Prvý rok existencie má za sebou celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným. Projekt Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove pritiahol tisícky detí z celého Slovenska a množstvo učiteľov i rodičov detí.
SABINOV. Podľa autora projektu Ľuboša Lukáča, program aktivít zameraný na intelektovo nadaných žiakov zaujal a má pred sebou vyhliadky do ďalších rokov.
"Netradičné vyučovanie, množstvo aktivít a projektov, rozvoj čitateľských zručností, matematiky, finančnej gramotnosti, logického úsudku, verbálneho myslenia, rozvoj talentu a rôznych druhov inteligencie. To boli predsavzatia, ktoré sa naplnili," uviedol Lukáč.
Počas roka sa zrealizovalo množstvo projektov. Mladých fotografov zaujala desaťkolová súťaž Fotografia očami detí spojená s fotografickými workshopmi.
Imunitu, zdravý životný štýl, pravidelné cvičenie a pohyb priblížil projekt Do školy bez desiaty. Prešovský kraj spoznali účastníci projektu Výlety za päťku.
Vďaka tomuto projektu navštívili žiaci prešovských základných škôl Humenné, Sabinov, Svidník a Starú Ľubovňu.
Hľadali talentované deti
Talentovaných žiakov organizátori hľadali prostredníctvom súťaže Talent základných škôl regiónu Šariša.
"Stovky žiakov základných škôl si preverilo logické myslenie najprv v školských kolách, a neskôr aj vo finále, ktoré sa konalo v Prešove," dodal Lukáč.
V metropole Šariša sa uskutočnilo aj celoslovenské finálové kolo Logickej olympiády intelektovo nadaných žiakov, do ktorého sa zapojili tisícky detí, čím sa toto podujatie zaradilo medzi najväčšie akcie intelektovo nadaných žiakov. Súťaž dopĺňal odborný seminár Rozumieme nadaným. Viac ako tisíc predškolákov z celého Slovenska sa zasa zapojilo do Malej logickej olympiády.
"Úspešné testovanie logického myslenia najmenších prinieslo zábavu, rozvoj myslenia i zisk certifikátu o absolvovaní súťaže," prezradil Lukáč.
V auguste predstavia druhý ročník
Logické sústredenie IQáčik zase zaujalo žiakov z Humenného i Prešova. Záujem o architektonické skvosty z celého sveta priniesol lego projekt Kto sa hrá – nehnevá. Vysoké Tatry spoznali nadaní žiaci vďaka IQ Škole v prírode.
Desiatky aktivít ako čítanie povestí, spoznávanie histórie, tvorba filmových dokumentov o Slovensku, tréningy koncentrácie, hodiny logiky, rozvoj komunikácie a reči, putovanie Európou a poznávací výlet v Štrasburgu zrealizovali v školských triedach v rámci Klubu nadaných detí Prešov. Pripravený bol aj Týždeň netradičných foriem vyučovania.
Predstavenie druhého ročníka aktivít Rozumieme nadaným pripravujú organizátori v priebehu augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári