Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Prešov rozdelí všetky peniaze zo zbierok ľuďom, práce zaplatí štát (minúta po minúte)

Hasiči vysvetľujú okolnosti zásahu.

Už v utorok začnú navážať k bytovke vrstvy makadamu, aby mechanizmy, ktoré ju budú rozoberať, nepoškodili inžinierske siete. Už v utorok začnú navážať k bytovke vrstvy makadamu, aby mechanizmy, ktoré ju budú rozoberať, nepoškodili inžinierske siete. (Zdroj: TASR)

 • Pokračuje sa v snahe sprístupniť čo najviac evakuovaných bytoviek. Ľudia sa s určitosťou nevrátia do zničenej bytovky číslo 7 a počas jej búrania ani do susednej bytovky č. 9.
 • Mesto Prešov striktne vyhlásilo, že všetky peniaze, ktoré sa vyzbierajú v rámci verejných zbierok, prerozdelí ľuďom, ktorých zasiahla piatková tragédia. Práce a náklady súvisiace s výbuchom a požiarom uhradí štát.
 • Začnú sa prípravné práce na rozoberanie vrchnej časti zničeného domu špeciálnou technikou.
 • Hasiči odpovedajú na množstvo otázok, výhrad a kritiky voči piatkovému zásahu. Vyjadrilo sa Prezídium HaZZ aj prešovský okresný riaditeľ.
 • V Prešove stále platí mimoriadna situácia. Mesto zrušilo aj silvestrovský ohňostroj.

Aj počas utorka sledujeme situáciu v Prešove po tragickom výbuchu bytovky minútu po minúte

Utorkové monitorovanie situácie v Prešove po výbuchu plynu v bytovke vo formáte minúta po minúte sme ukončili.

Situáciu naďalej priebežne sledujeme a budeme informovať o všetkých podstatných informáciách, týkajúcich sa témy.

18.00 - Mesto Prešov pripravuje voľné mestské byty na dlhodobé bývanie pre ľudí z neobývateľného domu č. 7 na Mukačevskej ulici.

Informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek. Dodáva, že majú spracovaný zoznam bytov, ktoré ponúkli jednotlivci alebo organizácie na pomoc pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou pri piatkovej tragédii.

17.30 - Územný spolok Slovenského Červeného kríža, OZ Podaj ďalej a mesto Prešov ďakujú všetkým darcom, ktorí darovali hmotnú pomoc pre ľudí dotknutých piatkovým tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. "Momentálne máme kompletne plné stavy a nie je potrebné nosiť ďalšiu materiálnu pomoc."

17.12 - Mesto uviedlo, že sa budú môcť obyvatelia vchodu č. 5 na Mukačevskej ulici v stredu o 12. hodine vrátiť do svojich bytov. Priamo do bytov s nimi pôjdu aj plynári, ktorí v každom z nich vyskúšajú a skontrolujú plynový sporák.

17.10 - Mesto Prešov po rokovaní s bankou zverejňuje vkladateľov na darovací verejný účet mesta IBAN: SK 90 7500 0000 0040 0859 1229. Všetky platby si vkladatelia môžu overiť tu.

Darca berie na vedomie zverejnenie jeho mena, priezviska a výšky finančného daru zaslaného na vyššie uvedený verejný účet.

17.00 - Mesto upozorňuje vodičov, ktorí nemajú trvalý pobyt na Mukačevskej ulici, aby nevstupovali zo svojimi autami do priestorov parkoviska pri bytovom dome s vchodmi č. 9 až 25, a aby neparkovali svoje vozidlá v blízkosti oplotenia ani v blízkosti policajných pások.

16.42 - Pokračujú aj prípravy benefičného koncertu pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove.

Predbežný termín jeho konania je 19. 1. 2020 alebo iný termín v niektorej prešovskej športovej hale.

Celý výťažok bude použitý pre ľudí z danej bytovky na stavebné opravy, úpravy alebo náhradné bývanie.

Ako uviedol organizátor Rudo Voit, svoju účasť už potvrdili Katarína Knechtová, Beáta Dubasová, Komajota, Lukáš Adamec, Viktor Špak, Mario Gapa Garbera, Alan Mikušek, Paľo Drapák, rímskokatolícky kňaz a operný spevák Martin Šafárik, Michaella, Veronika Rabada, Jakub Petranik, ElevenHill, Hrdza, Ščamba, Sarišanci, Rolland z Čirča, Pink Floyd Revival, Olympic Revival, Akustika, Wandererove Segry, Viki Olejárová, Anka Gajová, Stopa, GeRock Kabát Revival i moderátori Rado Mešša a Michal Hudák ml.

Zoznam i ďalšie podrobnosti ešte budú organizátori aktualizovať.

15.58 - Oficiálny účet na pomoc ľuďom po výbuchu bytovky na Mukačevskej 7 v Prešove zriadilo mesto.

Sociálnymi sieťami kolovalo niekoľko falošných účtov.

„Polícia momentálne preveruje všetky možné podozrenia z podvodných konaní,“ potvrdil Igor Pavlik, vedúci oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.

15.42 - Hovorca mesta Prešov definitívne potvrdil, že krízový štáb pristúpi k rozoberaniu zničeného bloku od najvyšších poschodí.

Demontovaná bude taká časť bytovky, aká bude potrebná. Najvyššie poschodia pôjdu určite dole, ako to bude s ďalšími je zatiaľ podľa jeho slov predčasné hovoriť.

„Na prvom mieste je bezpečnosť ľudí v okolí. Brali sme tiež ohľad na humánne hľadisko,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek s tým, že jedna osoba je stále nezvestná. Predpokladá sa, že uhorela pri požiari bytovky, ale telo stále nenašli, preto to so stopercentnou istotou potvrdiť nemôžu.

„Vytvoríme lepší priestor aj záchranným zložkám, ktoré budú mať jednoduchší prístup k už odkrytým častiam bytovky.“

15.23 - Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek v utorok na margo využitia finančných zbierok zdôraznil:

„Všetky peniaze z transparentného účtu mesta od individuálnych darcov budú do posledného centu rozdelené priamo ľuďom, ktorí sú dotknutí tragédiou na Mukačevskej ulici.“

Doplnil, že na prípravné a demontážne práce a na odstraňovanie budú využité peniaze, ktoré vyčlenila vláda.

"Mesto Prešov považuje petíciu šíriacu sa na sociálnych sieťach za zbytočnú a nezmyselnú, a chceme touto cestou vyzvať jej inciátorov, aby ju stiahli a zastavili, keďže takáto aktivita vyvoláva zbytočné obavy u ľudí, ktorí už prispeli alebo chcú prispieť pre ľudí zasiahnutých tragédiou na Mukačevskej ulici v Prešove," apeluje mesto.

Mesto zároveň upozornilo, že sa bude riešiť právnou cestou prípady tých, "ktorí šíria na sociálnych sieťach nepravdivé a nepodložené tvrdenia a obviňujú mesto Prešov z netransparentnej činnosti."

15.21 - K utorkovému malému úniku plynu pri zničenej bytovke poslal rozšírené stanovisko Milan Vanga, hovorca SPP distribúcia.

"V súvislosti s plánovanými zemnými prácami v rámci sanácie obytného bloku na Mukačevskej ulici č. 7 je našou snahou znížiť riziko vzniku ďalších škôd, preto sme boli nútení pristúpiť k dočasnému prerušeniu distribúcie zemného plynu do odberných miest na Mukačevskej ulici č. 9 a 11 od 10. decembra 2019.

Uvedené opatrenie realizujeme s cieľom znížiť riziko možného poškodenia plynárenskej distribučnej siete zemného plynu v súvislosti s plánovaným pohybom ťažkých mechanizmov, ktoré budú použité pri odstraňovaní následkov po mimoriadnej udalosti v obytnom bloku na Mukačevskej ulici č. 7.

Upozorňujeme obyvateľov dotknutej lokality, že pri realizácii prerušenia distribúcie bude cítiť zemný plyn v ovzduší, ktorý však nepredstavuje riziko vzniku havárie.

Vopred sa ospravedlňujeme obyvateľom Mukačevskej 11 za dočasné zníženie komfortu, ktoré je však nevyhnutné na zabezpečenie vyššej miery bezpečnosti osôb počas sanačných prác."

14.55 - Podľa veliteľa zásahu hasičov v piatok v Prešove Petra Bartoša po príchode na miesto prekážali hasičskej technike nielen zaparkované autá, ale aj viac ako trojtonové kusy betónu.

Súvisiaci článok Hasiči: Nafukovacie vaky nepoužívame, výšková technika je dostačujúca Čítajte 

Po vstupe do budovy hasiči zistili, že vstup na schodisko je zatarasený sutinami. Z budovy navyše naďalej padali trosky.

Osoby v budove registrovali hasiči do desiateho poschodia, vyššie poschodia boli už v plameňoch.

Pri zásahu podľa Bartoša nasadili aj plošinu, ktorá má za ideálnych okolností dosah 42 metrov. Bolo ju však možné nasadiť len z jednej strany budovy.

"Technika je špičková," tvrdil Bartoš s tým, že problémom boli podmienky nasadenia ako nedostatok miesta alebo zlý podklad.

Používanie výškových rebríkov tiež podľa hasičov komplikoval napríklad mrznúci dážď a hmla.

Ľudí z prvého a druhého poschodia evakuovali pomocou štandardných rebríkov, na vyššie poschodia sa následne dostali cez výťahovú šachtu, keďže schodisko bolo úplne zničené.

Ľudí z vyšších poschodí evakuovali napríklad prostredníctvom spúšťacích košov.

"Celkovo sme evakuovali 39 ľudí," povedal Bartoš s tým, že následne ešte budovu prezreli horskí záchranári. "Celý zásah bol odkomunikovaný s dvoma statikmi," uviedol.

Nasadenie vrtuľníka podľa hasičov nebolo možné. Dôvodom bolo napríklad to, že vietor z rotora by mohol rozdúchavať ohne, prípadne spôsobiť pády ďalších kusov betónu alebo železa.

"Pre mňa to bol najťažší zásah, aký som kedy mal," zdôraznil Bartoš.

Súvisiaci článok Rozhodnutia pri zásahu v Prešove boli správne, tvrdí šéf hasičov Čítajte 

14.53 - Zásah v bytovom dome v Prešove, ktorý zničil výbuch plynu, bol bezprecedentný a veľmi zložitý, keďže explózia okamžite zničila všetky možné zásahové cesty.

Uviedol to v utorok pre médiá prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Nereča.

Dodal, že doteraz sa na Slovensku nič podobné nestalo, zásah však hodnotil ako profesionálne zvládnutý.

Podľa Nereču výbuch už prvých sekundách zničil všetky prirodzené zásahové koridory ako napríklad schodisko.

Prví hasiči boli podľa Nereču na mieste do piatich minút od nahlásenia udalosti.

14.47 - Mesto Prešov v budove historickej radnice vystavilo kondolenčnú knihu obetiam nešťastia a pozostalým.

14.01 - Ťažké mechanizmy i robotníci museli dočasne pred 14. hodinou opustiť priestory staveniska pri poškodenej bytovke v Prešove pre podozrenie z úniku plynu.

"Pri bezpečnostných úkonoch a odpájaní plynu pre bytovky číslo 9 a 11, ktoré je nutné pre stavebné práce, došlo k malému úniku plynu. V tomto momente by už mal byť únik zastavený, naši ľudia sú na mieste a majú situáciu pod kontrolou," povedal pre Korzár hovorca SPP distribúcia Milan Vanga.

"Je to bežné, keď sa odpája nejaká rúra, ešte v nej zvyšok je a plyn cítiť."

Podľa jeho slov museli plyn pre bytovky číslo 9 a 11 preventívne odstaviť preto, lebo sa začínajú navážať makadam a panely do okolia bytovky 7.

Tie majú ochrániť pred ťažkými stavebnými mechanizmami, ktoré prídu búrať poškodenú bytovku, práve inžinierske siete.

"Chápem, že za tejto situácie sú ľudia citlivejší, ale všetko je v poriadku, nebezpečenstvo nehrozí," dodal Vanga.

Kedy sa dodávka plynu obnoví, bude podľa Vangu súvisieť od rozhodnutia krízového štábu.

13.26 - Hasiči pri požiari v Prešove zasahovali s absolútnym nasadením svojich životov.

Po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť verí postupu polície, uviedol predseda výboru Anton Hrnko (SNS).

Podľa jeho slov ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) vyjadrila "veľké pobúrenie", akým spôsobom niektoré médiá informovali o zásahu hasičov.

"U občanov to voči hasičom vyvoláva veľkú averziu. Pritom to robili s absolútne profesionálne s nasadením svojich životov," komentoval.

13.23 - Plánovaný štvrtkový vianočný koncert T.O.P. Big Bandu v prešovskom klube Stromoradie preložili na rok 2020.

Ako informujú organizátori, dôvodom je hlavne to, že okolnosti po výbuchu plynu zasiahli aj priamo členov orchestra.

13.00 - K pomoci sa pripojili aj ďalšie samosprávy. V stredu zasadne mestské zastupiteľstvo v Stropkove, kde poslanci tiež majú schvaľovať finančnú pomoc pre mesto Prešov v súvislosti s výbuchom bytovky.

12.59 - Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) predloží na štvrtkové rokovanie mestského zastupiteľstva uznesenie, v ktorom navrhne schváliť nenávratnú finančnú výpomoc pre mesto Prešov v sume 50 000 eur.

Peniaze pôjdu na účet, ktorý zriadilo mesto Prešov pre občanov v 12-poschodovej bytovke na Mukačevskej ulici, kde uplynulý piatok vybuchol plyn.

Informovalo o tom mesto Košice na svojej oficiálnej stránke.

12.50 - Problém, ktorý bolo potrebné riešiť, je doručovanie zásielok pre adresátov zo zničenej bytovky.

Súvisiaci článok Bytovku budú demontovať. Pri preberaní pošty dosvedčia doručovateľky Čítajte 

Slovenská pošta zabezpečila, aby si ich adresáti mohli prebrať na Pošte Prešov 1 (Masarykova 2).

Tí, ktorí už majú doklady, si ich môžu vyberať v rámci otváracích hodín. Tí, ktorí doklady nemajú, si môžu zásielky prebrať od 7.00 do 9.00 hod. V tom čase bude v priestoroch pošty aj doručovateľka, ktorá im dosvedčí, že sú z danej bytovky.

12.48 - Mesto Prešov žiada obyvateľov všetkých bytových domov v okolí bytovky č. 7, kde došlo k výbuchu, aby nahlasovali všetky škody vo svojich bytoch, vzniknuté v dôsledku tlakovej vlny po výbuchu plynu, správcom svojich bytových domov.

Vyzýva majiteľov bytov, aby poskytli tieto informácie správcom aj v prípade, ak riešia náhradu škôd individuálne, cez svoje vlastné poistky.

11.16 - Na území mesta Prešov od piatku stále platí mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila primátorka Andrea Turčanová.

Toto opatrenie nie je len formálne, ale dáva presný legislatívny rámec úkonom, ktoré sa vykonávajú v súvislosti s tragickým výbuchom plynu, pri ktorom zahynulo osem ľudí.

Rovnako tak sa v prípade mimoriadnej situácie dostáva samospráva v určitých úkonoch do špeciálnej pozícii voči štátu. Ten napríklad v tomto prípade zrejme uhradí náklady na likvidáciu následkov tragického požiaru, teda potrebnú techniku, materiál a podobne.

11.13 - Na nedeľnej liturgii v gréckokatolíckom chráme v Prešove na Sídlisku 3 bola vyhlásená dobrovoľná zbierka pre obete výbuchu, pri ktorej sa vyzbieralo 2 500 eur.

Informoval Peter Kačur, správca farnosti Prešov-Sídlisko 3. Na území tejto farnosti sa nachádza panelák, v ktorom vybuchol 6. decembra plyn.

10.03 - Mesto Prešov oznámilo, že ruší plánovaný silvestrovský ohňostroj.

Ten mal podľa rozpočtu stáť mesto 2 500 eur.

9.44 - Na bytovej schôdzi v pondelok podvečer obyvateľov bytovky Mukačevská 3 informovali, že sa v priebehu utorka budú môcť postupne dostať do svojich obydlí.

Súvisiaci článok Obyvatelia bloku Mukačevská 3 sa pomaly budú môcť vrátiť Čítajte 

Blok je staticky v poriadku, temperuje sa v ňom, zapojená je aj elektrina a výťah. V utorok od rána sa v jednotlivých bytoch konali revízie plynu a elektriny.

Obyvatelia bytovky postupne prichádzajú domov. Na 9. poschodí býva Milan Pasierb. Poškodené má v byte okná v troch izbách plus na balkóne. Nie sklá, ale rámy.

„Sme na tom ešte dobre, potrebujeme len celé rámy vymeniť,“ povedal pre Korzár. „Okná boli úplne vytrhnuté. V sobotu ich partia vojakov navŕtala a naskrutkovala fólie. Dočasne ich vyplním penou, aby najprv pomohli tým, čo majú porozbíjané okná.“

Byt má v poriadku, až na drobnosti ako rozbité vázy. Keď došlo k výbuchu v susednom paneláku, sedel pri okne. V izbe smerom ku kostolu. Kus žalúzie alebo nejakého úlomku z rámu ho udrel do hlavy, ale nešlo o vážne zranenie. Vianočné sviatky strávi mimo, čo ale plánoval dopredu.

„Chcem ísť za deťmi na Moravu, len si ešte musí dať do poriadku auto,“ povedal.

Na 12. poschodí býva domovník Marián Petro. Vrchné byty zasiahlo najviac. Ako je na tom ten jeho?

„Obývateľný bude, len tam nemôžem teraz ísť. Usmerňujem ľudí,“ uviedol domovník, ktorý práve čistil spoločné priestory od vody.

Očakáva, že v priebehu dňa by sa postupne mohli vrátiť všetci obyvatelia Mukačevskej 3.

8.18 - Evakuovaných ľudí z bytového domu na Mukačevskej 3 po jednom púšťajú do ich bytov.

Fotografujú si škody pre poisťovne, robia nevyhnutné upratovanie v bytoch a ich zabezpečenie.

Ak počas utorka dopadnú všetky sieťové revízie dobre, mali by mať možnosť vrátiť sa definitívne.

Potvrdili to v pondelok správca budovy, krízový štáb aj hasiči.

Čo sa dialo v pondelok

PREŠOV. V pondelok sa dianie po tragickom výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici 7 v Prešove výrazne posunulo.

Súvisiaci článok Traja obvinení v kauze výbuchu bytovky idú do väzby (minúta po minúte) Čítajte 

Trojicu obvinených zo všeobecného ohrozenia vzal súd vo väzby.

Mesto sa po konzultácii s odborníkmi rozhodlo, akým spôsobom a kedy bude asanovať poškodenú bytovku.

Do svojich domovov sa mohli vrátiť ďalší evakuovaní ľudia z okolitých bytoviek, iní ostávajú stále mimo domovov.

Potešiteľná je veľká vlna pomoci a solidarity, ktorú prejavujú postihnutým výbuchom bežní ľudia, ale aj organizácie, samosprávy aj štát.

Trojica išla do väzby

Troch obvinených mužov z trestného činu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej 7 vzal sudca Okresného súdu v Prešove v pondelok do väzby.

Dôvodom je, aby nemohli ovplyvňovať svedkov alebo mariť vyšetrovanie.

Súd vyhovel podnetu krajského policajného vyšetrovateľa z nedele.

Trojica obvinených podala proti uzneseniu sťažnosť. Rozhodne o nej krajský súd.

Obvinení sú z prečinu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti v najprísnejšom - štvrtom odseku.

Sudca okresného súdu zamietol návrh prokurátorky Okresnej prokuratúry Prešov na vzatie obvinených do útekovej väzby.

Pri výbuchu plynu a následnom požiari v 12-podlažnej bytovke zahynulo sedem potvrdených obetí, ôsmou zrejme bude stále nezvestná žena.

Niektorí evakuovaní sa vrátili domov

Súvisiaci článok Ingrid zo zhoreného bloku: Ľudia sú úžasní, pomáhajú Čítajte 

Mesto Prešov v pondelok oznámilo, že po testoch a revíziách sa môžu obyvatelia bytových domov na Mukačevskej číslo 5, 11 a 13 vrátiť do svojich domov.

Je zrejmé, že byty budú musieť poupratovať a odstrániť škody, najmä zaskliť okná. Budovy sú však staticky v poriadku a obývateľné.

Naďalej ostáva evakuovaná bytovka číslo 9, ktorá je tak blízko poškodenej bytovky číslo 7, že je v nebezpečnej zóne.

Mesto sa vyjadrilo aj k úvahám o stavbe novej bytovky na mieste dnešnej bytovky číslo 7, ktorú čaká búranie. Tie sa šíria najmä po sociálnych sieťach.

"V tejto chvíli je veľmi predčasné hovoriť o výstavbe novej bytovky. V prípade bytového domu číslo 7, kde došlo k výbuchu, dôkladne zvažujeme ďalší postup. Do úvahy prichádzajú viaceré alternatívy, budeme však preferovať také riešenie, ktoré v žiadnom prípade neohrozí zdravie ani životy ľudí."

Súvisiaci článok Obyvatelia bloku Mukačevská 3 sa pomaly budú môcť vrátiť Čítajte 

Hlavnou otázkou evakuovaných obyvateľov bytového domu na Mukačevskej 3 na pondelkovej verejnej schôdzi bolo, kedy sa budú môcť vrátiť domov.

Tajomník krízového štábu mesta Prešov Peter Kulan potvrdil, že ak utorkové revízie plynu a elektriny v jednotlivých bytoch dopadnú dobre, budú sa môcť vrátiť do svojich bytov zrejme ešte v ten deň.

"Hasiči museli urobiť určité úkony. Tie už spravili. Nasťahovať sa postupne budú môcť všetky vchody okrem 7 a 9," dodal Kulan.

Aj riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove Ľubomír Toďor pre Korzár potvrdil, že bytovka číslo 3 by mala byť bezpečná.

Najprv rozoberú časť poškodenej bytovky

Tajomník krízového štábu Peter Kulan v pondelok ozrejmili aj postup pri búraní zničenej bytovky číslo sedem.

Súvisiaci článok Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou Čítajte 

S určitosťou sa v najbližších dňoch zbúra vrchných štyri až päť poschodí, potom sa uvidí.

Použijú špeciálnu búraciu techniku - kliešte, ktoré budú postupne odstrihávať jednotlivé poschodia.

Rozhodlo sa tak aj preto, lebo z 12. poschodia je stále nezvestná jedna žena a pri tomto spôsobe sa možno budú nájsť jej pozostatky.

Predtým musia okolo bytovky nasypať ochranný val pre inžinierske siete a komunikácie, makadam má ísť zhruba do výšky dvoch metrov. S jeho sypaním sa začne v utorok.

Na miesto nešťastia prišli zástupcovia špecializovanej českej firmy Cannoneer, ktorá sa zaoberá strojovu demoláciou výškových budov a má na ňu špecializovanú techniku. Na mieste zisťovali podmienky a možnosti demolácie.

Pomáhajú ľudia, samosprávy, aj štát

Súvisiaci článok Hasiči: Nafukovacie vaky nepoužívame, výšková technika je dostačujúca Čítajte 

V pondelok okolo 17. hodiny bolo na oficiálnom účte pomoci pre ľudí postihnutých výbuchom bytovky, ktorý založilo mesto, už okolo 1,8 milióna eur, ktoré vyzbierala verejnosť.

Ministerstvo financií SR v pondelok uvoľnilo jeden milión eur, ktoré odsúhlasila vláda pre mesto Prešov.

Ako avizoval premiér Peter Pellegrini, vláda je pripravená túto sumu v prípade potreby zvýšiť.

Primátorka Prešova Andrea Turčanová upresnila, na čo sa použije milión od Vlády SR.

Postupnosť má byť v prvom rade ľudia, potom nehnuteľnosti a v treťom rade autá a ďalší mobiliár.

„Primárne na odškodnenie. Niektorí ľudia prišli o všetko, niektorí prišli o okná a možno bolo aj čiastočné poškodenie interiéru bytov, hlavne v okolitých bytovkách. Mnohí, žiaľ, nemali žiadne poistenie. Máme mnohých ľudí, ktorí prišli o autá, prípade boli poškodené, takisto nemajú havarijné poistenie. Tieto veci musíme vyriešiť.“

"Všetky rodiny, ktoré v tomto bytovom dome bývali alebo vlastnili byty, si budú musieť zabezpečiť nové bývanie. Chceme šesť mesiacov uhrádzať nájomné vo výške 300 eur, aby mohli uhradiť akékoľvek nájomné a náklady spojené s bývaním už kdekoľvek, či budú v mestskom byte alebo v nejakom inom," povedala primátorka.

Presné čísla tých, ktorým výbuch spôsobil materiálne škody, zatiaľ nie sú známe.

Košickí krajskí poslanci schválili obetiam výbuchu mimoriadnu finančnú pomoc 100-tisíc eur.

Prešovský kraj prispeje sumou 50-tisíc, plus peniaze vyzbierané od poslancov a nejaká časť z terajšieho zostatku, ktorý bol 13-tisíc eur.

Finančnú pomoc však posielajú aj iné mestá, obce, bežní ľudia, organizácie a firmy.

O presnom spôsobe rozdeľovania peňazí zo zbierok pre postihnutých výbuchom v Prešove budú rokovať na stredajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 3. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Desať najkrajších pláží na Korfu
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 8. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 9. Stiahnite si stovky e-kníh
 10. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Najnovšie dezinfekčné prostriedky
 3. Desať najkrajších pláží na Korfu
 4. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 5. Vážení poslanci, to naozaj?
 6. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Koniec čakania na kuriéra
 1. Stiahnite si stovky e-kníh 6 258
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 664
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 402
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 5 150
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 241
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 4 051
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 835
 8. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot 3 498
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 472
 10. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli 3 175
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Búrkou a tornádom zničený dom v Moravskej Novej Vsi.

Ako sa zmení Slovensko?


26. feb
Tornádo spustošilo viaceré obce.

Supercela na juhu Moravy priniesla veľké krúpy aj tornádo.


a 4 ďalší 8 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Prepáčte, že vám policajti rozbili hubu, ale stojím za nimi.


5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop