TERIAKOVCE. Do erbu obce Teriakovce (okres Prešov) sa dostalo čerieslo a lemeš, čo sú časti pluhu.
Znamená to, že v živote Teriakovčanov v minulosti dominovalo poľnohospodárstvo. Najstaršia písomná zmienka o obci je z roku 1371.
Ani dnes nie je vzácnosťou vidieť v dedine traktor, pečie sa tu vychýrený teriakovský chlieb.
Ale žijú tu aj ľudia, ktorí sa živia IT technológiami či kamiónovou prepravou.
Založili ju predkovia Šóšovcov
Územné majetky Teriakoviec patrili k panstvu Soľ (Solivar), ktoré od roku 1288 vlastnil šľachtic Juraj, predok rodu Šóšovcov.
Jeho synovia koncom 13. storočia darovali časť majetku zemanom Jánovi a Mikulášovi Teriakovcom.
Zemania si niektoré pozemky ešte vymenili a usadili sa tu v druhej polovici 14. storočia.
Pre usadlosť používali maďarizovaný názov Teryekfalua, bežní ľudia volali budúcu obec Teriakovce.
Kostol z 15. storočia
Najstaršou architektonickou pamiatkou v obci je Kostol sv. Michala archanjela z 15. storočia.
O tri storočia neskôr k jednoloďovému sakrálnemu objektu pristavili sakristiu a vytiahli vežu a dali mu barokový vzhľad.
Kapacitne už nestačí, ale doteraz sa v ňom raz do mesiaca slúžia omše a používajú ho na pohrebné obrady. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou, preto ho pamiatkari nedovolili rozšíriť.
V obci si postavili nový kostol, ktorý pred piatimi rokmi biskup Stanislav Stolárik zasvätil Božiemu milosrdenstvu.
Starosta obce Miroslav Angelovič si spoluprácu s cirkvou pochvaľuje. Obec má na cirkevnom pozemku postavenú materskú školu, čo nie je žiadnou prekážkou pre korektné vzťahy.
Kroniku nahrádza historik - nadšenec
V obci chýba stará kronika, ktorá sa stratila, nevedno kde. Čiastočne túto dieru vyplnil Pavol Stopko, ktorý je autorom publikácie Teriakovce mozaika histórie obce, ktorá vyšla pred desiatimi rokmi.
Jednu jej kapitolu venoval aj zábave, kde dal priestor ochotníckemu divadlu.
V 50. rokoch minulého storočia sa ochotníci stretávali v škole, kde naštudovali a hrali aj prvé predstavenia zo slovenskej klasiky Kubo, Statočný valach, Kamenný chodníček či Ženský zákon.
Keď dokončili v obci kultúrny dom, Stopko sa sám chopil aktivity a s omladeným súborom naštudoval tituly Statky zmätky, Kuchárky z Ovseného a s historickou hrou Dom Bernardy Alby vyhrali okresnú súťaž.
Deťom venovali rozprávku Popoluška a kráľ. Jeho manželka robila v súbore šepkárku.
Robia množstvo podujatí
Teriakovčania sa vedia zabaviť aj dnes. Naposledy v piatok 13. mája sa stretli pri 3. Priateľskom posedení s hudbou, kde mali dídžeja aj ľudovky v podaní Anky Poráčovej.
Podujatie pripravilo Občianske združenie Čerešňov, ktoré vzniklo pred piatimi rokmi. Založili ho prisťahovalci z novej časti Čerešňov, ktorým predsedá Ľubica Petejová.
Združenie sa orientuje na ochranu životného prostredia, spoločne sa usiluje o skrášlenie okolia svojho bývania, ale aj celej obce. Organizuje športové a kultúrne podujatia.
Z komerčných akcií pomáha finančne sociálne odkázaným, seniorom aj materskej škole.
Pôvodne akcie pre deti tejto komunity prerástli na celoobecné. K MDD pribudol športový deň, Mikuláš, Štefanská zábava, skúsili to aj s Halloweenom, no po prvom pokuse to zavrhli.
Pre seniorov pripravili posedenia pri káve s prednáškou o sociálnom zabezpečení.
V lete plánujú urobiť súťaž vo varení guľáša, kde chcú postaviť proti sebe horný a dolný koniec, prípadne aj stred obce. V časti Čerešňov by radi vysadili aleju stromov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári