SMILNO/OĽKA/RUSKÁ PORUBA. Slovo ropa znamená v poľštine hnis. Za Rakúsko-Uhorska v provincii Halič sa ľudia pri hľadaní vody často stretávali s tým, že z vrtu vyvierala voda znečistená olejom.
Domnievali sa, že zem je chorá a olej je hnis vytekajúci z rán, ktoré jej spôsobili vŕtaním.
Neskôr sa haličská ropa stala dôležitou surovinou.
Význam ložísk stúpa
Okrem toho, že sa dala použiť na liečbu prašivého dobytka, skúsení výrobcovia domácej pálenky čoskoro zistili, že destilovaním sa z nej dá získať petrolej na svietenie.
Prvé malé petrolejárne vznikli kvôli tomu práve na severovýchode. Hlavne na Zemplíne, keďže známe ložisko ropy bolo niekedy v Mikovej pri Medzilaborciach.
Dnes získavajú nekonvenčné zásoby ropy a zemného plynu v tzv. východoslovenskej flyšovej oblasti čoraz väčší význam.
V okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Humenné, Snina a Medzilaborce, bolo v druhej polovici minulého storočia urobených niekoľko výskumov a hĺbkových vrtov. A ropné vrty sú v kurze aj teraz.
Miestni ľudia vrty nechcú. Cestu strážia v Oľke z maringotky. Foto: Mario Hudák
Tri lokality na prieskum
Od roku 2006 v oblasti hľadá ropu americko-poľsko-česká spoločnosť Alpine Oil and Gas (predtým Aurelian Oil and Gas). Slovenské ministerstvo im za prvej Ficovej vlády licenciu na prieskum povolilo najprv do roku 2014.
Predĺžili si ju do augusta 2016 a momentálne má minister na stole novú žiadosť o predĺženie do roku 2024.
Po osemročnom prieskume pomocou výbušnín, seizmických otrasov a špeciálnych lietadiel vytýčila spoločnosť začiatkom minulého roka tri lokality, kde chcú robiť prieskumné a ťažobné vrty. Obce Oľka (Humenné), Ruská Poruba (Medzilaborce) a Smilno (Bardejov).
Zámery vyvolali odpor
Spoločnosť sa všade stretla s tvrdým odporom miestnych obyvateľov a samospráv. V polovici roku 2015 začal tvrdý boj aktivistov a ochranárov s ťažiarmi naberať na obrátkach.
Miestni sa boja znečistenia spodných vôd, studní, devastácie ciest, životného prostredia, nebezpečenstva výbuchov a použitej technológie.
V obciach podpísali petície proti vrtom, ľudia podávajú podnety na políciu a prokuratúru, aktivisti blokujú prístupové cesty. O ropnej kauze sa už točí aj dokument.
Ochranári sú presvedčení, že pri prieskumných vrtoch aj ťažbe budú použité technológie, pri ktorých sa manipuluje s nebezpečnými chemickými látkami ako je napríklad šesťmocný chróm, ktorých následkom môžu byť ohrozené spodné vody.
Spory sa vedú aj o to, či bude alebo nebude použitá nebezpečná metóda hydraulického štiepania (frakovania).
Pre ňu vyhnali zelení Alpine Oil and Gas zo susedných Čiech, vo väčšine civilizovaných krajín je zakázaná.
Štátu a samospráve ľudia vyčítajú nedostatočnú informovanosť o zámere prieskumu a ťažby bez akejkoľvek predošlej verejnej diskusie, arogantný geologický a zastaralý banský zákon.
Ani ťažiari, ani štát neposkytli obciam na posúdenie žiadny projekt, ani štúdiu o vplyve na životné prostredie, ktoré musia byť pri takýchto projektoch podľa smernice Európskej únie vypracované.
V zemi máme zlato, ropu, plyn aj urán. Ľudia ťažbu odmietajúČítajte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári