Slobodní výtvarníci verzus vysoký funkcionár československého komunizmu. Piatkový súd o pomaľovanej buste Vasiľa Biľaka dal za pravdu Petrovi Kalmusovi. Vec postúpil okresnému úradu ako priestupok.
SVIDNÍK. Po troch pojednávaniach svidnícky sudca Štefan Bujňák rozhodol, že nejde o trestný čin poškodzovania cudzej veci a prípad posunul na priestupkové konanie okresnému úradu.
Prokurátor zastupujúci žalobcu podal voči uzneseniu súdu sťažnosť.
Komunistická strana Slovenska (KSS) žalovala výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza za to, že koncom februára 2015 natreli novo odhalený Biľakov pomník na červeno a pripojili nápis „sviňa“.
Výtvarníci tvrdia, že konali v nutnej obrane.
Komunistov vykázal
Pomník nechali tesne predtým postaviť funkcionári Komunistickej strany Slovenska (KSS) v Biľakovom rodisku Krajná Bystrá v okrese Svidník ako významnému rodákovi obce.
Umelci boli trestne stíhaní a obžalovaní za vandalizmus a 1600-eurovú škodu. Poškodení komunisti požadovali až 3,5-tisíca.
Prvé pojednávanie bolo 3. februára, druhé 21. marca, tretie sudca Okresného súdu vo Svidníku Štefan Bujňák určil na piatok 20. mája.
Všetky tri súdne pojednávania sprevádzal mohutný záujem verejnosti, aktivistov, komunistov aj novinárov.
„Mrzí ma že ste nachladená, ale nerušte pojednávanie,“ napomenul už na začiatku sudca ženu v súdnej sieni.
A v tomto duchu sa po celý čas nieslo finále súdu s Kalmusom a Lorenzom.
S rušením priebehu pojednávania prívržencami komunistov kašlaním, pokrikmi a tlieskaním si sudca Bujňák nevedel poradiť. Nakoniec musel zo sály vykázať tri ženy a jedného muža.
Vypovedala súdna znalkyňa z oblasti výtvarného umenia Katarína Bajcurová.
Uviedla, že pamätník nie je umelecké dielo, preto sa nedá určiť jeho hodnota. Nebolo oficiálne registrované, zadokumentované ani pasportizované, výška škody určená znalcom žalujúcej strany na 1600 eur je podľa nej prehnaná.
V posudku uviedla, že pamätník možno podľa zákona pokladať za propagáciu zločinov komunizmu.
Nech žije socializmus
Po tom, čo sudca konštatoval koniec dôkazového jednania, prišli na rad záverečné reči. Prokurátor navrhol Kalmusovi a Lorenzovi za trestný čin sprejerstva podmienečný trest odňatia slobody a uplatnenie náhrady škody.
Podľa Lipšica obžalovaní konali v nutnej obrane, aby zabránili trestnému činu propagácie zločineckých skupín a zločineckých režimov.
Autor pozývacieho listu ruským okupačným vojskám Vasiľ Biľak bol trestne stíhaný za zločin proti mieru, povedal v reči Lipšic.
„Stavania pamätníkov vrcholným predstaviteľom komunistického systému je podľa slovenského práva trestným činom. Postavenie pomníka Biľakov je podľa historikov Jašeka a Blažeka spochybňovanie zločinov komunizmu a znevažovanie pamiatky priamych obetí komunizmu na Slovensku. Biľak bol známy len a len ako angažovaný politik zločineckého režimu,“ povedal Lipšic.
Skutok podľa neho nie je trestným činom a požadoval pre obvinených oslobodenie.
Počas Lipšicovej reči bolo v sále rušno. Po viacerých upozorneniach vykázal sudca zo siene podpredsedu KSS Jalala Sulejmana. Ten ju opustil ju s výkrikom „Nech žije socializmus“.
Krátko nato praskla pod váhou prítomnej verejnosti v súdnej sieni jedna z troch drevených lavíc.

Prepáčte, zvieratá
Poškodená Helena Polanská (KSS) navrhla výtvarníkov uznať vinnými a uložiť im trest.
Prirovnala ich k nacistickým komandám útočiacim v noci a spochybnila ich zdravý duševný stav.
Nutná obrana je podľa nej právny „nelogizmus“.
Znalkyňa je podľa nej úbohá, navyše vydieraná a posudok vypracovala pod nátlakom. Komunistickej strane žiadala zaplatiť škodu 3,5-tisíca eur v plnej výške.
"Tento súd nie je o nás dvoch, v skutočnosti je o propagácii komunistického režimu. Dnes postavíme pomník Biľakovi, zajtra Husákovi a pozajtra Stalinovi?“ povedal Ľuboš Lorenz.
Kalmus sa ospravedlnil zvieratám a ochrancom prírody za nápis sviňa, pretože tým podľa neho urazil zvieratá.
Polanskej a prokurátorovi povedal, že klamú.
„Ak by sa dnes odhalila socha, s Ľubošom okamžite vyrážame do ulíc a aj za denného svetla zašpiníme sochu akéhokoľvek iného zločinca,“ dodal Kalmus.
„S rozhodnutím súdu som spokojný, pretože ak by súd povedal, že došlo k trestnému činu, bol by to vážny precedens. Potom by sa na Slovensku mohli začať stavať pomníky ľuďom, ktorí predstavovali vrcholných činiteľov zločineckých systémov. V čase keď narastá extrémizmus, by som to považoval za nebezpečné ale aj neúctivé k tisícom obetí, ktorý stratili svojich blízkych kvôli takým ľuďom, akým bol aj Vasiľ Biľak,“ komentoval verdikt súdu Daniel Lipšic.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári