V obci Babie (okres Vranov nad Topľou) sa zachoval vzácny stredoveký kostol. Murovaný chrám stojí v strede obce v tesnej blízkosti potoka. Kostol bol vybudovaný začiatkom 14. storočia, zrejme do 30.rokov 14. storočia (1332 – 35).
BABIE. V roku 1332 vo farnosti Babapataka/ Kalapataka (Babí Potok) pôsobil farár Jakub.
Nie je však úplne isté, že ide o obec Babie, keďže veľmi podobne bola v stredoveku nazývaná aj osada Babin Potok pri neďalekej obci Terňa v okrese Prešov.
Gotická architektúra kostola však jednoznačne svedčí o výstavbe kostola ešte v 14. storočí.
Križiaci na východe zanechali stopu
Veľmi zaujímavý je výrazne pravdepodobný vznik kostola v súvislosti s činnosťou križiackeho rádu.
Podľa odborného radcu Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominika Sabola, prítomnosť križiakov v priestore dnešného východného Slovenka je pozoruhodná.
Rehoľa Božieho hrobu má svoj pôvod v Jeruzaleme (1114 – 21.) Jej úlohou bolo strážiť boží hrob a ochraňovať pútnikov do svätej zeme.
V priebehu 12. – 13. storočia sa ich pôsobenie rozšírilo po Európe, kde si zakladali kláštory a prepošstvá, väčšinou pri hlavných cestných ťahoch, kde mohli pútnikov chrániť.
„Prvé prepošstvo na území dnešného Slovenska vzniklo v Chmeľove a to už pred rokom 1212. Založili ho mnísi pochádzajúci z kláštora Miechov (Poľsko). V Miechove sa božohrobci usadili v roku 1163 a mali tam svoje veľké stredisko, pod ktoré spadali ich novovytvorené filiálky. Tak bol vybudovaný menší kláštor v Chmeľove a v roku 1212 daroval kráľ Ondrej II. bratom sv. Hrobu aj ďalšie územia. Po zisku územia v povodí Tople začala rehoľa svoje pôsobenie aj pri významnej krajinskej ceste údolím Tople ďalej na juh, v podstate až do Jeruzalema, čo bolo ich poslaním,“ upresnil historické fakty Dominik Sabol.
Vieru vpečatili do stavieb
Znaky rádu sú zreteľné najmä v kostole v Hanušovciach (okres Vranov and Topľou) z konca 13. storočia, ale tiež vo farskom kostole v Chmeľove (okres Prešov) a taktiež veľmi podobný chrám v Babom vo Vranovskom okrese.
Z podobnej iniciatívy a v rovnakom období vznikol chrám v Gaboltove (okres Bardejov), tiež pri krajinskej ceste, kde sa usadili križiaci v prvej polovici 13. storočia.
Všetky tieto kostoly majú spoločné architektonické prvky, keďže mali rovnakých fundátorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári