ZŠ na Prostějovskej ulici má už štyridsaťročnú tradíciu. Iná, ako ostatné je v tom, že sa v nej vzdelávajú malí športovci, talentované deti, bežní žiaci aj telesne postihnuté deti. Mimoriadnou sa teraz stala aj preto, lebo v nej otvorili rehabilitačné centrum.
PREŠOV. Masáže, rehabilitácie, saunu, relaxačnú miestnosť či prístroj na uľahčenie učenia, to všetko majú teraz k dispozícii žiaci ZŠ na Prostějovskej ulici.
V škole už predtým odstránili bariéry, postavili výťah, vybudovali liečebnú telocvičňu a prestavali aj sociálne zariadenia.
Na nové rehabilitačné centrum sumou 30-tisíc eur prispelo mesto Prešov ako zriaďovateľ. Celkové náklady boli podľa riaditeľa Mariána Molčana 38-tisíc eur.
„Finančné prostriedky v tomto priestore boli využité veľmi dobre a efektívne. Nielen preto, že v tejto škole sú deti so zdravotným postihnutím, ale sú tu aj futbalové športové triedy, takže regeneračné zariadenia bude môcť využívať značný počet žiakov. Chcem tiež pochváliť vedenie školy, ktoré tohtoročné štyridsiate výročie otvorenia školy oslávilo takýmto krásnym spôsobom,“ povedala na otvorení centra primátorka Andrea Turčanová (KDH).
Školu navštevuje 470 žiakov, z nich 26 detí má zdravotné postihnutie a 10 sa pohybuje pomocou vozíka.
Deťom sa venujú odborníci
Žiaci rehabilitačné centrum navštevujú počas telocviku, keďže kvôli svojmu postihnutiu nemôžu absolvovať klasické hodiny telesnej výchovy.
„U nás absolvujú svoje špeciálne cvičenia, “ uviedla fyzioterapeuta Katka Petrová, ktorá s deťmi v rehabilitačnej miestnosti pracuje. Využiť môžu aj saunu a tiež odpočinkovú miestnosť so soľnou lampou.
Špecialitou školy je tiež využívanie biofeedbacku, kde pomocou špeciálnych elektród a počítačového programu stimulujú činnosť mozgu.
Deti s poruchami učenia dokážu elektrickými diódami stimulovať k lepším výkonom v učení, prípadne ho môžu upokojiť. Centrum prinieslo istú výhodu aj rodičom, nemusia s deťmi chodiť do zdravotníckych zariadení.
„V našich radoch preto máme okrem bežných pedagógov aj troch špeciálnych, zdravotné a rehabilitačné sestry, asistentov a tiež psychologičku,“ pripomenul riaditeľ školy Marián Molčan.
Deti s telesným postihnutím sú síce zaradené do bežných tried, ale majú iný režim výučby, lebo s a rýchlo unavia.
Biofeedback. Pomocou diód a počítačového programu stimulujú mozog.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári