016, v predaji od 17. 5. do 23. 5.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári