Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vodohospodári pripravujú plán úpravy koryta Torysy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dufam, že Prešovčania budú múdrejší

na nepreberú smerácky model protipovodňovej ochrany mesta, tak ako je to v Košiciach. Torysu netreba orzšírovať a navyšovať hrádze, ale treba revitalizovať krajinu v povodí, aby do Prešova počas povodní pritekalo menej vody a v období sucha viac vody.
 

Zničenie meandrov a močarísk - biotopov

Ja si spomínam ako nám na zakladnej škole v Prešove v 90. rokoch vravela učiteľka prírodopisárka Helena O. z Veľkého Šariša:

"Dzeci, dakedy še Torysa tááák točila (a kreslila široké kľuky - S-ká od vrchu tabule až po spodok tabule). A potom prišol dajaky papalaš a povedal, a Torysa pujdze tak - rovno a cez tie kľukaté S-ká nakreslila od vrchu tabule až po spodok rovnú čiaru) a dodala: Dzeci a teraz voda v Toryše preceče rovno jak šaľena, voda žabom po koľena a vody nit..." Proste skrátili o niekoľko 100-viek kilometrov toky (voda sa nezdržiava v krajine, ale adios veľkou rýchlosťou do mora...).

A mala pravdu, ak sa pozriete na staré mapy, tak je vidieť ako sa Torysa a najmä rieka Sekčov v minulosti zatáčali (meandrovali) a tak to všetko vyregulovali a ide to rovno. Niekedy tiekla rieka Sekčov až skoro k Bille ako stojí biomasová kotolňa a zatáčala sa pri tom poslednom vysokom strome, ktorým vyrúbali pri zastávke Exnárova (ten strom bol posledný, ktorý lemoval starú železničnú trať cez Sekčov - zo starej trate už zostali len stromy za poliklinikou Sekčov ako je autobazár): http://www.salgovik.szm.sk/

A nehovoriac o zničení významného európskeho biotopu - bývalé močariská - vodná nádrž Ľubotice, ktorá sa rozprestierala od dnešnej materskej školy Jurkovičová až po Ľubotice. Toto územie bol vysušené a postavené na ňom paneláky. O domov a obživu prišlo niekoľko desiatok druhov vtákov a iných zvierat.
 


Najčítanejšie na Prešov Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop