Posledný krok delil kňaza od odovzdania dizertačnej práce. Pri návšteve archívu „náhodou“ natrafil na unikátny dokument. Dokument Užhorodskej únie, ktorý vďaka roku svojho vzniku 1646 potvrdzuje zjednotenie Mukačevskej eparchie s katolíckou cirkvou.
PREŠOV. Gréckokatolícky kňaz Juraj Gradoš (vpravo) pracoval na svojej dizertačnej práci, keď narazil na dokument potvrdzujúci Užhorodskú úniu i deň, kedy bola podpísaná.
Vzácna listina je z 24. 4. 1646. Prežila 370 rokov napriek priam nepochopiteľným komplikáciám.
Objasňuje históriu
Zjednotenie gréckoslovanského duchovenstva a katolíckej cirkvi predstavovala Užhorodská únia. Nachádzala sa na území vtedajšej Mukačevskej župy.
Dosiaľ nebol známy dokument, ktorý by sa viazal ku dňu zjednotenia.
V máji tohto roku však došlo k historickému okamihu, keď sa listina našla.
„Nájdenie tohto dokumentu znamená, že sa prejavuje kontinuita priamo od roku 1646, vyvracia fámy a historické nejasnosti o tom, ako to bolo a zároveň vysvetľuje ďalších 100 rokov vzťahov medzi latinskými a gréckokatolíckou cirkvou,“ vysvetlil Gradoš.
Radosť mal aj arcibiskup Ján Babjak. „Tešíme sa, že tento dokument dáva svetlo do našej histórie,“ povedal arcibiskup.
Čím bol významný?
„Tu je jasný návrat k jednote so Svätým otcom, pápežom, jednota s katolíckou cirkvou. Dokument je preto veľmi vzácny, dôležitý a autentický,“ skonštatoval Babjak.
Spomínaný dokument podpísalo 64 kňazov na zámku v Užhorode.
Mukačevský eparchiálny biskup Milan Šášik to vnímal tiež ako vzácny okamih: „Milé prekvapenie a som rád osobne, že práve na také malé jubileum 370 sa našiel tento dokument.“
Prežil 370 rokov
V súvislosti s dokumentom otec Gradoš opisuje priam neuveriteľnú cestu.
„Bol úspešne schovaný, prežil vojny v Humennom, požiare v humenskom kláštore. V čase 2. svetovej vojny bol tento dokument vyhodený z archívu s ďalšími dokumentmi na nádvorie, mnohé rozobrali, tento tam ostal,“ vysvetlil kňaz.
Prejavilo sa to aj na jeho podobe, je čiastočne poškodený, napriek tomu existuje.
„Je Božie riadenie, že toto všetko prežil,“ zhodnotil Gradoš.
Už len posledný krok pri práci
Kňaz našiel listinu v Prešove, v štátnom archíve v Nižnej Šebastovej, počas práce na svojej dizertačnej práci.
Už predtým skúmal v archíve rodinné záležitosti, ale dokumentom sa nezaoberal, keďže sa stotožnil s tým, že ide o neskorší dokument, potvrdzujúci Úniu, z roku 1652.
Týchto kópií je podľa jeho slov viacero - v Užhorode, Maďarsku i na Slovensku.
Keď už mal hotovú svoju dizertačnú prácu, navštívil archív.
„Išiel som si overiť jednu skutočnosť, posledný môj krok,“ vysvetlil.
Počas čakania na iný dokument listoval v knihe protokolov. Tam ho našiel. „Nesmierne som sa potešil, bola to skutočne veľká radosť a vysoký adrenalín.“
Až večer si vraj uvedomil, že musí prepísať kapitolu a všetko opraviť.
Svoju prácu však nakoniec na Katolíckej univerzite odovzdal. Vďaka jeho výskumu však cirkev dostala tento nesmierne vzácny dokument.
Dokument. Vzácnosť pre cirkev. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári