Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zatúlaného medveďa v Prešove zastrelili (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Aké je to pre človeka
jednoduché ... pif paf. A prečo je to vlastne problém, keď v lese medveď roztrhá hubára? čučoriedkára? či iného votrelca? Á iste, lebo človek ...
faruk
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

určite sa dajú takéto problémy

riešiť inak, áno vziať zbraň a zastreliť je ľahšie ako hľadať náročnejší spôsob, bohužiaľ na vymretie sú stovky druhov zvierat, druh človek na zozname nie je, samozrejme, ak medveď napadne človeka je to tragédia, ak ale vymiznú mnohé druhy zvierat, bude to tragédia pre ľudstvo, v predpokladoch až život ohrozujúca, rovnako s postupom zastrelenia nesúhlasím, zviera mohlo byť uspané a prevezené na iné územie, i keď bude oveľa častejšia otázka kam, keď práve človek najviac odoberá z prirodzeného prostredia zvierat, rada použijem Vaše slová.... lebo človek....
 

Jednoduché?

Tak ma o tom presvedč. Zober pušku a choď zastreliť medveďa.
Zistíš, že nič jednoduché na tom nie je - ani získať povolenie, ani ho nájsť, ani ho trafiť.

Na rozdiel od toho, medveď na roztrhanie hubára nepotrebuje povolenie, hubár príde k nemu sám a ani s roztrhaním nie je žiaden problém.
 

No fajn, pokecal si si a teraz daj

nejaké fakty - trebars štatistiku
1. koľko ľudí zabili medvede
2. koľko medvedov zabili ľudia

S to prvou otázkou sa ani nemusíš namáhať. To číslo je 0, slovom "NULA".
Pokiaľ ide o druhú otázku, tak už lan za dnešok tu máme jeden prípad - ten prešovský.
 

 

Známy český zoológ Ivan Mládek napísal vo svojej odbornej publikácii:
"Medvědi nevědí, že turisti nemaj´zbraně
až jednou procitnou počíhají si někde na ně.."
To náš čaká!
 

 

Medveď má pre teba rovnakú hodnotu ako človek... to je už na psychiatra.
 

A čo je kritériom

pre to, akú má kto hodnotu?
Ekosozologovia napríklad ako kritérium používajú vzácnosť. Chceš to? Na Slovensku (aby opäť nedošlo k nedorozumeniu - hovorím o Slovenku a o súčasnosti) je päť a pol milióna ľudí a len niekoľko stovák medveďov. Človeka pokojne možno považovať kalamitne premnožený druh, takže o hodnote sa radšej nebavme, pretože by človek z tejto diskusie nevyšiel asi príliš dobre.

Keby si žil pred pár desiatkami rokov v JAR, asi by si povedal:
"Černoch má pre teba rovnakú hodnotu ako beloch... to je už na psychiatra."
Dnes už našťastie všetci (takmer) vieme, že na psychiatra je skôr opačné konštatovanie.
Tak ako sme prekonali rasizmus, tak prekonáme aj druhizmus. Vývoj akceleruje, takže je celkom možné, že za pár rokov sa už budeš za včerajší výrok hanbiť.
 

Kumán, ekosozológia je paveda,

ktorú väčšina krajín ani nepozná (taký pozostatok totality, keď sme boli izolovaní od normálneho sveta). Vedou je, ak už "conservation biology", hoci aj tá občas mieša romány s faktmi.

Tvoja úvaha má pár základných logických chýb - ochrana prírody (tá "ekososozológia") hodnotí "hodnotu" ohrozených druhov z pohľadu svojho cieľa, ktorým je tie druhy zachovať. Na človeka (ani iné neohrozené druhy) sa je kritériá nevzťahujú.

Pokiaľ ide o "hodnotu človeka verzus zvieraťa", keď raz vyrastieš a (možno) budeš mať deti, asi nepovieš, že napr. peniaze na jedlo radšej pošleš na ochranu medveďa a deti necháš zdochnúť, lebo veď ľudí je dosť. A asi by si bránil svoje dieťa (cudzie možno nie, veď si predsa dáky ekosozológ") pred útokom medveďa a jeho vzácnosť by pre teba nebola argumentom.

Akosi ti uniká, že práve tvoj postoj je NEPRIRODZENÝ, práve ty POPIERAŠ princípy ekológie. Je úplne jedno, akú abstraktnú hodnotu prisúdiš tomu medveďovi ty, alebo trebárs aj "spoločnosť". V reálnom kontakte dvoch živočíchov má význam len to, akú hodnotu oni pripisujú sami sebe. A je isté, že napadnutý alebo inak ohrozený či poškodený človek uprednostní svoje záujmy pred záujmom medveďa. Medveď tiež uprednostní svoje. A zvyčajne prehrá. Keby mal možnosť vyhrať, ani v najmenšom by nás nešetril. Ani keby ľudia začali byť ohrození, by ich nezačal šetriť. Myslel by len na svoje brucho.

Teraz asi namietneš, že ten medveď nad nami vyhrá, že my ho porážame nečestne. Opäť nezmysel. Porážame ho vďaka našej spolupráci, rovnako ako napr. vlčia svorka. Tá sa tiež zastane svojho člena aj voči medveďovi.

Súčasťou medzidruhového boja je nielen priamy boj, ale najmä konkurencia a prevencia. Ak medveďa necháme, prisvojí si všetky naše zdroje, pretože on ich nepovažuje za naše. Vyžerie nám všetky stáda aj plodiny a ak ho necháme, tak aj nás. Nemá najmenší dôvod to neurobiť. Prevenciou je to, že šelmy si navzájom zabíjajú mláďatá, medzi druhmi, aj v rámci druhu. No a my zas v rámci prevencie regulujeme stavy a správanie každého druhu, u ktorého je v to v našom záujme potrebné. Keby sme to nerobili, nevypisoval by si tu po internete, ale by si sa triasol v jaskyni od strachu. Teda, netriasol, lebo s obrovskou pravdepodobnosťou už niektorý z tvojich pra-pra-prapredkov by zahynul skôr, ako by mal deti.

My máme dôvod medveďa chrániť, pretože naše myslenie je vysoko nad ním. Lenže chrániť ho môžeme iba potiaľ, pokiaľ si to môžeme dovoliť z hľadiska našej bezpečnosti, pohodlia, zdrojov. Problém je, že medveď sa nedá naučiť žiť s nami (áno sú scifi, v ktorých sú zvieratá "intelektualizované", ale top zatiaľ nevieme dosiahnuť). Medveď teda môže žiť len potiaľ, pokiaľ je od nás dostatočne ďaleko. A na to je nutná regulácia, pretože bez vždy dosiahneš stav, že sa tie vytlačené namnožené medvede priblížia. Medvede sa síce regulujú aj medzi sebou (a brutálnejším spôsob ako to robia poľovníci), lenže kým sa od nich neoddelíme silovým poľom, stále bude na jednom okraji areálu silnejší medveď a na druhom človek, ktorý sa podľa teba má dať radšej zožrať, než by sa bránil. A aj v prípade toho silového poľa je otázkou, koľko priestoru vyčleníme prírode, ak budeme potrebovať zdroje a priestor pre seba. Medveď by si tieto otázky nepoložil, keby mohol, nevyčlenil by nám nijaký priestor.
 

Paráda!

.
 

 

Aj ovce sú oproti medveďom premnožené... je ich na Slovensku okolo 400 000, čiže oproti nim je zase človek kalamitne premnožený. Asi by si mal zvážiť, čo by sa stým malo urobiť... zákaz chovu na mäso? :)

V JAR sú zase kalamitne premnožení černosi... belosi sú v menšine, takže môžeš tú svoju otázku aplikovať aj tam.
Ak by som to pred desiatkami rokov povedal v JAR, pár indivíduí by ma poslalo za psychiatrom, ale civilizovaný svet by ma aj vtedy potľapkal po pleci. Ak by som vtedy uprednostnil život medveďa pred človekom, v každej krajine civilizovaného sveta by aom skončil v base. :)
Človek ako všežravec asi ťažko môže prekonávať "druhizmus"...
 

 

Odpoveď na prvú otázku nie je 0... platí len pre 20. storočie na Slovensku... zatiaľ. Na Balkáne už riešia obete medveďov.
 

 

Tu by bolo možno dobre ludom pripomenuť, čo vlastne robiť ked stretnu v lese medveda: http://www.dobrodruh.sk/uzitoc...
 

roztrhá??

sa zobuď, nájdi mi jeden prípad, kedy medveď na Slovensku niekoho zabil, Ty paranoik
 

To bolo obrazne ...

... to bolo o tom, že keď medveď napadol človeka v jeho (medveďovom) prirodzenom prostredí - v lese, tak sa ako jedna z možností úplne prirodzene rieši možnosť jeho odstrelu, pretože veď tých medveďov tu už je asi viac ako ľudí :-) (však je vraj premnožený ...). Takže úplne ináč, než - podľa tvojej reakcie - si to pochopil ty ...
 

 

Sipicek a Vám podobní netárajte. Našťastie nezabili v posledných rokoch nikoho aj keď niekoľkých dokaličili. Keď zabije bude už neskoro!!!! Azda život človeka má väčšiu hodnotu ako život medveďa. Ak podľa Vás nie, tak sa choďte dať zožrať levom do Afriky. Aj tie sú ohrozené a spravíte šľachetný čin.
 
Hodnoť

 

Sorry na toto nie je ziaden zakon ? Takze aj ja mozem odstrelit toho polovnickeho ***** ked nahodou ho uvidim sa potulovat tam kde nema ? Este ze tam nechyba mestska policia, ktore uz nema nic ine na vybajanie komplexov nerespektovanosti len zvierata. Nuz pani, dufam ze sa Vam dostane podobneho osudu, ked budete v 'zlom fyzickom stave"
 

 

nie nesmies... ale kto vie, ci by niekoho sudili za zastrelenie nejakeho zombieho... takeho co nema mozog a chce strielat inych ludi za chranenie obyvatelstva :)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Kto vie, co niektorych ludi nuti v diskusiach pisat take hlupe prispevky, ako tento ofsajd?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Kto vie,

čo niektorých ľudí núti v diskusiách písať také (mega)hlúpe príspevky,ako tento cokoho_domna ?!
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop