Krčma pod zeleným stromom (Slovenská rapsódia po rusínsky) je silnou výpoveďou toho, koľko utrpenia dokáže človek zniesť a napriek tomu mať nádej.
PREŠOV. Kto pozná herecký kolektív Divadla Alexandra Duchnoviča, vie, že je jedným z kľúčových predpokladov na fantastické stvárnenie rôznych diel.
Stotožňuje sa s tým aj režisér novej hry Krčma pod zeleným stromom hry Matúš Oľha. Ten je už pri 11. premiére akoby „dvorným“ režisérom.
„Je takmer zázrak, že v DAD-e bolo možné hru skoro ideálne postaviť s využitím súčasných aj bývalých členov. Je to situácia, ktorá overí sily divadla a tam si autor žiada nasadenie ťažkých hereckých kalibrov. Stretnúť sa s takým dramatickým dielom je podľa mňa sviatok,“ povedal pred premiérou. Sviatkom bude nepochybne aj pre divákov.
História sa opakuje
Hra sa odohráva v prostredí Krčmy pod zeleným stromom. Práve tu, na tomto mieste, sa postupne stretávajú a prelínajú osudy viacerých postáv.
Nosnými témami sú nezamestnanosť, vysťahovalectvo či zdivočené medziľudské vzťahy. Hľadať v hre jednu hlavnú postavu by bolo márne.
Každá si žije svoj život, každá sa vykresľuje v inom svetle, avšak spoločne dokonale zobrazujú stav spoločnosti, aký vládol v období veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia.
Po zhliadnutí predstavenia sa však divák až pozastaví nad takmer neuveriteľnou podobnosťou s dnešnou dobou. „Túto hru vnímame azda aktuálnejšie ako v čase jej vzniku,“ skonštatoval režisér.
A je to tak. Autor Peter Kováčik, mimochodom, o pár dní oslávi 80 rokov, ju napísal pred 40 rokmi. Snaha získať prácu, ľudská nevraživosť i vysťahovalectvo sú však dnes ešte živšie a stále rezonujúce.
Telesný hendikep a láska k životu
Dej sa odohráva medzi dvoma svetovými vojnami, divák sa tu stretáva aj s prvými obeťami bojov, ktorou je napríklad krčmár, legionár v podaní Jozefa Tkáča. Ďolďo (Ladislav Ladomirjak) zas trpí tým, že od narodenia má len jednu ruku.
Hra je takmer vyslovene mužským divadelným koncertom, objavia sa tu len tri herečky (Svetlana Škovranová a Ľudmila Lukačíková). Výraznou postavou je slepé dievča v podaní Miriamy Gajdošovej.
„Postava nevidiacej nebola pre mňa jednoduchá, zrak vypadol, človek musí reagovať inými zmyslami,“ vysvetlila Miriama.
Tá o oči prišla po ponorení v nafte. Napriek tomu z hry priam volá jej túžba po živote, po láske, po snahe byť užitočnou (pomáhať v krčme pri zvyšovaní návštevnosti svojím spevom).
V hre si aj zaspieva a nielen ona. Keďže sa celý dej odohráva bez výraznej hudobnej stránky, o to lahodnejšie vyznieva spevácke trio Zuzany Kovalčíkovej, Daniely Libezňuk a Jaroslavy Sisákovej.
V ich podaní zaznejú rusínske i do rusínčiny preložené piesne, ktoré tak naberajú nový rozmer.
Život vo všetkých podobách
V Krčme pod zeleným stromom sa divák zasmeje, ale neraz i zamyslí, chvíľami až zamrazí. Načrtá sa tu motív priateľstva, ktoré však nakoniec trpí pre finančný nedostatok a končí sa katastrofou.
Rodí sa tu láska, až zvláštne krehká a jemná. Zrada, aj zo strany vlastnej manželky, sa nakoniec pretaví až do zvláštneho prijatia a takmer opičej lásky zo strany manžela. Hrou sa nesie aj otázka telesného pôžitkárstva a užívania si či zmyslu života („Nebo musí existovať pre tých, ktorí sa počas života zdreli“).
Zaujímavou je napríklad postava Amerikána (Eugen Libezňuk), ktorý sa netají spôsobmi svojho zárobku a neuznáva čestnosť. V kontraste s ním stojí poctivý krčmár Jozef Tkáč.
„Je mojím protikladom. Ja chcem byť čestný vždy, on chce najprv milióny a až potom čestnosť,“ opísal Tkáč.
Smiechom cez slzy je napríklad aj snaha využiť aj podvodom získané peniaze neskôr i na benefíciu. „Naša snaha bude mať v konečnom dôsledku blahodarný cieľ.“
Hra však nakoniec ukáže, kto a či vôbec niekto so svojím presvedčením vyhrá. Mrazivou je posledná scéna, kedy sa odohráva boj medzi pravdou a milosrdnou lžou.
Ktorá z nich vyhrá, to prezradí nové predstavenie v podaní Divadla Alexandra Duchnoviča.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 20/2016, v predaji od 24. 5. do 30. 5.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári