Na Radničné námestie nainštalovali sochu kata so sekerou a klátom v životnej veľkosti.
BARDEJOV. Už pár minút po osadení bardejovského kata sa s ním odfotilo niekoľko desiatok turistov aj miestnych.
Sochu z reštaurátorskej a sochárskej dielne Martina a jeho syna Viktora Kutného, priviezli a upevnili v pondelok dopoludnia.
Financovali ju autori a ich sponzori, menšou čiastkou prispelo mesto.
Sekajúceho kata v „pracovnej pozícii“ pri výkone trestu so sekerou nad klátom umiestnili v hornej časti námestia.
V jeho blízkosti na Veternej ulici sa nachádza aj Katov dom. Zatraktívniť má prehliadku mesta i samotné námestie.
Atrakcia aj história
Kat stojí pred bardejovskými dominantami, goticko-renesančnou radnicou a Bazilikou Sv. Egídia, umelci a mesto predpokladajú, že sa s ním ľudia budú fotiť podobne ako s bratislavským čumilom či sochou Sissy v Bardejovských kúpeľoch.
„Prvotná myšlienka vznikla pri reštaurovaní bardejovských pamiatok spojených s katom, katovej lavice vo svätyni bardejovskej baziliky a katovho domu. Kat bol v meste veľmi vážená, dôležitá a rešpektovaná osoba, každý sa ho vraj bál. Chceli sme preto poukázať na to, že stredoveký Bardejov to neboli iba verejne známe osobnosti a hudobníci, ale aj významná funkcia majstra kata ako vykonávateľa spravodlivosti,“ vysvetľuje Martin Kutný.
„Tak sme si túto myšlienku so synom Viktorom osvojili a urobili sochu. Modelovaná bola v hline, potom sa spravila sadrová forma, odliatok nám urobili v Bratislave do bronzu. Materiál je pevný a vhodný do exteriéru. Samozrejme, kat bol vždy silnejší muž, náš je oblečený do dobového odevu a meria 190 cm. Keďže socha má mať aj edukatívnu funkciu, súčasťou projektu je aj propagačný materiál, kde sa ľudia niečo o histórii mesta a katovi dozvedia, pripravujeme aj tričká s týmto motívom,“ dodáva akademický sochár.
Sekal aj liečil
Kat bol v meste vykonávateľom hrdelného práva, tzv. práva meča. Bardejov túto výsadu získal v polovici 14. storočia od uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého.
Richtár a prísažní mešťania mohli súdiť a trestať všetky zločiny za použitia všetkých možných prostriedkov na vykonanie trestu.
„Bardejov bol v stredoveku povestný svojou prísnou spravodlivosťou. V Knihe rozsudkov z mestského archívu nájdeme upálenie za krádež medu a zničenie úľa, odseknutie hlavy za krádež šatky na odpuste, ukrižovanie za krádež v dome richtára a dokonca aj rozštvrtenie za vraždu svojho pána. Po Šariši bolo v stredoveku rozšírené úslovie – Od bardejovskej spravodlivosti ochraňuj nás, Bože,“ hovorí riaditeľ Šarišského múzea v Bardejove František Gutek.
„V meste sa kat okrem svojho remesla staral aj o hygienu. Často fungoval ako ľudový liečiteľ a vyznal sa v chirurgii. Liečil zlomeniny a napravoval vykĺbené končatiny. Ak sa mu ale jedným seknutím meča nepodarilo oddeliť odsúdencovi hlavu od tela, čakal ho nielen posmech obyvateľov, ale mohol prísť aj o svoje relatívne dobré zamestnanie,“ dodáva Gutek.
Inštalácia sochy kata v Bardejove
Socha mala úspech okamžite po osadení, je 190 cm vysoká a váži zhruba 300 kg. Foto k článku: Mario Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári