Kedy presne sa začne stavba druhej a tretej etapy protipovodňovej ochrany Bardejova, či bude múr rovnako vysoký ako ten prvý a koľko bude stáť, zatiaľ nikto nevie. Ochranári chcú dialóg.
BARDEJOV. Bardejovský protipovodňový múr, ktorého prvú etapu za 5,5 milióna eur dokončili koncom minulého roka, vyvolal v Bardejove vlnu nevôle.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) momentálne pripravuje druhú a tretiu fázu stavby. Mesto dalo vypracovať tri architektonické štúdie okolia rieky a zriadilo špeciálnu komisiu.
Aktivisti a ochranári podávajú podnety, pripravujú vlastnú alternatívu aj konferenciu.
Schvaľujú
„Spracovanie úvodného stupňa projektovej dokumentácie – stavebného zámeru – 2. a 3. etapy protipovodňovej ochrany mesta Bardejov bolo zaradené do návrhu Investičného plánu SVP, š. p., OZ Košice na rok 2016. Po schválení investičného plánu na rok 2016 sa začne verejné obstarávanie na spracovateľa stavebného zámeru,“ povedal o ďalšej plánovanej výstavbe okolo rieky za mostom na Vinbarg hovorca SVP Pavel Machava.
O spôsobe financovania stavby je podľa hovorcu predčasné hovoriť, pretože sa ešte nezačala ani projektová príprava. Prioritne chceli vodohospodári využiť Európske fondy.
Podľa Machavu bude investičný plán schválený do konca júna a potom sa rozbehne obstarávací, projektový a schvaľovací kolotoč.
„Po spracovaní stavebného zámeru sa na predmetné stavby budú vypracovávať aj samostatné zámery pre zisťovacie konania – EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie), ktoré budú predložené na Okresný úrad v Bardejove.“
„Pri príprave a realizácii 1. etapy s nami aktívne a efektívne spolupracovalo aj mesto Bardejov a obdobná spolupráca sa očakáva aj v ďalšom období,“ dodal hovorca.
[content type="avizo-clanok" id="8046894" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/57/5760943/5760943.jpeg?rev=2"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári