Doteraz sme si v našom seriáli všímali najmä kaštiele, kostoly či kúrie, ale kultúrna pamiatka môže byť aj park. Jeden z nich ožil vďaka tomu, že sa pre majiteľa stal „srdcovkou“.
OSTROVANY. Prvá písomná zmienka o obci Ostrovany v okrese Sabinov je z roku 1248.
Obec bola časť panstva hradu Šariš. Poslední zemania, ktorí okrem pozemkov vlastnili aj tamojší kaštieľ a kúriu, bol rod Bánoóvcov.
Práve oni v roku 1858 založili park so vzácnymi drevinami, zapísaný aj v zozname kultúrnych pamiatok. Kým bol v štátnych rukách, chátral a nikto sa oň nestaral.
V roku 1993 bol v reštitúcii vrátený dedičke z rodu Bánoóvcov, ktorá žila v Prahe. Zrejme nemala záujem starať sa o dedičstvo, preto ho znova predala.
Za všetkým je tvrdá práca
Zhruba pred tromi rokmi park kúpila rodina Štefana Hanigovského z Veľkého Šariša, patriota, ktorému záležalo na tom, aby zarastené smetisko na ploche takmer 12 hektárov bolo znova zelená oáza.
„Park svojou historickou hodnotou aj výskytom drevín patrí k ojedinelým na Slovensku a keď som počul, že ho niekto chce rozparcelovať na stavebné pozemky, tak som sa ho rozhodol kúpiť a obnoviť,“ povedal Štefan Hanigovský.
Začiatky boli zložité. Park bol zarastený trávou, náletovými drevinami, tŕním, studne boli zasypané odpadom a dokonca aj tri jazierka.
Napríklad studňa hlboká 13 metrov bola až po okraj zasypaná odpadom. Pre ilustráciu, z parku vyviezli 40 nákladných áut odpadu.
„Kým sme ho dostali do dnešnej podoby, trvalo to dlhé tri roky. S rodinou a pomocníkmi sme tu strávili veľa víkendov s pílami a sekerami, kosami, ale neľutujem ani jediný deň. Postupne sme vyčistili aj jazierka, zachránili sme dve a v studni je zase voda,“ dodal Hanigovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári