Predposlednou premiérou v prešovskom Divadle Jonáša Záborského je potešenie pre tých najmenších – nová rozprávka Budulínček.
PREŠOV. Budulínček je malý zvedavý chlapec, ktorý chce všetko vidieť a poznať.
Žije so svojimi starými rodičmi, ktorí sú nielen muzikanti milujúci hlasný rock, ale i značne nahluchlí starší ľudia.
Tí zväčša nepočujú kvôli poškodenému sluchu z hlasnej hudby, Budulínček zas „nepočuje“ vtedy, keď sa mu to hodí. Tak nedbá aj na zákazy a poučenia a otvára dvere bytu aj vtedy, keď je sám a má to zakázané.
Jeho zvedavosť využije prefíkaná líška, ktorá mu sľúbi povozenie sa na fantastickom skútri. Budulínček neodolá s líška to zneužije. A Budulínček sa ocitá uprostred lesa v líščej nore. Zjedia ho?
Preniesli do väčšieho priestoru
Budulínček je rozprávka z pera Víta Peřinu, ktorého v prešovskom DJZ režíroval Marek Zákostelecký. Ide o slovenskú premiéru.
Podľa jeho slov patrí titul v Česku ku klasikám. Text bol napísaný pre divadlo v Liberci.
Zaujímavosťou je, že pôvodne bolo predstavenie napísané pre dvoch hercov na pár metroch štvorcových. Výzvou bola i veľká scéna prešovského divadla.
„Preniesť to do takého veľkého priestoru bola trošku drzosť. Ale ak je niečo dobre napísané a s chuťou, tak je jedno, aký veľký je priestor,“ zhodnotil režisér. Na tento fakt zareagovali použitím rôznych projekcií a živého videa.
Činohra a bábkarstvo v jednom
Postavu Budulínčeka si s chuťou zahral Peter Krivý, ktorý sa s ňou doslova zžil. Výhodou bola aj spolupráca s režisérom.
„Bolo to veľmi hravé, je to typ režiséra, ktorý necháva voľnú ruku a celé skúškové bolo o tom, že niektoré veci sme tvorili aj spoločne, bral naše nápady, bol im otvorený,“ zhodnotil Peter.
Postavu malého chlapca si zahral napríklad už aj pri Pokrvných bratoch, kde to však bolo trošku iné, i vďaka väčšiemu dramatickému oblúku a postupnému dospievaniu chlapcov.
„Tu je Budulínček veselý, hravý, časom sa poučí a zisťuje, že dedka a babku je treba počúvať. Zaujímavé je, že sme tu museli dať trochu činohry a trochu bábkarčiny. Boli sme v podstate živí „bábkači“, podstatné bolo, aby bolo všetko presné. Všetky veci, technika, do detailov.“ Vraj tie, ak zafungujú, zaujme to aj deti.
Skvelé hudobné vložky
Dedko (Ján Ivan) a babka (Valéria Fűrješová) zaujmú svojím geniálnym rockovým outfitom, predstavili aj svoje hráčske umenie na husliach a bicích.
„Je to aj dôkaz toho, akých máme multifunkčných ľudí v divadle,“ skonštatoval s úsmevom riaditeľ DJZ Ján Hanzo.
„Rozprávočka prispieva k tomu, že deti aj cez tie nástroje a spev môžu vnímať hudbu. Možno je to i trošku návrat ku klasickým bicím a husličkám,“ zhodnotil Ján Ivan.
Rozprávka alá Spoznaj sám seba
Valéria hrá babku, zhodnotila, že hra je pre široké masy. A nielen to. „Je to predstavenie, ja ho nazývam – spoznaj sám seba, lebo každý si nájde niečo iné.“
Napríklad keď počas predstavenia 10 detí kričalo „neotváraj“, jeden zavolal „otvor“, čím vlastne navádzal na zlé. „Deti sa v divadle odosobnia a sú samy sebou.“
Na verejnej generálke sa zúčastnili aj prví detskí diváci. Herci si tak mohli odskúšať, ako to u nich„funguje“.
Peter Krivý našiel i ďalšiu pridanú hodnotu. „Vidím tu vyššiu podstatu, netreba brať zbrane, všetko treba robiť humánne, byť ľudský.“ Režisér s úsmevom zhodnotil, že ide o „mierne surový rockový horor.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári