Korzár logo Korzár Prešov

Plážová hádzaná pod prešovským nebom má za sebou dlhú históriu

Príťažlivý turnaj v plážovej hádzanej napíše počas prvého júlového víkendu už dvadsiatu druhú kapitolu.

(Zdroj: TASR)

Už 22. ročník tradičného medzinárodného turnaja v plážovej hádzanej sa tento rok na letnom kúpalisku Sídliska III v Prešove uskutoční 2. a 3. júla. Podujatie už pokračuje ako Memoriál Vincenta Lafka. Načrime do histórie...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PREŠOV. Príťažlivý turnaj v plážovej hádzanej, ktorý je v metropole Šariša každoročne športovým hitom, napíše počas prvého júlového víkendu už dvadsiatu druhú kapitolu.

Prešov zažil premiéru plážovej hádzanej v roku 1995 v areáli letného kúpaliska na Sídlisku III.

Keďže plážová hádzaná je dynamickým športom, prináša množstvo parádnych a vzrušujúcich momentov i poriadnu dávku adrenalínu a navyše hádzaná je v Prešove najúspešnejším športom, rýchlo si získala priazeň hráčov aj fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zrode turnaja v plážovej hádzanej bol skvelý chlap, hádzanár, tréner, vysokoškolský pedagóg Vincent Lafko.

V hádzanej dosiahol úspechy ako hráč aj tréner. S mužstvom Československa sa na olympijských hrách v roku 1972 v Mníchove tešil zo zisku striebornej medaily. V roku 1971 sa v Tatrane radoval z titulu majstra Československa.

Triumf si zopakoval v roku 1993, ale už na poste trénera – spolu s Martinom Gregorom viedol mužstvo Tatrana, ktoré si v roku 1993 vybojovalo posledný federálny titul.

V tom istom roku bol Vincent Lafko iniciátorom vzniku Olympijského klubu Prešov – bol jeho predsedom až do nečakanej smrti v decembri 2012.

Pri zrode obľúbeného turnaja v plážovej hádzanej – prvého v strednej Európe – bol v roku 1995. Každoročne ho z pozície predsedu olympijského klubu a organizačného výboru pripravoval.

SkryťVypnúť reklamu

Dal dokopy partiu ľudí, ktorá toto podujatie zabezpečovala s veľkým zanietením. Boli v nej Marián Gruca, Milan Foľta, Matúš Murajda, Ivan Jurič, Viliam Šofranko, Štefan Tarkovič, Pavel Urban, Štefan Rafajlovič, Marián Uliaš, Jozef Dorčák, Ladislav Višnevský a nebohí Ján Slančo, Július Štetina, Milan Partilla. Vincent Lafko si prvé pravidlá plážovej hádzanej priniesol z Holandska.

Prvé ročníky turnaja boli Memoriálom Jána Motýľa, ktorý bol výborným prešovským hádzanárom a podpredsedom prípravného výboru pre vznik prešovského olympijského klubu. Autonehoda preťala jeho životnú púť v roku 1994.

Vincent Lafko pred prvým ročníkom povedal: „Plážová hádzaná sa bude na Slovensku hrať prvýkrát a práve v Prešove. Na túto akciu chceme dostať čo najviac ľudí. Veď nenadarmo sa hovorí, že naše mesto je baštou hádzanej. Žije tu veľa bývalých aj súčasných hráčov a hráčok, viacerí, ktorí navštevovali športové triedy. Táto hra si už v Európe našla veľa priaznivcov, hlavne v Taliansku, Holandsku, Španielsku a Portugalsku. V týchto krajinách už boli prvé medzinárodné turnaje. Plážová hádzaná je dynamickým športom, rozvíja kombinačné schopnosti, zápasy netrvajú dlho a tak je atraktívna aj pre divákov.“

SkryťVypnúť reklamu

Lafko mohol byť po premiére spokojný. Nová hra zaujala, hráči i diváci sa bavili, bolo to nevídané spestrenie horúceho leta.

„Myslím si, že ten, kto zavítal do areálu kúpaliska a videl zanietenie chlapcov a chlapov, ich záujem o hru a technickú úroveň, mal z toho radosť a potešenie. Tešilo ma, že ľudia boli veľmi spokojní a vítali túto atraktívnu hru,“ zdôraznil V. Lafko.

Jedným z prelomových bol jubilejný desiaty ročník v roku 2004. Olympijský klub Prešov a komisia plážovej hádzanej Slovenského zväzu hádzanej pripravili i šiesty slovenský šampionát.

Prvýkrát sa v metropole Šariša predstavil zahraničný tím – reprezentácia Maďarska, ktorá sa pripravovala na majstrovstvá Európy v Turecku. Bola veľkým prínosom a oživením podujatia, zaslúžene sa tešila z prvenstva. Prezentovala sa progresívnym štýlom hry, svoje útoky zakončovala gólmi, ktoré mali dvojnásobnú hodnotu, jej hráči zaujali technickými finesami, streľbou z otočky.

Hrala aj reprezentácia Slovenska – viedli ju Vincent Lafko a Marián Gruca. Tiež sa prezentovala veľmi dobrými výkonmi a obsadila druhú priečku.

V roku 2006 prvýkrát prvé dve miesta obsadili extraligoví hádzanári Tatrana Prešov.

Kapitánom strieborného tímu bol Marián Huňady: „Turnaj mal kvalitné obsadenie, každý rok je lepšia konkurencia. O rezultátoch viacerých zápasov rozhodoval penaltový rozstrel. V plážovej hádzanej sa dáva dôraz na techniku, rozhodujú góly po technických parádach. Keďže sa hrá na piesku, je to náročné aj z fyzickej stránky.“

Hádzanú na piesku si rád zahral i skvelý hráč Tatrana Prešov Radovan Pekár. S Tatranom je desaťnásobným majstrom Slovenska v hádzanej, Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta i Európy.

V roku 2011 sa pričinil o turnajové víťazstvo Tatrana. Po ňom poznamenal: „Je to príjemné spestrenie prípravy. Hra na piesku je fyzicky náročnejšia na členky a kolená, na kĺby je to však dobré. Na tomto turnaji sú vyrovnané tímy a na úspech je niekedy potrebné mať k tomu umeniu na piesku i trochu športového šťastia.

Po pätnástom ročníku sa Vincent Lafko, duša podujatia, usmievajúc sa popod fúzy, rozhovoril takto: „Človek, keď niečo začína, nevie, ako to všetko bude prebiehať. Inšpiráciu som dostal v Holandsku – tam som videl plážovú hádzanú hrať. Býval som pri kúpalisku na Sídlisku III a to ma podnietilo pripraviť tento turnaj. So susedom Dvorožňákom, s jeho a mojím synom, sme sa dali do práce. Vytvorili sme partiu, ktorá ťahá za jeden koniec povrazu a pripravuje akciu, ktorá púta záujem hádzanárov aj divákov. Máme na čo spomínať a samozrejme, že chceme v tomto turnaji pokračovať.“

Od roku 2013 organizuje turnaj občianske združenie Plážová hádzaná 1995 Prešov. Organizačný tím tvoria Pavol Derfenyi (predseda), Pavel Urban, Marián Uliaš, Viliam Lafko, Štefan Rafajlovič, Štefan Tarkovič, Ivan Jurič, Jozef Mikula, Štefan Tomášik, Viliam Šofranko, Jozef Dorčák, Marián Gruca. Od začiatku do organizačného štábu patria aj Martin Belej, Jozef Chalupa a Ján Jacoš.

Priatelia, organizátori a spolupracovníci Vincenta Lafka rozhodli, že od dvadsiateho ročníka bude turnaj jeho memoriálom.

Turnaj 3b plážová hádzaná má vždy parádnu atmosféru, prináša dobrý šport a zábavu. Päťkrát na ňom zvíťazil Tatran Prešov (2006, 2011, 2013, 2014, 2015) a tím Probecop Prešov (1996, 1997, 1999, 2000, 2003), štyrikrát sa na ňom tešila z prvenstva Fakulta športu Prešovskej univerzity (2007, 2008, 2009, 2010).

V roku 1999 poverila komisia plážovej hádzanej Slovenského zväzu hádzanej Olympijský klub Prešov zorganizovaním prvých majstrovstiev Slovenska v tomto športe.

Kapitánom víťazného Probecopu bol bývalý hádzanár Tatrana Milan Mrva: „Dôležitá je dobrá partia a na tomto turnaji je potrebné mať aj kúsok šťastia a tiež dodržiavať taktiku. Turnaj v plážovej hádzanej sme vnímali ako veľmi dobré spestrenie športového leta. Počas roka sme sa nevideli a tak tento turnaj bol aj príležitosťou na stretnutia a debaty o tom, čo sme prežili. Zisk titulu majstra Slovenska bol pre nás jahodou na šľahačke.“

V roku 2014 bol turnaj už jedenásty raz aj slovenským šampionátom mužov. Medzinárodný punc mu dodala účasť dvoch tímov z Maďarska – o ich príchod sa pričinil bývalý prezident Slovenského zväzu hádzanej Pavol Derfenyi.

Do jeho finále sa prebojovali tímy extraligového Tatrana Prešov. V dramatickom a príťažlivom finálovom dueli bol v penaltovom rozstrele úspešnejší tím Tatran Prešov mladí a tešil sa z prvenstva i majstrovského primátu.

Hádzanári Tatrana tak nielen obhájili turnajové prvenstvo z roku 2013, ale po zisku desiateho titulu majstra Slovenska v klasickej hádzanej sa stali šampiónmi aj na piesku.

Majstri hrali v zostave Krupa – Kristopans, Sadovyj, T. Urban, Krok, J. Urban, Číp, vicemajstri: Verkič – Kopčo, Antl, Petro, Pekár, Rábek, Radčenko.

Aj v minulom roku triumfovali hádzanári Tatrana, účastníci Ligy majstrov. Z prvenstva sa tešilo družstvo v zložení Čupryna – Radčenko, Sadovyj, Pekár, Kopčo, Peskov, druhý bol tím v zostave Božič – Petro, L. Urban, Pogány, Číp, Ivkovič. Na bronzovej priečke skončili hádzanári starší dorastenci Tatrana Prešov.

Dvadsiaty druhý ročník turnaja v plážovej hádzanej – Memoriál Vincenta Lafka – sa v areáli letného kúpaliska na Sídlisku III uskutoční 2. a 3. júla.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 25/2016, v predaji od 28. 6. do 4. 7.

Spravodajstvo z regiónu Šariš

Ilustračné foto.

Trvalý dážď môže spôsobiť problémy.


TASR

Patrí medzi najstaršie expozície ľudovej architektúry na Slovensku.


SITA
Socha sa vracia do priestoru, kde ju môžu obdivovať všetci.

Umenie vo verejnom priestore neraz poznačia zlodeji aj počasie.


Súvisiace témy: Spravodajstvo

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 009
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 618
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 849
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 660
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 289
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 868
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 315
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 136
  1. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  2. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  3. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  4. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  5. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  7. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  8. Peter Slamenik: Černák
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 213
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 734
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 360
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 882
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 783
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 570
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  2. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  3. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  4. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  5. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  7. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  8. Peter Slamenik: Černák
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 213
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 734
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 360
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 882
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 783
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 570
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu