Na Radničnom námestí v Bardejove sa v piatok už 21. raz ľudia bavili na Rolandových hrách.
BARDEJOV. Socha rytiera Rolanda stojí na južnom štíte goticko-renesančnej radnice a pripomína návštevníkom a obyvateľom slávnu históriu a dávne práva a výsady mesta. Rytier Roland sa dostal do Bardejova s nemeckými osadníkmi.
Tí so sebou doniesli právny systém, ktorého symbolom bol tento rytier. Hrdina z doby franskej žil na prelome 8. a 9. storočia.
V rytierskej spoločnosti bol Roland v stredoveku symbolom čestného a neúplatného bojovníka a ochrancu práv chudobných a slabých. Bol znakom mestskej obchodnej a colnej právomoci, skladového práva a ochrancom mieru v meste.
Slnečnú atmosféru piatkových hier narúšal iba silný vietor a poloprázdne námestie.
„Veríme, že počasie, ktoré od rána skúšalo pevnosť našich stanov, nám dopomôže aj k tomu, aby sme tieto hry zdarne dokončili. Tak, ako sa na kráľovské mesto patrí. Máme právo sťať, no nevyužili sme to. Rytier Roland udelil milosť, ale poslednú bardejovskú bosorku upálime až večer. Máme ju v klietke a Roland sľúbil, že už jej milosť nedá,“ povedal v piatok hlavný organizátor hier, šéf mestskej kultúry Martin Choma.
Začiatok slávností bol venovaný školákom. Vyskúšať si mohli niekoľko dobových hier, streľbu z kuše či cvičenie dravých vtákov zo sokoliarmi.
Atrakciou bol aj rytiersky turnaj, stavanie tábora, remeselné dielne, dobová kuchyňa a turecká kaviareň.
Popoludní sa už ľudia hostili v barokovej krčme, znela historická hudba, gajdy, nechýbalo šermiarske divadlo, janičiari, prehliadka historických zbraní a streliva ani konský turnaj.
Podvečer hry slávnostne otvorili historickým sprievodom Radničným námestím v dobových kostýmoch.
Potom sa už tancovalo a zabávalo. Na rad prišli stredoveké divadelné mystériá aj súboj Bega.
Vrcholom večera bolo po zotmení upálenie bosorky, ohňová show a orientálne tanečnice.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 24/2016, v predaji od 21. 6. do 27. 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári