Peniaze majú aj na charitatívnom účte, z ktorého sa im platia potrebné výdavky. Všetko ide cez obec. Starosta Krivian (okr. Sabinov) Ján Šejirman tvrdí, že obec tieto peniaze nezadržiava, ale prepláca dievčatám veci, na ktorých sa na počiatku dohodlo.
KRIVANY. Tragická nehoda v lete v roku 2014, pri ktorej havarovala rodina, si zobrala životy oboch rodičov Pavla a Renáty Gaľových z Krivian.
Ostali po nich tri siroty Kornélia, Frederika a Tamara. O tie sa momentálne starajú starí rodičia po maminej strane v Šarišských Dravciach.
Starosta Krivian zadržiava tritisíc eur z obecnej zbierky trom sirotámČítajte
Starosta: Tušil som, že pokladnička nie je dobrý nápad
Smutná udalosť zomkla obec natoľko, že sa viacerí rozhodli pomôcť sirotám aj finančne. Keďže zosnulý bol folklorista, na pohrebe sa zišli i jeho kolegovia z folklóru. Práve u nich, skrsla myšlienka pomôcť formou dobrovoľného príspevku do pokladničky v čase pohrebu.
„Od začiatku som bol proti tomu, lebo som tušil, že to asi nebude dobre z právneho pohľadu,“ vysvetľuje starosta Ján Šejirman (Smer-SD).
Pokladnička sa však z vlastnej iniciatívy folkloristov predsa len počas pohrebu umiestnila. Kto chcel, prispel.
Ľudia prispeli, zriadili účet
O pohreb sa z finančného hľadiska postarala obec Krivany.
„Zabezpečovali sme náklady, od vykopania hrobu, cez celý pohreb, bola to naša humánna povinnosť, keďže obaja boli tu medzi nami, žili s nami,“ opísal starosta.
Prevoz a truhla bola finančne zabezpečená zo strany. Po pohrebe sa zistilo, že v pokladničke sú peniaze. Kam však s nimi, keď dievčatá ešte neboli nikomu zverené?
„Keď nastala takáto situácia, s tými peniazmi bolo treba niečo robiť, takže sa potom po vzájomnej dohode rozhodlo, že sa zriadi charitatívny účet,“ vysvetlil starosta.
Tiež sa konalo viacero stretnutí za účasti oboch rodín. S charitatívnym účtom mali právo nakladať zástupca po nebohom Paľovi, nebohej Renáte a zástupca obce.
Starosta podotkol, že rozhádanie rodiny pre peniaze, ako bolo prezentované v médiách, „je absolútna lož. Tam boli iné problémy, ktoré boli už skôr a po pohrebe sa začali vyhrocovať“.
Pomôcť chceli aj ďalší
Zbieranie peňazí počas pohrebu však nebola žiadna oficiálna zbierka, ktorá by sa organizovala v zmysle zákonov.
Keďže ľudská empatia priniesla štedrý príspevok a hlásili sa aj ďalší záujemcovia o pomoc, bolo nutné sa tejto situácii prispôsobiť.
Na zriadený charitatívny účet vložili peniaze z pohrebu, tiež tam prišli sumy od darcov.
„Dohodlo sa, že sa z peňazí budú riešiť školské potreby a zdravotné zabezpečenie. Nepovedalo sa, že financie pôjdu na bežné veci,“ vysvetlil starosta. S touto skutočnosťou boli oboznámene obe strany rodiny dievčat.
Starosta: Peniaze majú mať dlhodobejší charakter
Charitatívny účet a pomoc dievčatám boli aj predmetnom diskusie na obecnom zastupiteľstve v novembri 2015.
Vtedy sa presne určilo, že čerpanie bude rovnomerne rozložené medzi všetky tri dievčatá a hradiť sa budú výdavky na školské potreby a rôzne poplatky v školách, cestovné do školy, stravu, učebné pomôcky i rehabilitačné náklady.
„Všetky prostriedky sa budú vyplácať len na základe faktúr, šekov alebo priamo na účet danej školy, alebo zdravotníckeho zariadenia,“ uvádza sa v uznesení z novembrového zastupiteľstva.
V tom čase bolo na účte 3 989 eur. Na obecnom úrade v Krivianoch si od chvíle pohrebu až po súčasnosť vedú účtovné záznamy.
Ako sme mohli nahliadnuť, všetko sa pravidelne zaznamenáva s presnosťou na centy, evidujú sa faktúry, výdavky i výpisy z účtu.
Aj starostov argument, že peniaze idú na školu pre dievčatá, potvrdzujú papiere zo školy so žiadosťou o refundáciu výdavkov, ktoré obec z daného účtu hradí.
Viackrát však vyvstala otázka, prečo peniaze nie sú rodine, ktorá sa o dievčatá stará, odovzdané hneď a v plnej sume.
„Treba súhlas oboch rodín, tak sme sa dohodli a to je aj správne riešenie. Peniaze nemajú slúžiť na okamžité riešenie, ale majú mať dlhodobejší charakter,“ vysvetlil starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári