Korzár logo Korzár Prešov
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

V Gregorovciach smútili za zavraždeným párom (minúta po minúte)

V obci sa konal spomienkový koncert.

(Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

Dianie v Gregorovciach sme sledovali minútu po minúte:

21.33 Minútu po minúte sme ukončili.

21.31 Dav sa pomaly rozchádza. Podľa organizátorov sa dnešného podujatia zúčastnilo približne tritisíc ľudí.

21.28 Spomienkový koncert v Gregorovciach sa končí.

Záverečný potlesk patrí zavraždenému mladému páru, Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, ktorí dnes mali mať mať svadbu. Ich plány sa skončili vo chvíli, keď ich životy vyhasli rukou vraha.

SkryťVypnúť reklamu

21.19 Koncert pomaly vrcholí. Začal sa klasickou hudbou, ktorú Ján Kuciak miloval, a klasickou hudbou sa aj skončí. Kruh sa uzavrie. Na pódium prichádza Jozef Lupták so skladbou Johanna Sebastiana Bacha.

21.15 "Pre mňa je tento okamih vzácny, lebo som uplynulé udalosti prežívala veľmi intenzívne. Martinkina mama je pre mňa hrdinkou a esenciou do života, že táto krajina môže byť lepšia," vyznala sa Jana Kirschner.

21.12 "Ak súdiť ťa chcú, nech súdia len tých, čo neprajú pokoj duši boľavej. Ak súdiť ťa chcú, nech vinia mňa. To, čo potajme nosím v srdci, nespália, čo život rozdelí, smrť spojí naveky," je refrén piesne Pokoj v duši, ktorá práve doznela.

20.46 Mikrofónu sa ujíma Jana Kirschner s piesňou Máj.

"Máj, krásny máj, očiam jasným zbohom daj. Háj, spieva háj, už ju milý nečakaj," sú úvodné slová pesničky, ktoré sa nesú éterom.

SkryťVypnúť reklamu

20.40 Prichádza prekvapenie. Keďže na omši spieval súbor Gregos pieseň Simy Martausovej, zrodil sa nápad, že spoločne pieseň Baránok zaspievajú aj na koncerte.

Začína sa slovami: "Keď duch objíma človeka, krásou žiari zďaleka, aby tmy viac nebolo."

A končí sa odkazom: "Baránok, čo hriechy sníma, v živej vode obmyl si ma, ak je môj svet príliš malý, unášaj ma ponad skaly."

20.23 Na pódiu je už Sima Martausová, ktorá zahrá päť piesní. Aj nimi chce vyjadriť spolupatričnosť.

20.20 Obecenstvu sa prihovára Zlatica Kušnírová: "Každú chvíľu pozerám na hodinky, čo by bolo akurát teraz, keby bola svadba. Nezabili len novinára a archeologičku, ale aj budúcu rodinu a matku. Chcem vás poprosiť, aby ste bojovali s nami a ďakujeme, že ste nás nenechali samých. Nech všetci tí, ktorí by mali za to zaplatiť, za to aj zaplatia."

SkryťVypnúť reklamu

20.18 Prichádzajú rodičia Martiny a Jána.

"Chcel by som sa vám poďakovať za bohatú účasť, za to, že ste s nami. Dnešný deň sme si všetci predstavovali inak, žiaľ, stalo sa toto. Chcel by som, aby ich smrť nebola zbytočná a aby si naši politici vstúpili do svedomia. Hovoril som si, že sa nebudem miešať do politiky, ale toto s politikou už nemá nič spoločné," povedal otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.

"Nezmenilo sa nič. Odstúpilo pár tvárí a všetko pokračuje v starých koľajách. Myslia si, že to znormalizujú, ľudia zabudnú a každý bude držať hubu. My sme však už trošku iná generácia a hádam nás už neumlčia" dodal.

O vyšetrovaní vraždy svojho syna nevie nič nové. "Nevieme nič, je uvalené embargo, nevieme sa dostať ani k spisu. Je prísľub, že možno nadchádzajúci týždeň budeme mať možnosť hovoriť s prokurátorom. Ale zatiaľ je to len prísľub. Už boli dva takéto prísľuby a ani raz sa to neudialo, tak neviem. Možno o týždeň budeme múdrejší," uzavrel.

20.04 Súbor Gregos mal hrať aj na plánovanej svadbe Martiny a Jána.

20.02 Z pódia plynú spievané slová modlitby.

19.56 Dnešná spomienka má aj spirituálny rozmer. O druhej popoludní sa v obci konala zádušná omša. Na dnešnom koncerte aj preto nesmie chýbať ani miestny kresťanský spevácky súbor Gregos.

19.50 Väčšina divákov je na nohách a spieva spolu s kapelou.

19.30 Prichádzajú Sendreiovci, neskôr sa k nim pripojí Para.

19.29 "Janko a Martinka, sme s vami," s týmito slovami odchádza Michael Kocáb z pódia.

19.20 "Haló, pán premiér! Ten starý, či už ten nový? My sme tu. Počujete nás?" volá počas piesne S.O.S. Kocáb z pódia.

19.17 Michael Kocáb neváhal ani po štvrtý raz zúčastniť sa takejto akcie. "Tento koncert má jediný účel, aby sme nezabúdali, že to najdrahšie, čo máme, je ľudský život. To, čo sa tu stalo, je neodpustiteľné a nikdy sa to už nesmie zopakovať," vyhlásil.

Vyjadril úprimnú sústrasť rodičom dvoch statočných mladých ľudí.

Poďakoval sa aj všetkým občanom, ktorých táto tragédia nenechala ľahostajnými.

19.07 Pódium už patrí českej rockovej legende Michaelovi Kocábovi a kapele Karpatské chrbáty.

Prečítajte si tiež: Päť vecí, ktoré zmenila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Čítajte 

19.06 "Toto je bez Ladu a skladu na koncerte, na ktorom sme nikdy nechceli byť," týmito slovami sa lúči s publikom Michal Kaščák.

18.50 V Gregorovciach na ihrisku vystupuje aj kapela Bez ladu a skladu so spevákom Michalom Kaščákom. Ten stojí za iniciatívou dnešného podujatia.

18.42 Domáca prešovská skupina zdvihla ľudí zo zeme a začali prichádzať pred pódium.

18.41 Na ihrisku panuje príjemná priateľská atmosféra. Ľudia začínajú tancovať. Mnohí prišli aj s deťmi. V dave je veľa ľudí z neďalekého Prešova, ale prišli aj z Bratislavy či zo Žiliny.

18.39 Zo známych tvárí dorazili na koncert napríklad trnavský župan Jozef Viskupič, umelec Peter Kalmus.

Bočnou uličkou prišiel hudobník Michael Kocáb, ktorý vystúpi aj na pódiu. Ľudia sa s ním fotili a pýtali si podpisy, keď vyšiel von z miestnosti určenej pre umelcov a organizátorov.

Novinárom povedal, že po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa veci pohli dopredu, odstúpil Robert Fico, vymenil sa minister vnútra a skončí aj policajný prezident Tibor Gašpar.

18.35 Mikrofónov sa ujíma domáca prešovská kapela Chiki liki tu-a. Ďakujú aj organizátorovi Michalovi Kaščákovi, ktorý stojí za dnešným koncertom.

18.23 Prichádza dídžejka B-Complex alias Matia Lenický, ktorá bol jednou z iniciátoriek dnešného koncertu na počesť Jána a Martiny.

18.13 Longital na záver hrá pieseň A to je všetko?

"Sedím tu a vidím vecí koniec, tichú krásu, dokončený stav, keď dokončím všetko čo mám, kam sa poberám? ... keď sa môj čas minie, s tichom splyniem," aj tieto slová plynú z pódia.

17.58 Ďalší hudobný hosť pricestoval až z Prahy, prichádza kapela Longital. Ako prvú hrali pieseň o strachu a jeho prekonávaní.

17.50 Aj ľudová hudba má veľký ohlas u publika. Hrajú poslednú baladickú pieseň o láske.

17.36 Keďže na svadbách zvyknú znieť aj ľudovky, inak tomu nemôže byť ani dnes. V deň, kedy mali mať sobáš Martina a Ján. Prichádza Štefan Štec a Ľudová hudba Hornád.

17.30 Zuzana Mikulcová dospievala. Moderátor prosí divákov, aby miestnym neničili úrodu, keď si idú pozrieť inštaláciu Sme s vami.

17.15 Na pódium prichádza raper Vec so Zuzanou Mikulcovou: "Je smutné, že musím hrať na takejto svadbe. Nič iné nám neostáva, iba sa stretávať a tak vyjadrovať nesúhlas."

Dáva pesničku Krv na rukách, ktorá vznikla ako reakcia na smrť snúbencov.

17.13 Sme s vami, navždy. S týmito slovami odchádzajú Živé kvety z pódia.

17.10 Na koncerte je aj zbierka na podporu koncertu, kyvadlovej dopravy, ale aj na ďalšiu technickú produkciu a výrobu odznakov.

Ľudia postupne prispievajú a nosia odznaky Spojili nás. Poslať si môžu aj pohľadnicu s rovnakým motívom.

17.05 "Sme spolu spojení navždy, ako svedkovia vraždy," spievajú Živé kvety v refréne svojej piesne, ktorá práve doznieva na pódiu.

Na záver pridávajú pieseň pre mladých ľudí plných nádeje. "Pretože to je najdôležitejšie, nestratiť nádej," hovorí speváčka.

16.52 Futbalové ihrisko, na ktorom sa koná koncert, sa postupne zapĺňa. Prišli všetky vekové kategórie.

16.50 Na pamiatku Jána a Martiny začína hrať skupina Živé kvety. Ako prvú uvedú milostnú pieseň o láske a smrti. Volá sa Ešte sme neleteli vesmírom.

16.48 Puding Pani Elvisovej za potlesku opúšťa pódium.

16.45 Členovia kapely pripomenuli obecenstvu pitný režim. V Gregorovciach vládne príjemné, slnečné počasie.

Prečítajte si tiež: Kaščák: Mali sme dobrých ministrov kultúry. Maďarič bol však tým najhorším Čítajte 

16.30 Na pódium prichádza kapela Puding Pani Elvisovej.

16.22 Dnes zaznie 15 hudobných čísel od klasiky cez gospel až po alternatívnu hudbu. Výber bol robený na základe toho, akú hudbu mali radi Martina a Ján.

Ján Kuciak bol vášnivým fanúšikom klasickej hudby, takže tak ako na začiatku, zaznie aj na záver.

16.11 Ľudia počúvajúc tóny hudby sedia na tráve, niektorí ležia. Prichystané je pre nich aj občerstvenie. Z kopca nad ihriskom svieti veľký nápis Sme s vami.

16.07 Koncert pre Jána a Martinu sa začína. Prvý hrá Jozef Lupták na violončele skladbu od Bacha.

16.02 Organizátor Michal Kaščák reagoval na neprajné komentáre na sociálnych sieťach, ktoré o dnešnom podujatí písali v duchu: "Prídeme si poplakať a potom sa budeme zabávať."

"Hudba sprevádza ľudí nielen pri veselých príležitostiach, ale aj pri tých smutných, a toto je jedna z nich. Mnohí možno nevedia precítiť to, čo preciťujú iní. Keď chcú vidieť za tým niečo iné, my im to nemôžeme vziať. Ide však len o obyčajné vyjadrenie ľudskej spolupatričnosti so smútiacimi rodinami," povedal.

Umelci a dobrovoľníci dnešný koncert pripravili bez nároku na honorár.

15.40 Ľudia sa už schádzajú na futbalovom ihrisku. Niektorí sa cestou zastavujú aj na miestnom cintoríne pri hrobe Martiny Kušnírovej.

15.29 "Kto to nezažil, ten to nepochopí. Predstavovala som si ich, ako tam v kostole sedia a stoja, presne tak oblečení v svadobnom, ako boli napokon v truhle. Koncert vnímame ako uctenie ich pamiatky, nech sa na nich nezabúda," povedala Zlatica Kušnírová so slzami v očiach a spolu s rodinou sa odišla pripraviť na popoludňajšie koncerty.

15.23 Ľudia vychádzajú z kostola spolu so smútiacou rodinou zavraždených snúbencov. Mnohí sa pri nich pristavujú a vyjadrujú im podporu.

Prečítajte si tiež: Čo sa zmenilo od vraždy? Veľmi veľa Čítajte 

15.15 Páter Michal Zamkovský, spoluslúžiteľ na omši, hovorí o tom, ako sa mamka Kušnírová pýtala, čo je dlžná za omšu.

"A ja sa pýtam, čo je náš národ dlžný vám? Aj malé zrnko dá do pohybu horu. To, čo dali do pohybu vaše deti, to už nikto nezastaví. Chceme tu tvoriť novú kultúru, slušné Slovensko. Pane, nedovoľ, aby sme túto obetu ako národ premárnili," hovorí.

Ľudia reagujú dlhým potleskom, mnohým sa lesknú oči.

15.12 "Nikdy sa nestane nič, čo nedopustí Boh," hovorí v závere omše kňaz a dáva požehnanie.

15.10 Prebieha sväté prijímanie. Zbor spieva pieseň Simy Martausovej, ktorá bude spievať aj na koncerte.

14.52 Kapacita kostola nestačí, mnohí ľudia stoja aj vonku.

14.42 Kňaz končí svoju kázeň, omšu sprevádza spevácky zbor.

14.36 "Boh je spravodlivý sudca. Dobro odmeňuje a zlo trestá," pripomína kňaz a dodáva: "Dnešný deň mal byť slávnostný iným charakterom a mal sa uberať iným smerom. Vyprosujme večné odpočinutie Jánovi a Martine."

14.25 "Ľudia denne zomierajú v našich rodinách, na celom svete. Chcem sa s vami zamýšľať nad slzami matky," znie z úst kňaza.

Prečítajte si tiež: Aký bol motív? Čo vie verejnosť o vražde novinára Kuciaka Čítajte 

"Panna Mária plače nad tvrdosťou ľudských sŕdc. Ľudia dnes vo viere hľadajú akýsi štvorlístok na poistenie šťastia, bohatstva. Ak chceme rozprávať o smrti, musíme najprv hovoriť o živote. A ak o živote, tak o Bohu. Smrť nie je koniec, smrť je začiatok," hovorí kazateľ.

"Viera nie je barla, viera je sila, ktorú prežívala aj Panna Mária. Čo všetko dokáže láska matky?" kladie otázku kňaz.

14.07 Kňaz víta smútiaci dav v kostole slovami: "Dnešný deň mal byť ich najkrajším."

Začal slovami, ktoré odzneli na pohrebe Martiny Kušnírovej, a prihovára sa jej matke: "Tam pod krížom stojí matka ubolená.."

Hovorí o tom, že dnes je fatimská sobota, ktorá je dňom Panny Márie. Matky, ktorá tiež pochovala svojho syna.

14.02 V Gregorovciach sa už rozozvučali zvony. Svätá omša sa začala.

13.59 Do kostola vchádza aj Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny. Omša sa o chvíľu začne.

13.56 Z kostola počuť ešte posledný nácvik zboru. Rodina, blízki a známi ho postupne zapĺňajú. Pred kostolom čaká aj množstvo novinárov.

13.45 Do kostola už prichádzajú skupiny ľudí. Pred oltárom sú nachystané symbolicky, ako pri svadobnom obrade, stoličky s iniciálami M a J.

13.42 Pomáhajú aj dobrovoľníci, ktorí usmerňujú dopravu. Autá zatiaľ majú parkovať na uliciach v obci. Po svätej omši budú vodičov púšťať aj na vyhradené parkovacie plochy v blízkosti ihriska.

13.34 V Gregorovciach sa už schádzajú ľudia. Starosta obce ešte včera požiadal miestnych obyvateľov, aby zaparkovali autá vo svojich dvoroch a nechali ulice prázdne.

Organizátori prosia návštevníkov, aby podľa možnosti využívali kyvadlovú dopravu.

13.32 Medzi prešovskou železničnou stanicou a Gregorovcami dnes premáva bezplatná kyvadlová doprava.

13.31 Svätá omša v miestnom kostole sa začne o druhej, začiatok koncertu je naplánovaný na štvrtú popoludní.

13.30 Dnešné dianie v Gregorovciach sledujeme minútu po minúte.

Namiesto svadby spomienkový koncert

V obci Gregorovce sa v sobotu piateho mája uskutoční spomienkový koncert.

Práve v tento deň sa tu mala konať svadba zavraždeného mladého páru Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Prečítajte si tiež: Po protestoch farmárov sa na východe začali zhromaždenia (minúta po minúte) Čítajte 

V piatok, v predvečer ich plánovaného sobáša, sa na Slovensku uskutočnili ďalšie zo série protestov, na ktorých rozhorčení ľudia okrem iného žiadajú potrestanie vraha, ktorý stále behá po slobode.

Pritom od chvíle, čo srdcia dvoch mladých ľudí navždy dotĺkli, ubehli už vyše dva mesiace.

Tragédia otriasla nielen Slovenskom, informácie o nej obleteli celý svet.

Naša krajina sa po brutálnom čine zmenila. Ľudia vyšli do ulíc, Robert Fico a Robert Kaliňák (obaja Smer) museli odísť zo svojich postov, policajného prezidenta Tibora Gašpara to čaká čoskoro.

Ulica však nezmĺkla. Ľudia volajú po slušnom Slovensku. Aj tí, čo sa v sobotu stretnú na spomienkovom koncerte v Gregorovciach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 8. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 1. Na Slovensku je až 40 % domov bez adekvátneho poistenia
 2. Ako poistiť auto rýchlo a za tú najlepšiu cenu?
 3. Hotel Satelit sa mení na bytový komplex Camelia Residence
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 6. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 7. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 8. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 648
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 10 381
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 10 040
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 301
 5. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 6 543
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 704
 7. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou 3 886
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 547

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: U mňa pre radosť 2... 2022
 2. Štefan Vidlár: HULLO BULLO
 3. Peter Biščo: Neupratané Sulíkovo ego splodilo ultimátum.
 4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami
 5. Ladislav Kuna: Matovič škodí Slovensku rovnako ako Fico, ak nie viac.
 6. Vlasta Žampová: V Nitre pokutujú občanov za ukazovanie plagátov Bödöra, Fica, Jahňatka a Gašpara
 7. Ján Marton: Konské mäso miesto hovädziny ! Pokuta 200.- € a rýchly koniec kontroly.
 8. Robert Puk: Získa Polikliniku Tehelná a.s. bratislavské Nové Mesto?
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 803
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 7 739
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 5 788
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVb) 5 647
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke 5 081
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 936
 7. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 699
 8. Jozef Černek: Dovolenka z nočnej covidovej mory 3 053
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: U mňa pre radosť 2... 2022
 2. Štefan Vidlár: HULLO BULLO
 3. Peter Biščo: Neupratané Sulíkovo ego splodilo ultimátum.
 4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami
 5. Ladislav Kuna: Matovič škodí Slovensku rovnako ako Fico, ak nie viac.
 6. Vlasta Žampová: V Nitre pokutujú občanov za ukazovanie plagátov Bödöra, Fica, Jahňatka a Gašpara
 7. Ján Marton: Konské mäso miesto hovädziny ! Pokuta 200.- € a rýchly koniec kontroly.
 8. Robert Puk: Získa Polikliniku Tehelná a.s. bratislavské Nové Mesto?
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 803
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 7 739
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 5 788
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVb) 5 647
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke 5 081
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 936
 7. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 699
 8. Jozef Černek: Dovolenka z nočnej covidovej mory 3 053
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu