PREŠOV. Unikátna technická pamiatka, či nefunkčná socialistická opacha?
Názory na zimný štadión v Prešove sa rôznia. Zvlášť po tom, čo je táto budova v rekonštrukcii, ktorá z objektívnych príčin mešká.

Roky sa s týmto športoviskom nič zásadné nedialo.
V minulom roku mesto Prešov pre havarijnú statiku päťdesiatročný športový stánok zavrelo. Začali sa práce na ňom, odkryla sa strecha.
No hoci podľa pôvodného projektu sa mal po siedmich mesiacoch štadión otvoriť, nestalo sa tak. Na povrch vyšli nové problémy, staviteľ navyše čakal na dodávku lán.
Trpkou čerešničkou na torte bol fakt, že súkromný investor inej krytej ľadovej plochy s hľadiskom, ktorá mala pomôcť preklenúť časť obdobia rekonštrukcie veľkého zimáku, tragicky prišiel o život.
Zbúrať či opraviť?
Opäť sa otvorila otázka, či bola rekonštrukcia starého zimného štadióna dobrým nápadom, a či nebolo jednoduchšie postaviť nový.

Mesto sa pri rozhodovaní oprelo o názor architektov, ktorí trvali na tom, že objekt treba zachovať.
Oslovili sme skúseného prešovského architekta a urbanistu, ktorý bol v minulosti aj poslancom mestského zastupiteľstva (vtedy ešte za SDĽ).
Václav Kohlmayer nesúhlasí s tým, že je to stará nefunkčná stavba, ktorú treba zbúrať.
„Nedával by som za chybu, že sa mesto rozhodlo zachovať túto stavbu, len ako sa robil projekt, tak to bolo zle,“ uviedol pre Korzár Kohlmayer.
Kohlmayer: Mali ho opravovať postupne
Čo by teda robil on, keby mohol o tom rozhodnúť?
„Je to hypotetická otázka. Podľa mňa bol technologicky prijateľný postup postupného vymieňania poškodených lán.“
Radnica však tvrdila, že budova je v havarijnom stave a je tam narušená statika.
Kohlmayer si to nemyslí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári