Korzár logo Korzár Prešov
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dobrovoľní hasiči sa zastali profesionálov: Odviedli skvelú prácu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Sú 12-posch. PANELÁKY v bezpečí ?

Tak si to ujasnime:

Hasiči sú „iba“ uhásači požiaru alebo sú súčasťou záchranného integrovaného systému ?
Ak sú iba hasiči (uhásači požiaru), tak potom nech ľuďom na rovinu povedia:
Kašleme na Vaše životy, my iba hasíme požiar z bezpečnej vzdialenosti. Nejaký človek na 11. poschodí bol pre nás iba nutnou „povoleniu stratou“, keďže sme sa báli ísť s rebríkom až k nemu alebo sme nemali techniku na uvoľnenie trosiek z cesty smerom ku vchodu ....., alebo ten „ďalší“ rebrík nám proste chýbal (nestíhal prísť) a prišiel až keď už bolo neskoro - nestihli by sme ho rozložiť a pod..

Každý z funkcionárov, metodikov až po ministerstvo by si mali dať „zarámovať“ ten záber, kedy najprv dedko na 11. poschodí „prosil o život“ až HODINU (60 minút) a potom neskôr zrejme práve jeho napoly uhoreného (či zadymeného) niesli na nosidlách z miesta pod balkónmi, keď pravdepodobne vyskočil z balkóna (aspoň tak sa to javí podľa videa z RTVS).

Takže páni manažéri hasičov - NA ROVINU:
Máte v mestách (kde sú celé sídliská z 8 a viac poschodových panelákov) dostatočný počet výškovej techniky na 34 metrové paneláky, aby ste ich vedeli ihneď hasiť z 2 až 4 strán ? Ak nie, prečo je tomu tak aj po vyše 30 rokoch po nežnej revolúcii ?

Sú ľudia na sídliskách v bezpečí ? v prípade ohrozenia požiarom/výbuchom plynu ?
Podľa statika schodiská nie sú stavané na takýto druh udalosti.
Máte taktiky aj na iné spôsoby ako je útok schodišťom. Aj sú tie taktiky dostatočné z hľadiska materiálových a personálnych potrieb v mestách, kde takéto sídliská sú ?

Ak nie, tak prečo ?

Ospravedlňujem sa hasičom („pešiakom“), ktorí si tú vlnu kritiky „zlízli“ aj za svojich šéfov, ale stav a úroveň materiálovo-technického vybavenia hasičov je zrejme žalostný, keď ani 60 minút nestačí na to, aby z 11. poschodia dali dole 1 človeka.

Chcem veriť a dúfam (i keď už chvalabohu nebývam v paneláku), že medailami to neskončilo a život nepôjde "do bežných koľají", ale práve táto udalosť rozbehne množstvo skutočne a nie len pseudo-odborných diskusií o tom, aký stav v HaZZ na Slovensku máme a kam sa chceme dostať.

Takýto výbuch môže totiž skutočne nastať prakticky kedykoľvek a v ktoromkoľvek paneláku, keďže mnohé z nich sú po rôznych rekonštrukciách a prakticky vo všetkých je zavedený i plyn.

P.S.: Vyzývate na diskusiu zoči-voči, ale:
Vysvetlite aj Vy MANAŽÉRI HASIČOV (v priamom prenose) zoči-voči rodine pozostalých toho dedka z 11. poschodia, že ste predviedli naozaj jedinečný super zásah.

A nezabudnite: Ľudstvo sa posúva vpred iba vtedy, keď si "na rovinu" povie, kde sa veci urobili nielen dobre, ale aj zle, tieto chyby sa zanalyzujú, príjmu sa účinné adekvátne opatrenia, aby sa predišlo podobným nedostatkom v efektivite.

"Zakrývať sa" záchranou 39 ľudí je síce fajn (ZA TO VÁM PATRÍ VĎAKA), ale 1 krížik "visí vo vzduchu" a dnes ešte nie je vôbec jasné, či bol nevyhnutne nutný.

Je mi smutno tých chalanov z Prešova, ale mohlo sa to stať v ktorejkoľvek jednotke na Slovensku a asi by bol záver veľmi veľmi podobný, ak nie aj horší, keďže takých 2 skutočných hrdinov nemusia mať v každej jednotke.
 

 

Vieš, bez ohľadu na to, kto si ako bude prehadzovať zásluhy či zodpovednosť, v súvislosti s výbuchom bytovky bude každého, kto tam bol, či kto tovidel, mátať ten starý ujo, ktorý tam na desiatom stál na kraji panelov a hodinu a pol čakal, či ho niekto príde zachrániť...nikto sa o to ani nepokúsil..škoda, že ujo musel uhorieť...
 

 

Vcera horela bytovka v nemecku, okamzite zvlietli aj 3vrtulniky.
Nik neubera o zasluhu hasicov, naopak, velka vdaka a cest. Ale logistika a tecgnicka vybava, to je velka otazka na minosterstvo, uradnikov. Kazdy policajt, vojak...vam v zukromi povie (a casto o tom svedcia aj zakroky) ze nase silove zlozky su totalne poddimenzovane ako technicky, tak profesionalne, chyba vycvik.
A ta madivna statna kampan na slavu poziarnikov svedci o tom, ze sa tu noekto snazi zakryt velmi, velmi smrdiace h.
 

 

.s. a zahadne sa mlci o tom, ako taketo situacie riesia v zahranici, co sa daju taketo zasahy robit aj inac.
Bcera v nemecku, ked nastal vybuch v 5 poschodovej bytovka, automaticky, spolu s hasicmi zvlietli aj tri heliktoptery, jednoducho poplach = vyjazd vsetkych zachrannych zloziek, na fotkach je rovnako vidiet "traktor" s lyzicou na odhrnovanie prekazok, trosiek.
 

 

presne tak...tá masívna kampaň podpory má zakryť príčiny tohto trapasu, ktorý sa v prešove udial...keď v amerike padli dvojičky, hrdinami národa sa stali hasiči...ale nie preto, že došli v miestu za 10 minút a obohnali ho červenobielou páskou a dozerali, aby za ňu nikto nevošiel...podľa zdrojov z internetu tam vtedy zahynulo 343 hasičov, ktorí boli vnútri budovy a zachraňovali ľudí...nikto si nepraje, aby pri zásahoch záchranári zomierali, ale som presvedčený, že v prešove sa pre toho starého pána na desiatom poschodí dalo urobiť niečo viac, ako sa urobilo...
 

Generáli to "istia" ...

Asi tak, máme skutočne veľa generálov na to, aby to u nás vyzeralo omnoho lepšie ..., žiaľ opak je pravdou. Nuž, použiť ministerský vrtuľník na rozhadzovanie cukríkov pre svadobčanov nejakého generála je asi skutočne lepšie využitie vrtuľníka ako pri záchrane životov .... to nech už rozhodnú voliči.

Platí totiž, že ryba smrdí od hlavy a hlava hasičov je minister vnútra. A hasičská technika sa nakupovala veľmi dlhé obdobie práve za "ministrovania najlepšieho ministra, akého SR mala" /pozn. to som nepovedal ja a ani si to nemyslím/, t.j. zrejme ten minister nemal až taký dobrý čuch na dobrý nákup množstva techniky, ak ich za tie milióny Eur nakúpil tak málo ... Opäť nech voliči rozhodnú, či ich peniaze boli vynaložené účelne.
(pozri § 2 ods. 4 zák. 315/2001 Z.z.)

Iný napríklad možného "zahmlievania":
Zákon 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi
" § 6a
Vlastník bytového domu, spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a správca bytového domu5a) sú povinní zabezpečiť pri správe bytového domu plnenie úloh ochrany pred požiarmi, ktoré sa týkajú spoločných častí bytového domu a spoločných zariadení bytového domu, podľa § 4 písm. a) až c), g) až i) a k) až p), § 5 písm. a) až c), i) a j) a § 8 písm. f) s tým, že o splnení povinnosti podľa § 4 písm. a) vyhotoví technik požiarnej ochrany záznam; obsah záznamu o vykonaní preventívnej protipožiarnej prehliadky a druhy dokumentácie pre bytové domy ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo."

Hasiči poukazujú na to, že vetracia šachta bola po rekonštrukcii "zabudovaná" = neplnila svoj účel. OK, ale kto za to môže ? Skutočne iba a len správca ? Asi nie ...

Ak bol spracovaný záznam s nedostatkami, predpokladám, že tam bola aj nejaká lehota na odstránenie nedostatkov.

Odstránil správca nedostatky ? Nie ? Prečo nebolo žiadne sankčné konanie voči nemu ?

Odkontroloval technik požiarnej ochrany alebo iný oprávnený orgán štátnej správy pri revíziách splnenie/odstránenie nedostatkov ? Prečo nie ? Nedošlo tým napríklad k zneužitiu jeho právomoci, prípadne k nesplneniu kontrolnej/sankčnej povinnosti ?

Naozaj je tu veľmi veľa nezodpovedaných otázok ...
 

Veľmi dobre napísané.

Pripájam sa.
 

 

snáď niekto nečaká, že Kosatka povie :
ooops, namiesto rodných čísiel sme mali riešiť vysoké plošiny, " bielorusy" a metodiku zásahov v panelákov ?
 

Hmm, takže cenzúra aj na SME

Čo na tom, že to bolo "Veľmi dobre napísané" (prvý príspevok v tejto diskusii), keď mi to admin zmazal ...
Zrejme bolo na škodu veci si dnes predplatiť mesačné predplatné kvôli potrebe do tejto veľmi vážnej témy napísať to, čo si naozaj myslím ako občan SR.

"Pravda" zvykne bolieť, to chápem, ale zakrývať si oči pred rizikami, ktoré tu sú, to je holý "ALIBIZMUS".

Pozdravujem admina (možno nebýva v 12-poschodovm paneláku, takže jemu nehrozí čakanie na záchranu vyše hodiny, ale to ho neoprávňuje mazať príspevok, ktorý poukazuje na to, že také riziko tu je a dnes nie je vôbec isté, či takých "nezachránených" ľudí nebude aj v budúcnosti, ak sa vyskytne podobný prípad.)

Nikomu to neželám, pretože to je neskutočná BEZMOCNOSŤ čakať na smrť.
Dúfam, že tento príspevok nebude opäť zase zmazaný.

Ak áno, ok, prestanem písať na sme.sk, pretože to budem považovať len za mrhanie energiou.
 

Hasiči

ťa nahlásili
Treba kliknúť na "Oznám správcovi" a npísať, že príspevok je zmazaný neprávom
Ja tak urobím, možno to admin vráti a uvidím, čo tam je...
 

Gratulujem:-)

Už je to späť.
 

Ďakujem

ďakujem.
 
Hodnoť

Ĺudia čo bývate v panelákoch,

urýchlene si v okruhu 40m okolo domu vybudujte dokonale znivelovanú betónovú plochu lebo hasičská plošina sa nedá postaviť na trávniku.Podĺa článku vzor Pravda 1982. Všetkých zasahujúcich hasičov povýšiť na generálov, však dobrovoľní zahasia.
 

 

a nezabudnúť vyrúbať stromy...
 

Toto, popri tých rečiach, že

bezprostredne hrozí kolaps celej budovy, bola jedna z tých dezinformácií, ktoré hasičskí velitelia evidentne zámerne šírili, buď z číreho alibizmu alebo čírej neznalosti. Jedno horšie ako druhé.

Aj nespevnené plochy majú svoju únosnosť. Stačilo pod tie hydraulické podpery niečo podložiť aj na tej tráve a stálo by to ako na betóne. Nechce sa mi veriť, že im to nenapadlo. Aj ten posledný miestny žeriavnik by im rýchlo ukázal ako.
 
Hodnoť

Kto vehementne odmieta oprávnenú kritiku

dáva najavo, že sa nemieni zlepšiť.
 

sleduj

ako usilovne to predavaju ako koncept nevdacna verejnost vs hrdinski hasici...v takejto atmosfere je kazdy kto kladie otazky nevdacna verejnost kritizujuca hasicov...skvela prevencia radsej sa teda mnohi nic nepytaju aby neboli v skupone ktora je nevdacna ...mervomoje to budu hrat tak ze sa kritizuju hasici hoci to pravda nie je toto je bezpecny priestor detto teraz pred volbami ... toto by zarezalo vsetkych ktori obhospodaruju rezort , vlastne celu stranu...
 

Iba 3 zodpovední živnostníci ?

ŠTÁTNY POŽIARNY DOZOR (zákon 314/2001 Z.z.)
§ 25 Vykonávanie štátneho požiarneho dozoru
(1) Štátny požiarny dozor sa vykonáva
a) protipožiarnou kontrolou dodržiavania povinností právnickej osoby a fyzickej osoby – podnikateľa, okrem rodinných domov a bytových domov, ktoré majú najviac osem nadzemných podlaží,
b) posudzovaním projektovej dokumentácie stavieb z hľadiska ich protipožiarnej bezpečnosti a posudzovaním stavieb z hľadiska splnenia požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti podľa schválenej projektovej dokumentácie v rozsahu konaní, ktoré upravuje stavebný zákon,
c) vykonávaním kontrol stavieb v priebehu ich uskutočňovania z hľadiska dodržiavania protipožiarnej bezpečnosti podľa schválenej projektovej dokumentácie,
d) zisťovaním príčin vzniku požiarov,
e) kontrolou obce vo veciach zvereného výkonu štátnej správy na úseku ochrany pred požiarmi,
f) kontrolou pripravenosti a akcieschopnosti hasičských jednotiek a ich materiálno -technického vybavenia u právnickej osoby a fyzickej osoby – podnikateľa a v obciach,
g) ukladaním opatrení na odstránenie zistených nedostatkov a kontrolou plnenia týchto opatrení,
h) dohľadom nad určenými výrobkami uvádzanými na trh podľa osobitných predpisov.6)

Poznámka: pre 8 a menej poschodové paneláky to má v povinnosti obec - pozri §§ 23 a 24 citovaného zákona.
 

Medzi tou haváriou vrtuľníka

v Prešove pred vyše tromi rokmi, pri ktorej prišli o život dvaja hasiči, a tým, povedzme to diplomaticky, menej než perfektne zvládnutým hasičským zásahom minulý piatok je evidentný súvis: zjavná nekompetentnosť a čisté babráctvo v rozhodovaní na najvyšších poschodiach ministerstva vnútra, roky formovaného SMERáckym "korunným princom", istým Robertom Kaliňákom, verejnosti známym tiež ako "bulharský mafián".

Po tom požiari, myslím si, musí byť každému jasné, že slovenskí hasiči vo veľkých mestách plných starých vysokých činžiakov evidentne nemajú dosť vhodnej techniky na úrovni doby, a nie sú dobre vycvičení na prácu s ňou. No nie je to ich chyba. Vinníkov treba hľadať na najvyšších poschodiach slovenskej politiky a jednej vládnucej strany.
 

Drobná oprava v prvej vete:

...pred vyše dvomi rokmi...
 

1 2 >

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop