Storočný organ, výnimočný zvuk a priestor, zahraniční interpreti, svetoznámi skladatelia. Organové dni Jozefa Grešáka.
BARDEJOV. „Na Slovensku som prvýkrát a bolo pre mňa veľmi zaujímavé hrať v tomto starom chráme a na takomto organe. V utorok dopoludnia som sa s ním zoznamovala a poviem vám, že som bola z niektorých vecí aj prekvapená. Pravdupovediac, nie som veľmi zvyknutá na pneumatický organ. No myslím, že na to, koľko rokov organ má, je to veľmi dobrý inštrument. Hlavne Mozart sa mi hral veľmi ľahko a flexibilne, flauty zneli veľmi pekne,“ povadala po utorkovom koncerte v Bazilike sv. Egídia francúzska organistka Soline Guillon.
Dvadsiaty štvrtý ročník medzinárodných organových dní odštartoval 28. júna. Počas letných utorkov ponúkne v bazilike vždy o ôsmej večer šesť koncertov v interpretácii šiestich zahraničných a domácich umelcov a jedného vokálneho súboru.
V utorok 19. júla koncertovala už na treťom koncerte festivalu v zaplnenom chráme, mladá francúzska organistka Soline Guillon.
Na dvojmanuálovom, pneumatickom kuželkovom organe z roku 1909 firmy Rieger Ottó vyrobenom v Budapešti v roku 1909, odzneli vo sviežich interpretáciách skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Jakoba Frobergera, Antoine Calviéra, Charles-Maria Widora, Wolfganga Amadea Mozarta a Felixa Mendelssona-Bartholdyho.
Soline Guillon študovala hudobnú univerzitu v Ženeve a starú hudbu na Univerzite v americkom Seattli. V roku 2006 získala ocenenie Nadácie Edmunda Pendletona v Ženeve.
Stosedemročný organ Rieger Ottó. Vyrobili ho v roku 1909 v Budapešti. Foto k článku: Mario Hudák
Nesmrteľný organ
Bardejovský organový festival už priniesol vo svojej histórii takmer stopäťdesiat koncertov za účasti umelcov dvadsiatich krajín sveta.
Akustika a atmosféra festivalových koncertov si vďaka priestoru a podmienkam udržujú tradíciu a výnimočnosť.
Prvenstvo v rámci doteraz odohraných organových skladieb patrí velikánovi J. S. Bachovi. Hneď na druhom mieste sú skladby bardejovského rodáka Jozefa Grešáka, ktorému je festival venovaný.
Kráľovský hudobný nástroj a priestor, v ktorom znejú jeho tóny, priláka počas letných koncertov každý rok množstvo návštevníkov.
Podľa hudobného skladateľa Jozefa Podprockého je organová hudba nesmrteľná.
„Je to kráľovná medzi hudbami. Je to balzam, ale aj potrava pre dušu. Kto ju nemá, trpí na duševnú anémiu. Organová hudba nezahynie, skôr sa pominú súčasné populárne muziky, ktoré sú tu do času,“ prorokuje Podprocký.
Na ďalší z koncertov, na ktorom vystúpi poľský umelec, profesor na Hudobnej akadémii v Katowiciach, Krzystof Lukas, si letní návštevníci Bardejova aj domáci organový fajnšmekri budú musieť počkať do 2. augusta.
V utorok16. augusta sa potom predstaví americký trubkár Paul Nebe v doprovode slovenského organistu Štefana Iľaša.
Festival vyvrcholí 30. augusta interpretáciou starých majstrov organu v podaní švajčiarskeho organistu Konstantina Keisera.
Soline Guillon prišla do Bardejova aj so svojim synom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári