Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Majerský je prešovským županom, Hlina hovorí o konci Smeru (minúta po minúte)

Chudík končí po 16 rokoch.

 • Pozrite si výsledky
 • Novým prešovským županom sa stane Milan Majerský (KDH, SaS, OĽANO, NOVA), ktorý po 16 rokoch vystrieda Petra Chudíka
 • Účasť vo voľbách v kraji bola 29,4 percenta, teda vyššia ako pred štyrmi rokmi, keď dosiahla 22,13 percenta
 • Voľby boli pokojné, polícia riešila v kraji dva podnety
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voľby do VÚC: Minúta po minúte z Prešovského kraja

2:50 Vážení čitatelia, volebné spravodajstvo minútu po minúte z Prešovského kraja týmto končíme.

2:45 Zásadne sa mení rozloženie síl v zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja. Najviac kresiel, až 22, obsadia nezávislí poslanci, 21 získala pravicová koalícia SaS, KDH, OĽaNO a NOVA, 16 kresiel je pre Smer, 2 pre SNS a jedno pre stranu Úsvit.

SkryťVypnúť reklamu

2:44 Celková volebná účasť v kraji dosiahla 29,4 percenta, čo je o vyše 7 percent viac ako pred štyrmi rokmi.

2:40 Rozdiel medzi Majerským a Chudíkom bol nakoniec priepastných viac ako 17-tisíc hlasov.

2:35 Zrátané sú všetky hlasy v Prešovskom kraji. Milan Majerský získal 40,4 percenta hlasov, za ním skončili Peter Chudík (30,6%), Jozef Mihalčin (7,1%), Ján Garaj (5,9%), Andrej Gmitter (4,6%) a František Oľha (3,3%). Ďalší kandidáti sa nedostali cez 3 percentá hlasov.

2:05 "V každom prípade som bol viac nervóznejší, ako cez všetky iné voľby. V kútiku duše som očakával, že to bude tesné, možno o päť percent pre mňa. Ale je to ináč," uviedol k výsledkom volieb končiaci župan za Smer Peter Chudík.

Chudík zatiaľ nevie povedať dôvody, prečo voľby nevyšli v jeho prospech. Podľa jeho vyjadrenia, nie je si vedomý toho, že by niečo v kampani podcenil.

SkryťVypnúť reklamu

Po skončení na Úrade PSK sa bude venovať práci poslanca v Národnej rade SR. Krajské zastupiteľstvo sa bude konať 1. decembra, kde zloží sľub nový župan a poslanci. Zatiaľ neuvažuje o tom, čo bude robiť po skončení mandátu v parlamente. Možno sa dá na podnikanie.

1:57 Sčítaných je vyše 98 percent hlasov, náskok Majerského narástol. Získal 40 percent, druhý Chudík má 30,9 percenta,

1:54 Za Milanom Majerským už prišla aj manželka z Levoče, zároveň mu z mesta, ktorého je primátorom, poslali darček: nový župan.

1:37 Do Prešove prišiel aj predseda KDH Alojz Hlina, ktorý neskrýval nadšenie. „Dnešným dňom sa KDH vrátilo so slovenskej politiky.

Okomentoval aj celkové výsledky župných volieb na Slovensku: „Štvrtý november je dňom, keď sa na Slovensku skončil Smer.“

SkryťVypnúť reklamu

1:35 „Rozhodla kontaktná kampaň, to, že sme z pohodlia kultúrnych domov a kinosál vyšli priamo medzi ľudí,“ komentoval víťazstvo Majerský, ktorý už na štábe netrpezlivo čaká príchod svojej manželky z Levoče.

Na otázku, kto prevezme po ňom post levočského primátora odpovedal, že je to ešte predčasná úvaha.

1:15 Oslavy na štábe Milana Majerského sú v plnom prúde. Medzi radujúcimi sa je aj prešovský viceprimátor Štefan Kužma.

1:14 V Prešovskom samosprávnom kraji je už spracovaných 88 percent hlasov. Prvenstvo si udržiava Milan Majerský (38,45 percenta). Za ním nasleduje Peter Chudík s 32,29 percenta hlasov. Chudíka od Majerského oddeľuje vyše 8 000 hlasov.

1:03 Peter Chudík priznal volebnú porážku. "Na 99 percent sa stane županom pán Majerský. Blahoželám mu a držím palce pri úspešnom riadení prešovskej župy," povedal okolo jednej po polnoci novinárom. Na otázku, či je veľmi sklamaný, odpovedal: "Sklamaný áno, veľmi nie".

1:01 Zrátaných je už takmer 84 percent hlasov a náskok Majerského (37,9 percenta) pred Chudíkom (33 percent) narástol.

0:58 Na štábe Milana Majerského v Prešove sa už spieva a oslavuje, spontánne sa k spevu pridali aj Milan Majerský a Andrea Turčanová. V miestnosti znie: "Uľe, uľej, paľenki tej županskej..."

0:43 Milan Majerský je čoraz bližšie ku kreslu prešovského župana. Zrátaných je už 72 percent hlasov, Majerský zvýšil náskok, má 37,4 percenta, Chudík 34,3 percenta.

0:37 Nálada u Majerského je skvelá,všetci živo diskutujú. Zhruba každých 10 minút mapujú výsledky, stále tlieskajú a skandujú.

0:23 Milan Majerský v Prešovskom kraji jemne zvýšil náskok. Zrátaných je takmer 55 percent hlasov, kandidát pravice má 36,6 percenta, kandidát Smeru Chudík 36,1%.

0:17 Dôvod veselosti na štábe Milana Majerského je zrejmý. Po sčítaní 47 percent hlasov je už na čele, má 36,4%, Chudík 36,2%. Emócie na štábe pravice sú plné nadšenia. Majerský sa usmieva,ale rukami naznačuje gestom "len pomaly,pokojne".

0:13 Na štábe Majerského sa spieva: "A okolo Ľevoči...", a už aj "A od Prešova v tim poľu neše še Milan na koňu..."

0:11 Novinárov pustili do centrály Smeru v Prešove, na polnoc ohlásený brífing sa zatiaľ posúva. Atmosféra je pokojná, ale cítiť napätie.

0:06: Zrátaných je 39 percent hlasov v Prešovskom kraji, Chudík má 37,4 percenta, Majerský 34,9 percenta. "Rozdiel v hlasoch je necelá tisícka," znie na štábe Majerského.

23:56 Vyrovnaný súboj v Prešovskom kraji pokračuje. Zrátaných je vyše 32 percent hlasov, Chudík má 38,4%, Majerský za ním 33,6%. Za nimi sú s veľkým odstupom kotlebovec Mihalčín (6,9%) a nezávislý Gmitter (6,4%).

23:48 Zrátaná je štvrtina hlasov v Prešovskom kraji, stále vedie Chudík (37,1%), Majerský má 34,3%.

23:33 V Prešovskom kraji je zrátaných vyše 19 percent hlasov, náskok Chudíka sa znížil. Má 39 percent, Majerský skoro 34 percent.

23:25 Oficiálne výsledky z prvých obcí trocha krotia nadšenie pravice v Prešovskom kraji. po sčítaní 15 percent hlasov vedie Chudík so 43 percentami, Majerský má 30 percent.

23:16 V Prešovskom kraji sa začína črtať prekvapenie na úkor pre súčasného župana, kandidáta Smeru a favorita volieb Petra Chudíka. Majerský vyhral aj v jednom okrsku vo Vranove nad Topľou, kde je jedna z tradičných Chudíkových bášt. Vyhodnocovať voľby je však ešte predčasné.

23:12 Do prešovskej centrály Smeru zatiaľ nepúšťajú novinárov, potvrdili polnočný termín.

23:05 Poslanec za OĽaNO Martin Fecko: „Keď som roznášali letáky po obciach, ľudia vedeli, o čo ide. Preto je vo mne nádej, že voliči sa prebúdzajú a začínajú aj kraj brať ako dôležitý orgán, ktorý ovplyvňuje časť ich života.“

22:55 V pravicovej centrále v Prešove majú prvé neoficiálne výsledky. V jednom z prešovských okrskov vyhral Majerský nad Chudíkom 131:35. Majerský podľa týchto zdrojov vyhral aj v obci Svinia v pomere 87:25. V Kurimanoch v okrese Levoča má Chudík 9, Majerský 85 hlasov. Centrálou KDH zaznel potlesk.

"Sme v očakávaní a v nádeji, že to pre nás dobre dopadne," uviedol Majerský, ktorý kandiduje s podporou koalície SaS, KDH, OĽaNO a NOVA.

22:47 Prešovská primátorka Andrea Turčanová, ktorá zároveň kandidovala na poslankyňu PSK, neprišla na volebný štáb naprázdno. Doniesla plný plech závinov.

„Cítim v kostiach zmenu, len neviem, aká ešte bude. Vyzerá to tak, že bude vyššia volebná účasť, čo je pozitívne. Výsledok ťažko odhadnúť, kampaň bola vyrovnaná a férová,“ povedala novinárom Turčanová.

22:44 Kandidát Smeru na prešovského župana Peter Chudík má volebný štáb v krajskej straníckej centrále na Bayerovej ulici. Novinárov pozval na polnoc, ale je možné že vyjadrenie poskytne až neskôr.

22:39 V prešovskom sídle KDH je štáb pravicovej koalície kandidáta na župana Milana Majerského.

Atmosféra je pokojná a príjemná, pozvaní pozerajú televízne spravodajstvo. Sú tu napríklad poslanec NR SR Martin Fecko (OĽaNO), podpredseda KDH Pavol Zajac, či prešovská primátorka Andrea Turčanová (KDH).

22:15 Voľby do vyšších územných celkov v Prešovskom samosprávnom kraji mali pokojný priebeh, k ich narušeniu nedošlo. Podľa odhadov krajskej volebnej komisie účasť bude možno vyššia ako v roku 2013.

Volebná komisia PSK vykonala počas dňa približne 30 kontrol. "V súvislosti s voličmi a členmi komisie sme nezachytili žiadne problémy," informoval jej predseda František Vaško. Zaevidovali však dva podnety.

Jeden sa týkal porušenia volebného moratória v Prešove. V centre mesta mali členovia istého občianskeho združenia rozdávať letáky s menami desiatich kandidátov na poslancov do Zastupiteľstva PSK. "Podali sme podnet na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán," doplnil.

Ďalšie oznámenie evidovali v obci Tovarné vo Vranovskom okrese v súvislosti s prenosnou urnou.

Ako uviedol prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik, polícia sa zaoberala oboma prípadmi. Ani v jednom sa podozrenie nepotvrdilo. "V kraji bol priebeh volieb pokojný," uzavrel.

22.00 Volebné miestnosti v Prešovskom kraji sa uzavreli

21:09 Štatistický úrad SR oznamuje, že vzhľadom na rozhodnutie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o predĺžení hlasovania vo viacerých okrskoch budú priebežné výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov zverejňované po 23:15 h.

20:19 Voliť v Prešove prišiel aj známy karikaturista Fedor Vico. Odvoliť prišiel až večer, pretože počas dňa pracoval na záhradke. Odpovedal aj na otázku, či je dôležité ísť voliť v týchto voľbách. "Malo by to byť dôležité, len ide o to, že podľa toho ako sa to vyvíja, jedny voľby za druhými, tak vyzerá, že sa marazmus opakuje a v podstate nedochádza ku kvalitatívnym zmenám. Preto asi ľudia chodia tak málo voliť," povedal Vico. Myslí si, že ľudia už neveria, že sa niečo zmení k lepšiemu. Dnes prišiel odvoliť, ako sám povedal, zo zvyku, ale uvedomuje si aj svoju občiansku povinnosť."Aj keď ja sám si nemyslím, že čosi sa zmení, predsa len tie jednotlivé hlasy k niečomu pomôžu. Volíte v podstate ľudí, ktorých poznáte. Keď už nič iné, tak aspoň podporím tých ľudí o ktorých si myslím, že sú v poriadku," povedal.

19:54 Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Daniel Džobanik, polícia preverovala v Tovarnom v okrese Vranov nad Topľou údajné neumožnenie voľby s prenosnou schránkou. Podozrenie sa ale nepotvrdilo.

19:53 "Voľby v Prešovskom kraji prebiehajú aj naďalej pokojne a od doteraz jedného nahláseného podnetu z dopoludnia krajská volebná komisia už neriešila ďalšie podnety," uviedol predseda volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) František Vaško.

Krajská komisia podľa neho pokračuje aj naďalej v kontrolných návštevách jednotlivých komisií.

Priemernú účasť na voľbách v kraji odhaduje doteraz na zhruba 15 percent.

19:32 Odvolil už aj Bardejovčan Andrej Gmitter, ktorý kandiduje na župana ako nezávislý.

19:21 Voľby prebiehajú v zásade pokojne a usporiadane, potvrdil na tlačovej besede predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

Niekoľko desiatok podnetov, ktoré komisia zaznamenala, majú podľa Bárányho miestny charakter. Nemyslí si, že by mohli ohroziť dôveryhodnosť a korektnosť volieb ako celku.

19:20 Prvé údaje zo zápisníc okrskových volebných komisií by mohli byť známe okolo 22:30. Oficiálne výsledky vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu.

18:25 Vo Veľkom Šariši pocítili väčší nával voličov vo večerných hodinách. Počas dňa sa ľudia venovali najmä práci okolo domu alebo deň trávili na prechádzke s rodinou.

V miestnej časti Kanaš sa volebná miestnosť zaplnila ľuďmi, na odvolenie museli čakať približne 10 minút.

"Dnes bol pekný deň, tak sme ho využili na prácu v záhrade a okolo domu, preto sme prišli odvoliť až večer," povedala obyvateľka Kanaša.

Podľa členov komisie očakávajú mierne nadpriemernú účasť oproti ostatným okrskom.

18:15 Pokojný priebeh volieb je naďalej v Sabinovskom okrese. Voliči prichádzajú k urnám počas celého dňa, dosiaľ nedošlo k žiadnym komplikáciám či narušeniam.

"Voľby prebiehajú zatiaľ bezproblémovo, a to jednak v meste Sabinov, ale aj v ďalších okrskoch v Sabinovskom okrese," uviedla predsedníčka obvodnej volebnej komisie v Sabinove Lucia Mihoková.

Priebeh volieb si komisia overovala aj priamo v teréne kontrolou okrskových komisií. "Najväčšia účasť, 30 percent, je v okrsku číslo 3 v Sabinove v Cirkevnej základnej škole sv. Jána Krstiteľa. V ostatných okrskoch je to v rozmedzí 10 - 20 percent," dodala Mihoková.

Anketa:
Idete voliť v župných voľbách?
Anketa bola ukončená

17:56 V obci Záborské bol vytvorený jeden volebný okrsok. Zapísaných je v ňom 640 voličov. Hoci voľby tu tradične prebiehajú v kultúrnej sále, kvôli plánovanej akcii sa tentoraz volilo v zasadačke starostu obce.

Ako informoval predseda volebnej komisie Vladimír Bombík, priestory postačujú a ľudia nemusia dlho čakať.

Z obce sú hneď traja kandidáti uchádzajúci sa o priazeň voličov, čo sa prejavuje aj na záujme o voľby. "U nás možno účasť pôjde až k 30 percentám," uviedol.

17:55 Účasť vo voľbách je v okrskoch umiestnených v Základnej škole na Važeckej ulici v Prešove zatiaľ iba priemerná. Účasť sa pred 17. hodinou pohybovala od necelých 13 do takmer 19 percent.

"Ľudia prichádzali skôr vo vlnách. Najskôr z rána, potom poobede a ďalšiu vlnu očakávame aj k večeru," zhodnotila predsedníčka jednej z okrskových volebných komisií Marta Fertaľová.

"Neviem, či tieto voľby niečo zmenia, ale volebné právo je potrebné využiť," povedal nám 30-ročný Prešovčan Martin, ktorý od zvoleného župana očakáva transparentnosť a otvorenosť občanom. Zlepšenie si podľa neho vyžadujú všetky oblasti, ktorým sa kraj venuje. Predovšetkým však cestovný ruch.

17:48 Aj Edo Kopček (32) z Vranova nad Topľou, mediálny manažér viacerých prešovských kapiel, bol dnes voliť. Prečo?

"Je to deň, kedy môžem niečo ovplyvniť v tejto krajine a v mojom rodnom meste. Nechcem, aby v našom kraji mali fašisti akúkoľvek možnosť. Takisto som využil šancu podporiť kandidatov, ktorí sú mi sympatickí a mám o ich profesnom pôsobení ako aj súkromnom živote pozitívne informácie či priame skúsenosti s nimi. Predsa len pôsobím v kultúrnom živote nášho kraja, čím človek príde do kontaktu s ľudmi z rôznych oblastí verejného života. Uprednostnil som kandidátov, ktorí mali doposiaľ reálne práce a zamestnania."

17:24 Odvolil už aj kandidát na župana za Smer Peter Chudík.

17:07 Voliť v Prešove chodia aj mladí ľudia, jedným z nich je aj Damián Fečík. „Voliť idem preto, lebo verím, že to má zmysel a môžem ovplyvniť dianie verejných vecí,“ povedal.

Z jeho okolia idú voliť všetci jeho známi, niektorých však podľa jeho slov musel „nakopnúť“, aby sa volieb zúčastnili.

Voliť bola aj Miriama Fedorková, ktorá účasť vo voľbách považuje za dôležitú najmä preto, aby sa k moci nedostali populisti a fašisti.

17:05 V rómskej obci Lomnička na severe Slovenska v okrese Stará Ľubovňa registrujú tradične počas krajských volieb minimálnu účasť, ani tentokrát tomu nie je inak.

Gejza Oračko na otázku, čo by chcel, aby sa po voľbách zmenilo, poukázal na problém s pitnou vodou: „Nemáme vodu, z potoka predsa vodu nemôžeme piť, nemáme tu ani studňu.“

Ďalšia Lomničianka by si priala, aby bol v obci poriadok a čisto.

Prečítajte si tiež: V rómskej obci Lomnička je volebná účasť tradične minimálna Čítajte 

16:54 Jedným z predsedov okrskovej komisie je aj František Tomáš, ktorý je ich pravidelným členom nepretržite už 50 rokov. „Je to zodpovednosť a pritom aj taká záľuba. Chodím, aby som urobil niečo dobré a prospešné pre Slovensko,“ povedal.

„Za starších čias predsa len nebola taká technika, všetko sa robilo ručne. Teraz už sú počítače, ale keď sa robievala štatistika ručne, tak to sme stáli v radoch pri odovzdávaní na obvodnom úrade a bolo treba vyčkať. Dnes je tá doba už modernejšia a rýchlejšia,“ povedal F. Tomáš, ktorý sa zmenám nebráni.

16:38 Poobede odvolil už aj kandidát strany Smer a riaditeľ Sociálnej poisťovne v Prešove Juraj Hudáč spolu s rodinou. Volil neskôr, pretože čakal na dcéru, ktorá sa práve vracala z Tatier.

16:36 Na prešovskom Sídlisku III prebiehajú voľby bez incidentov. Vyjadrenia predsedov jednotlivých okrskov sa líšia v pohľade na to, kedy chodí najviac ľudí. V jednom volebnom okrsku hlásili, že najviac voličov chodilo okolo 8. ráno, kedy museli na hlasovanie čakať niekoľko minút a rad sa tvoril až k dverám.

Vo vedľajšej volebnej miestnosti však hovoria, že viac ľudí chodí až v týchto chvíľach. Výrazné zmeny v účasti oproti predchádzajúcim voľbám však nezaznamenali zo žiadnej z opýtaných miestností.

„Momentálne u nás chodí najviac ľudí teraz pred večerom. Doobeda bolo troška menej,“ uviedol predseda volebnej komisii František Tomáš.

16:33 Nízku volebnú účasť hlásia aj volebné miestnosti v Levoči. Priebeh volieb je pokojný.

Kandidát na župana a primátor mesta Milan Majerský (KDH) odvolil krátko poobede.

Prečítajte si tiež: Ani volebné miestnosti v Levoči nepraskajú vo švíkoch. Majerský už odvolil Čítajte 

16:05 Aj obyvatelia Raslavíc majú možnosť si počas dnešného dňa zavolať členov komisie s prenosnou volebnou urnou a odovzdať svoj hlas z pohodlia domova. Zatiaľ túto možnosť využilo už 10 občanov. V prípade, že sa volič nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, stačí zavolať na príslušný volebný okrsok a o túto službu požiadať.

16:01 "U nás je všetko v poriadku, nič vážnejšie sme hlásené nemali. Dá sa povedať, že účasť je zatiaľ dosť nízka, uvidíme, ako sa to vyvinie do večera. Ľudí zrejme vytiahlo von pekné počasie, tak snáď si ešte nájdu čas prísť odvoliť po zotmení," priblížil zapisovateľ OVK v Starej Ľubovni Mikuláš Mayer.

V Ľubovnianskom okrese má právo voliť viac ako 44.000 obyvateľov v 63 okrskoch. Okrem župana si pritom môžu vybrať aj poslancov spomedzi 27 kandidátov.

16:00 Všetko je zatiaľ v poriadku aj v okresoch Poprad a Levoča, voličská účasť tu však nie je veľmi vysoká.

"Už sme boli na kontrole vo viacerých okrskoch, niekde je účasť 10 percent, niekde 12 13 percent, nie sú to nejaké vysoké čísla. Ale najviac voličov zvykne chodiť podvečer, tak uvidíme o koľko sa tie čísla ešte zdvihnú," zhodnotil zapisovateľ OVK v Poprade Ladislav Maličký.

V okrese Poprad je 88 okrskov a občania si volia spomedzi 75 kandidátov na poslancov, v Levočskom okrese je to 47 okrskov a kandiduje tu 25 ľudí.

15:59 Voľby do vyšších územných celkov sú zatiaľ na Spiši bezproblémové. "Ich priebeh je pokojný, žiadne narušenia sme hlásené nemali, veríme, že to tak aj ostane. Teraz išli členovia komisie na Zamagurie na kontrolu,"
priblížila zapisovateľka Okresnej volebnej komisie (OVK) v Kežmarku Gabriela Petrušková.

V Kežmarskom okrese je 67 okrskov a právo voliť tu má približne 50.000 obyvateľov, ktorí si môžu vybrať spomedzi 39 kandidátov na poslancov. "Zatiaľ je účasť celkom dobrá, aj ja keď som bola voliť, tak som dokonca čakala v rade, tak dúfame, že bude vyšší záujem ako po minulé voľby," dodala Petrušková.

15:51 Voľby v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa plynú pokojne.

15:42 Menší incident sa stal vo volebnej miestnosti na sídlisku Sekčov. Mladá študentka takmer odvolila s pasom. Komisia však zasiahla včas a vysvetlila jej, že voliť sa môže len s občianskym preukazom. Ten si však študentka zabudla v Prahe, kde študuje, takže svoj hlas nemohla dať žiadnemu z kandidátov.

15:38 Voľby prebiehajú aj na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov. Do volebných miestností sa ľudia veľmi nehrnú. Voliť chodia aj rodiny s deťmi, občas je vidieť aj mladých ľudí. Vyššiu volebnú účasť neočakávajú v žiadnych oslovených volebných miestnostiach.

„Zrána bola účasť celkom slušná, teraz poobede sa to ustálilo. Chodili väčšinou starší a teraz vidím zopár mladších, neviem, či sa to ešte rozbehne. Nevyzerá, že by bola celkovo veľká účasť. Za tento volebný okrsok sme čakali účasť okolo 30 percent, avšak neviem, či vôbec bude 20,“ zhodnotil zapisovateľ Ján Slivka, ktorý je členom komisií už dlhé roky.

15:12 V plnom prúde sú voľby aj v Krivanoch (okres Sabinov). Obec preslávil svojou bohatou činnosťou etnograf Ján Lazorík. Semienko lásky v tradíciám a folklóru tu zasial skutočne hlboko. Tunajší mladí si aj na voľby odbehli i v krojoch.

Účasť bola v prvej polovici dňa nižšia, ľudia prichádzali postupne. Vraj to nie je podľa členov volebnej komisie až tak prekvapivé - pekné počasie na dedine v sobotu patrí práci.

Patrik Kancir (22) a Patrícia Urdová (20) prišli k voľbám tiež po pracovných povinnostiach. Patrik vonku pri rezaní dreva a Patrícia doma pri upratovaní. „Cirkulárka a prach musia počkať,“ zhodli sa s úsmevom.

Prečítajte si tiež: Krivany: Namiesto riflí kroje. Najprv voľby, potom zábava Čítajte 

15:05 Voľby v Jarovniciach pokračujú bez nejakých rušivých elementov.

14:52 V osade Podskalka sa volebná účasť pohybuje okolo deviatich percent. Podľa odhadov okrskovej komisie nepresiahne 15 percent. V zoznamoch je zapísaných 790 voličov.

Miroslav Kašo (50) je presvedčený o tom, že demokraciu si treba vážiť a ísť voliť je povinnosť. „Žil som za totality, pochodil som po svete, viem oceniť demokraciu,“ hovorí. Od krajských zvolených štruktúr očakáva v prvom rade opravu ciest a komunikácií.

Prečítajte si tiež: Voliči v Podskalke chcú zmenu k lepšiemu Čítajte 

14:35 Zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Prešove Mária Šimčíková uviedla, že ešte v piatok (3.11.) popoludní dostali podnet, že v obci Svinia jednej z členiek okrskovej volebnej komisie bolo povedané, aby v sobotu nechodila do volebnej komisie, lebo je ich párny počet a údajne ich má byť nepárny.

Okresná volebná komisia podnet vyhodnotila ako neznalosť zákona. Zároveň si overili dnešný stav. Všetci členovia okrskovej volebnej komisie sú od začiatku prítomní na voľbách. Dotknutej členke okrskovej volebnej komisie nikto nebránil, aby sa ujala svojej funkcie.

14:25 Najvyššie položená volebná miestnosť na Štrbskom Plese býva zvyčajne plná turistov, v sobotu tomu tak však nebolo.

Dôvodom je fakt, že v župných voľbách sa s voličským preukazom voliť nedá a svoj hlas môžu voliči odovzdať len v mieste trvalého bydliska.

Množstvo turistov využilo v sobotu slnečné počasie v Tatrách na prechádzku či na bežky, viacerí si však stihli ráno splniť svoju občiansku povinnosť.

Prečítajte si tiež: Turisti na Štrbskom Plese voliť nesmú, účasť je tam nižšia Čítajte 

14:17 Doteraz členovia krajskej volebnej komisie skontrolovali volebné miestnosti v meste Prešov, v okresoch Sabinov, Lipany, Vranov n/Topľou i Humenné. "Všetky doteraz vykonané kontroly boli v poriadku," dodal Vaško.

Zatiaľ zaznamenali len spomínaný podnet o rozdávaní letákov.

14:15 Krajská volebná komisia sa za prvých šesť hodín volieb do orgánov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zaoberala jedným podnetom na porušenie volebného zákona. Ako informoval predseda volebnej komisie František Vaško, na komisiu sa obrátil jeden z občanov s tým, že občianske združenie propagovalo desiatich kandidátov rozdávaním letákov po meste Prešov.

"My sme začali vo veci konať, oznámili sme to aj príslušníkom polície, aby to prekontrolovali. Osobu rozdávajúcu letáky tam už ale nenašli. Podnet sme riadne zúradovali a odstúpili štátnej volebnej komisii na doriešenie v zmysle zákona," vysvetlil Vaško.

Hovorca Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik doplnil, že v tejto súvislosti prijala polícia oznámenie od dvoch kandidátov na poslancov.

13:49 Prvé hlasy svojim kandidátom odovzdali aj voliči vo Svinej (okres Prešov). V obci, kde je vysoký podiel Rómov, zatiaľ prebiehajú voľby bez komplikácií a v poriadku.

Hoci počas návštevy nebola účasť masová, našiel sa aj prvovolič. Dezider Bílý (20) bol pri volebnej urne premiérovo „Prišiel som voliť, aby sa zlepšila rómska problematika a kriminalita.“

Prečítajte si tiež: Vo Svinej je volebná účasť zatiaľ nízka Čítajte 

13:10 Na sídlisku Starý Juh v Poprade škola zíva prázdnotou. Vo volebnom okrsku v Základnej škole na Tajovského ulici rátajú voličov na prstoch jednej ruky. „Prvého voliča sme mali až o pol ôsmej, čo tu vôbec nie je zvykom, prvých voličov tu zvykneme mať už od siedmej rána,“ povedal predseda komisie Erik Slivka.

Voliči sú podľa jeho slov informovaní. Pár otázok kladú iba niektorí dôchodcovia. „Komplikácie sme nemali zatiaľ žiadne. Dúfam, že to tak vydrží až do konca,“ povedal.

Ako Slivka skonštatoval, nápor voličov dnes neočakávajú. O pol jednej na obed v spomínanom okrsku bola desaťpercentná účasť z tisíctristo zapísaných voličov. „Myslím, že do poobedia bude maximum 30 percent. Ľudia prídu asi skôr ku večeru, ale rapídnu návštevnosť určite neočakávame,“ uzavrel.

12:19 V Zemplínskych Hámroch volia, aby sa mali lepšie. Manželia Hudákovci problém v regióne vidia najmä v nedostatku pracovných miest a nedostatočnom ohodnotení. Podľa starostu Rastislava Zarembu chýba aj rýchlostná cesta.

Prečítajte si tiež: V Zemplínskych Hámroch volia, aby sa mali lepšie Čítajte 

11:53 Voľby do orgánov samosprávnych krajov si dnes nenechali ujsť ani obyvatelia Zariadenia pre seniorov Náruč na Veselej ulici v Prešove.

Najstarším spomedzi voličov tu bol 94-ročný Imrich Pavlík. Prezradil, že voľby si pamätá už od roku 1937, hoci vtedy ešte voliť kvôli veku nemohol. „Voľby sú dôležité, uvidíme koho si zvolíme. Len nevieme, kto je taký čestný, že si zaslúži, aby skutočne zodpovedal za to, čo sľubuje. Že sa nebude starať len o seba, ale o zverený ľud. Nielen skoro zbohatnúť a nazhromaždiť milióny,“ povedal tento bývalý roľník.

Anna Sopková bola dlhé roky členkou volebných komisií. Momentálne je 74-ročná dôchodkyňa už pripútaná na invalidný vozík, voľby ale nevynechá ani tento rok.

Prečítajte si tiež: Volia aj prešovskí seniori zo zariadenia Náruč Čítajte 

11:26 Humenčania sa prebudili do hmlistého volebného rána. K volebným urnám sa zatiaľ veľmi neponáhľajú. Vo volebných okrskoch 10 a 11 na ZŠ Duchnovičova po necelých dvoch hodinách od začiatku volieb prišlo voliť len približne 5 percent voličov zo Sídliska II.

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi stúpla pred obedom voličská účasť na necelých osem percent. Voliť chodia prevažne starší občania.

V meste je 26 volebných okrskov.

10:58 Vo volebnom okrsku v centre mesta Poprad prvý volič odvolil hneď po otvorení miestnosti. Je to jeho zvykom.

Prečítajte si tiež: Prvý volič v centre Popradu je roky ten istý človek Čítajte 

10:49 V Raslaviciach (okres Bardejov) bolo o 9:20 odvoliť 60 občanov. Ich počet postupne narastá.

10:45 V Prešove volia i vozičkári z centra Vita vitalis. Hendikepovaní voliči svoje právo využívajú v hojnej miere.

„Vždy tu býva vysoká účasť. Celkovo je v našom volebnom okrsku vyššie percento účasti,“ konštatovala členka komisie Katarína Pajonková.

Pokojný priebeh volieb do orgánov regionálnej samosprávy hlásili aj susedné okrsky na prešovskom Sídlisku III.

Prečítajte si tiež: V Prešove volia i vozičkári z centra Vita vitalis Čítajte 

10:36 Národná kriminálna agentúra (NAKA) vedie vo veci podozrení z volebnej korupcie osem trestných konaní. Na podozrenia z volebnej korupcie sa sústreďujú policajti aj počas prebiehajúcich krajských volieb. Novinárom to povedal policajný viceprezident Ľubomír Ábel, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí štátnej volebnej komisie. Z 27 podnetov bolo ostatných 19 priestupkov.

Na poriadok a pokojný priebeh krajských volieb dohliada viac ako 7000 policajtov.

10:18 Svoj hlas odovzdal prezident Andrej Kiska iba dve a pol hodiny po otvorení volebných miestností. Ako povedal, voličom chce ísť takto príkladom. Prezident prišiel k urnám na mestský úrad v Poprade aj so svojou manželkou.

„Chcel by som vyzvať všetkých občanov, aby dnes prišli voliť. A to z dvoch dôvodov, župné voľby sú v našom každodennom živote. Sú o nemocniciach, školách a o kultúre,“ povedal Kiska.

Druhý dôvod je podľa jeho slov oveľa podstatnejší. „A to ktorým smerom sa bude uberať naša krajina, aby nedostali svoje miesto extrémisti, novodobí fašisti,“ povedal.

Ako dodal, po posledných župných voľbách mnohí ostali v úžase z toho čo sa stalo v Banskobystrickom kraji „Nedovoľme, aby sa to zopakovalo,“ vyzval prezident.

Prečítajte si tiež: Kiska prišiel odvoliť s manželkou. Hovoril aj o fašistoch Čítajte 

Video: Jana Pisarčíková

9:54 Bývalý vládny rómsky splnomocnenec a súčasný člen štátnej volebnej komisie Peter Pollák išiel do terénu monitorovať priebeh krajských volieb. Navštívi Jarovnice v okrese Sabinov, Lunik IX - mestskú časť Košice a Letanovce v okrese Spišská Nová Ves. Do terénu by mali ísť aj ďalší členovia štátnej komisie. "Vybrali sme tieto tri miesta, kde sa už v minulosti objavili podozrenia z volebnej korupcie," vysvetlil Pollák.

Avizoval, že v prípade podozrení v iných ako týchto troch "problematických oblastiach" sa presunie aj inam.

9:04 Otázky ľudí ohľadom prebiehajúcich volieb zodpovie infolinka ministerstva vnútra aj Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Celý volebný deň môžu volať na čísla 02/48592312, 02/48592313, 02/48592020 a 02/48592021. Linky sú určené pre voličov, využiť ich môžu, ak si nevedia rady alebo ak chcú nahlásiť podnet.

9:00 Účasť na voľbách vnímajú ako svoju zodpovednosť ako občanov aj v kláštore Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi) v Podolínci v okrese Stará Ľubovňa, uviedol páter Michal Zamkovský.

Voliť dnes však pôjde zo súčasnej trojčlennej komunity v Podolínci iba on. „Ďalší dvaja nemajú trvalý pobyt v Prešovskom kraji a keďže nemajú možnosť vycestovať až do svojich krajov, nepôjdu voliť,“ vysvetlil.

Prečítajte si tiež: Z kláštora v Podolínci pôjde voliť iba jeden redemptorista Čítajte 

8:41 Hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová uviedla, že volebné okrsky v Prešove sú zriadené zväčša v priestoroch škôl alebo kultúrnych zariadení, ale majú okrsok aj v športovom areáli na Sekčovskej ulici a jeden dokonca v pohostinstve v časti Išľa.

8:40 Voliči už od rána prichádzajú k urnám aj do volebných okrskov na Základnej škole na Kúpeľnej ulici v Prešove.

Predsedníčka okrskovej volebnej komisie číslo 39 Gabriela Mruzová uviedla, že majú zapísaných 3224 oprávnených voličov, z toho 2389 voličov je na zozname s trvalým pobytom Prešov bez presnejšej adresy.

"Zatiaľ priebeh volieb je pokojný, začali sme o 7.00 hodine, tak ako bolo stanovené. Doteraz sa zúčastnilo zopár voličov. Viacej ľudí očakávame v priebehu dňa a k večeru, uviedla Mruzová.

8:06 "Na území mesta Prešov bude 81 volebných okrskov otvorených od 7:00 do 22:00 h, počet oprávnených voličov je 72 976. O voľbu prostredníctvom prenosnej volebnej schránky prejavilo záujem do tejto chvíle 285 voličov, so schránkou sa pôjde napríklad do Zariadení pre seniorov Náruč a Cemjata, do DSS na Volgogradskej ulici a podobne," informovala hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová.

7:47 Zatiaľ okrskové volebné komisie nehlásili žiadne problémy.

Prečítajte si tiež: Voľte, koho chcete Čítajte 

7:30 Volebná účasť v Prešovskom kraji dosiahla pred štyrmi rokmi 22,13 percenta, čo bola druhá najvyššia účasť spomedzi všetkých krajov.

Najvyššia účasť bola vo volebnom obvode č. 5 Medzilaborce – 35,87 percenta a volili si tam jedného poslanca do zastupiteľstva. Naopak najnižšia účasť bola vo volebnom obvode č. 6 Poprad – 15,78 percenta. V Poprade si pritom vyberali 8 poslancov, čo je druhé najvyššie zastúpenie v kraji.

Počet poslancov v krajskom zastupiteľstve za jednotlivé volebné obvody ostal nezmenený a v Prešove si aj dnes volia 12 poslancov.

7.17 V krajských voľbách sa dá voliť iba v mieste trvalého bydliska, neexistuje voličský preukaz ako napríklad v parlamentných voľbách.

7:15 Na hlasovanie v dnešných voľbách predsedov a poslancov samosprávnych krajov treba platný občiansky preukaz alebo doklad o pobyte.

7:02 Župné voľby budú ostro sledované aj pre incidenty s kupovaním hlasov, ktoré sa v posledných dňoch vyskytli i v Prešovskom kraji.

Prečítajte si tiež: Pre volebnú korupciu skončil za mrežami Čítajte 

7:00 Volebné miestnosti v Prešovskom kraji sa otvorili. Voliť môžeme do desiatej večer.

20:00 V Prešovskom samosprávnom kraji otvoria volebné miestnosti v sobotu o 7:00, sledujte priebežné dianie spolu s nami.

Prečítajte si tiež: Prečo by sme vlastne mali ísť voliť? Čítajte 

aNO

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 686
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 403
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 214
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 596
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 011
 6. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 914
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 813
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 2. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 3. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 4. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 5. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 633
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 573
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 792
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 157
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 929
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 761
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 535
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 2. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 3. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 4. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 5. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 633
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 573
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 792
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 157
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 929
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 761
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 535
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu