Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Obec Vysoká sa spomína už v dokumentoch z 13. storočia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ave Tarcza

Región dedín na hornom, či strednom toku Torysy je bohatý. Bohatý na históriu. Na tu lokálnu, pre ktorú platí, že i tie veľké dejiny sa skladajú z fragmentov malých osudov, ktoré majú vlastné pohnuté dejiny v časoch dobrých, či turbulencií. Vyše 700 ročná história obcí v údolí rieky Torysy, či kráľovského mesta Sabinov, je niečo, čo nemajú v iných vyspelých krajinách. A na to, že sa nám to darí zachovať, buďme pyšní.
My na Šariši sme rôznorodí a v tom i osobití i krásni, že sme mohli vstrebať dobré národnostné vplyvy či už uhorského, židovského, nemeckého , alebo rusínskeho elementu a taktiež šarišskej šľachty - od obyčajných majiteľov kúrií až po vysokých uhorských hodnostárov , či umelcov. Pomáhali zachovať kultúrne dedičstvo, na ktoré nadväzujeme, znovu ho objavujeme a aj keď v porovnaní s regiónom hlavného mesta, žijeme v ťažších podmienkach a v inej ekonomickej dimenzii, sme bohatší.
Toto je poklona všetkým, ktorí pomáhajú uchovávať a nezištne poukazujú na vyše 700 ročnú históriu a bohatstvo dedín tejto časti Šariša od Vysokej a ďalej po toku Torysy až po Prešov.Či sú to panské kúrie, fresky v kostoloch, plastiky, sarkofágy, drevenice končiace v skanzenoch, uchovaná reč a zvyky u staručkého etnografa , iikonická postavička robotníka z fotografie stavby mrakodrapu v NY, alebo prostý veniec na hrobe maliara impresionistu, , ktorého chybou bolo, že sa narodil v čase monarchie aj keď jeho autoportrét je v Uffizzi vo Florencii - toto je len niekoľko fragmentov životov ľudí, ktorí tvorili prekrásne obrazy z nášho kraja, kde bol život náročný, ako si ho to v skratke idealizujeme. Preto každému, kto to pomáha zachovať, držme palce ...jedno, či je y Vysokej, či inej obce, kde sa dohovoríme po šarišsky...:-)
Ave Tarcza, ave Saros!
 


Najčítanejšie na Prešov Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop