Sobota, 21. apríl, 2018 | Meniny má Ervín

Mesto udelilo žiakom ocenenia Hviezdy Prešova

Ocenenia pre talentované prešovské deti získali Laura Žemberyová, Natália Klotková a Samuel Smoter.

Samuel Smoter v debate s bývalým ministrom školstva Jurajom Draxlerom.(Zdroj: archív)

PREŠOV. Novými Hviezdami Prešova sú športovkyňa Laura Žemberyová, umelecky všestranne nadaná Natália Klotková a za vedomostné súťaže Samuel Smoter.

Ocenenie udeľuje prešovská radnica žiakom základných škôl, ktorí podobne ako pri Cene mesta určenej dospelým osobnostiam, významným spôsobom propagujú mesto.

Žiacke kategórie ocenili zástupcovia mesta v rámci osláv Medzinárodného dňa detí.

Hodnotiaca komisia mala na výber spomedzi 28 návrhov na ocenenie.

Nádejná futbalistka

V športovej kategórii si cenu odniesla Laura Žemberyová, deviatačka zo Základnej školy na Prostějovskej ulici, ktorá vlastní titul majsterky Slovenska vo futbale za rok 2016.

Je kapitánkou reprezentačného družstva Slovenskej republiky. Na halových majstrovstvách SR získala 1. miesto a bola vyhlásená za najlepšiu hráčku.

Prvenstvo si so svojím tímom vybojovala aj na futbalovom turnaji Fragaria Cup Prešov 2015, na ktorom bola vyhlásená za Hviezdu turnaja.

Laura popri úspechoch v športe dosahuje aj výborný prospech.

Všestranný talent

V kategórii umenie získala ocenenie Natália Klotková, žiačka ôsmeho ročníka Základnej školy na Važeckej ulici.

Prezentuje sa na okresných, krajských a celoslovenských súťažiach v speve, v literárnych a vo výtvarných súťažiach.

Medzi jej najvýznamnejšie úspechy patrí opakované prvenstvo v speváckej súťaži Slávici z ulice v okresných a krajských súťažiach.

Získala aj 1. miesto v literárnej časti súťaže, ktorú vyhlásila Spoločnosť priateľov Kuby na Slovensku pod názvom Ľudovít Štúr a José Martí naši národní buditelia.

V rámci štúdia spevu na Základnej umeleckej škole Mikuláša Moyzesa dosiahla viaceré víťazstva v predchádzajúcich troch rokoch v súťaži Pieseň pre sv. Otca. Spieva aj v kapele Wandererove segry.

Vedomostnú kategóriu vyhral Samuel Smoter, žiak Gymnázia a Základnej školy sv. Mikuláša, ktorý v biologickej olympiáde získal 1. miesto v celoštátnom kole, postúpil na Medzinárodnú projektovú súťaž IYIPO 2017 v Gruzínsku.

V celoštátnom kole Festivalu vedy a techniky si vybojoval hlavnú cenu a tým aj postup na prestížnu Medzinárodnú vedeckú projektovú olympiádu I-SWEEP Texas Houston, odkiaľ si v apríl tohto roku priniesol bronzovú medailu.

Získal ocenenie Leaf Award pre nadaných žiakov 2016 pod záštitou prezidenta SR.

Vo voľnom čase sa venuje štúdiu jazykov a vedeckému výskumu.

V predchádzajúcich rokoch bolo v projekte Hviezdy Prešova ocenených celkom deväť prešovských žiakov, pričom v minulých ročníkoch sa ceny nedelili podľa kategórií.