Nielen okolité mestá a obce pripravujú počas leta rôzne folklórne podujatia. Výnimkou nie je ani metropola Šariša. Pred pár dňami tu usporiadali podujatie Folklór Prešov 2016. Napísalo svoju úspešnú dvanástu kapitolu.
PREŠOV. Desiatky účastníkov v krojoch s nástrojmi či pripravenými hlasivkami zaplnili prešovské námestie v rámci podujatia Folklór Prešov 2016. Konalo sa v Roku Svetozára Hurbana Vajanského v rámci Prešovského kultúrneho leta.
Program priniesol nielen známe mená, ale aj nové talenty na folklórnom poli. Prítomných vystúpením potešili FS Šarišanček, DFS Nešporko pri ZŠ M. Nešpora, Tanečný krúžok pri Komunitnom centre v lokalite Stará tehelňa, domáci folklór mal zastúpenie aj v podaní Prešovských heligonkárov.
Do Prešova si cestu našli i Tuhrinčanka, ženská spevácka skupina z Tuhrinej, tiež známy Ján Očkovič z Veľkého Šariša.
Taktiež to boli aj Spevácka skupina pri DC na Sabinovskej ulici Rozkvet, svojím spevom zaujala Eva Hrabková, vystúpil FS Šarišan a Mandolínový súbor Tatrín.
Premiéry viacerých folkloristov
Piesňami sa predstavila aj mladá speváčka s krásne zafarbeným hlasom Nikola Jurašeková zo ZUŠ M. Moyzesa. Rusínsky folklór zastupoval talentovaný sólista Marek Mochnáč, ktorý sa hrdo hlási k svojim koreňom.
„Som veľmi rád, že som mal možnosť si zaspievať na pódiu práve tu, na prešovskom námestí, keďže podľa mňa je Prešov hlavným mestom Rusínov,“ prezradil s úsmevom Marek. Ten síce spieva sólovo síce ešte len od januára, ale piesňou a folklórom žije celým srdcom už od detstva a prezentoval sa už na viacerých podujatiach v regióne. Jeho repertoár tvorí vyše 70 piesní rusínskych a ukrajinských, ale nájdu sa tiež poľské či slovenské. „Veľmi rád by som chcel túto našu krásnu a bohatú kultúru prezentovať aj naďalej,“ vyznal sa Marek.
Premiéru mali na folklórnom podujatí i Čomovare, mužská spevácka skupina z Fintíc.
„Vystupovalo sa nám tu veľmi dobre, bolo to naše prvé vystúpenie mimo obce,“ prezradili sympatickí speváci. Ich meno sa však často spája s tamojšou ženskou speváckou skupinou Fincičanky.
Teraz prišli bez nich. „Ony boli v hľadisku, povzbudzovali nás,“ informovali Čomovare.
A niektoré sa vraj starali doma o chutnú večeru, ktorú si po takomto výkone nepochybne zaslúžili.
Možnosť ukázať sa širšiemu publiku
Organizátorom podujatia Folklór Prešov 2016 bol Miestny odbor Matice slovenskej v Prešove spolu s mestom Prešov, PKO a Rusínskou obrodou na Slovensku. Tento rok sa konala akcia po dvanástykrát.
„Od začiatku bol zámer dať šancu a priestor novým, vznikajúcim súborom. Na školách, ale aj na dedinách, ktoré boli organizované pri miestnych odboroch Matice slovenskej. Máme mnohé dediny, kde nacvičujú mladí aj starí a nemajú možnosť sa takto verejne prezentovať,“ objasnil počiatky tejto folklórnej idey predseda krajskej rady Matice slovenskej Prešovského kraja Ladislav Matisko.
Ako vysvetlil, „v obciach sú diváci stále len tí istí. A Prešov je predsa len krajské mesto a o podujatie je veľký záujem,“ čo potvrdzuje aj 12-ročná tradícia.
Pieseň musí žiť
Poslaním Matice slovenskej je podľa Matiska okrem iného tiež spájať bez rozdielu, a tak zaznel folklór šarišský, rusínsky i rómsky.
„Cítiť, že to robia s láskou, kde majú možnosť vystúpiť všetci bez rozdielu vierovyznania, národností, pojmeme všetkých. Nech je to tiež vyjadrené aj v pesničke, ktorá vznikala dávno a je našou morálnou povinnosťou, krásnou, milou pokračovať v tom, čo naši predkovia začali,“ povedal Matisko.
Jeho hlavnou túžbou je uchovať čistotu a uchovanie piesne. „Každá pieseň, ak je zachytená a nespieva, je mŕtva. A my ju i týmto podujatím oživujeme, čo ma veľmi teší,“ vyznal sa organizátor.
Folkloristka. Nikola Jurašeková. Foto: Mária Pihuličová
Festival. Folklór Prešov napísal 12. kapitolu. Foto: Mária Pihuličová
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 25/2016, v predaji od 6. 7. do 11. 7.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári