KRIVANY. S obcou Krivany je neodmysliteľne spätý bohatý folklór, typické nárečie a hlavne meno Ján Lazorík – zanietený obhajca a propagátor ľudovej kultúry, etnológ, folklorista, zberateľ a pedagóg.
„To bol človek, ktorý pre niečo žil. Mal svoj cieľ, za ktorým tvrdo išiel. Robil učiteľa, zakladal sady a učil ľudí pestovať stromy. Zaujímal sa o folklór a zbieral starožitnosti, aby sa niečo zachovalo. Boli časy, keď to ľudia hádzali do pece a keby nie jeho, tak sa toho veľa nezachráni,“ zaspomínal si na neho rodák z Krivian a folklorista Vladimír Urda.
Lazorík si nesmierne vážil všetko, čo sa ľuďom podarilo dosiahnuť po duchovnej i materiálnej stránke.
Mal úctu k ľudskej práci a vedel byť vďačný aj za to, čo dala ľuďom príroda. Aj keď ho práve preto mnoho ľudí považovalo za čudáka.
Učil ľudí nielen sadiť stromy
Ján Lazorík je síce spájaný s Krivanmi, no narodil sa, dalo by sa povedať, kúsok vedľa, v obci Torysa.
Na svet prišiel 29. septembra 1920 v roľníckej rodine ako jedno zo štyroch detí.

Od detstva však prahol po poznaní, mal rád históriu a ako sa hovorí, stále sedel v knihách.
Po strednej škole svoje kroky nasmeroval do Učiteľského ústavu v Prešove, potom nastúpil do učiteľskej praxe, najskôr v Polome, neskôr v dedinke Vysoká, neďaleko svojho rodiska.
Tu začal so svojou osvetovou prácou ovocinára. Vo Vysokej stále majú sad, kde Lazorík so svojimi malými žiakmi sadil a štepil ovocné stromčeky. V roku 1953 sa presťahoval do Krivian, kde býval až do konca života.
Všade, kde pôsobil, robil oveľa viac, ako je len bežná práca učiteľa. V Krivanoch založil mičurinskú stanicu a písal aj divadelné predstavenia, ktoré vychádzali z tradícií regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári