Korzár logo Korzár Prešov
Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky

Peniaze zo zbierky po výbuchu poputujú k ľuďom tromi cestami (minúta po minúte)

Práce na mieste tragédie pokračujú.

V utorok sa začali prípravné práce na rozoberanie poškodenej budovy. Mesto hovorí o odstránení minimálne štyroch až piatich poschodí v prvej etape.V utorok sa začali prípravné práce na rozoberanie poškodenej budovy. Mesto hovorí o odstránení minimálne štyroch až piatich poschodí v prvej etape. (Zdroj: Michal Frank)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Aj počas stredy sledujeme situáciu v Prešove po tragickom výbuchu bytovky minútu po minúte

18.30 - Stredajšiu minútu po minúte končíme, udalosti po tragédii v Prešove budeme sledovať aj v ďalších dňoch.

18.00 - Ružomberskí mestskí poslanci na stredajšom rokovaní schválili nenávratnú finančnú pomoc pre mesto Prešov v sume 10 000 eur.

Za uznesenie hlasovalo všetkých 24 prítomných poslancov. Návrh predložil viceprimátor mesta Michal Lazár.

"Rozhodli sme sa, že sa Ružomberok pridá k množstvu iných obcí a miest na celom Slovensku a prispejeme na zmiernenie tejto obrovskej tragédie," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedenie mesta zároveň vyzvalo poslancov a zamestnancov mesta, aby tiež finančne prispeli na transparentný účet mesta Prešov.

17.46 - Tento rok mala mať Banská Bystrica dva ohňostroje. Pre nešťastie v Prešove však bude silvestrovský ohňostroj aj program zrušený a namiesto toho Bystričania podporia ľudí, ktorých postihol tragický výbuch.

Na tento účel poputujú aj financie, ktoré primátor mesta spolu so svojím tímom vyzbiera v piatok 13. decembra počas Primátorského punču.

17.32 - Prípravné práce na demoláciu budú pokračovať vo štvrtok.

17.30 - Stavebný ruch pri bytovke po zotmení utíchol.

Okolie aj naďalej zabezpečuje polícia.

Vo vedľajších panelákoch sa v niektorých bytoch už aj svieti, v mnohých si však musia počas najbližších dní v prvom rade zabezpečiť rozbité okná.

Skryť Vypnúť reklamu

17.22 - Aj 70-ročná Helena Wittnerová, obyvateľka bytového domu číslo 5 na Mukačevskej ulici, sa dnes konečne vrátila do svojho bytu. Býva v bytovke, ktorá sa nachádza takmer priamo oproti epicentru výbuchu.

Súvisiaci článok Prešovčanke ostal po výbuchu v byte dôležitý prístroj. Bude strašné tam teraz bývať, vraví Čítajte 

Byt našla poškodený po tlakovej vlne, no je rada, že v čase výbuchu nebola doma.

V piatok jej v ňom ostal pre ňu životne dôležitý prístroj. Našťastie sa ho podarilo z bytovky napokon dostať. Jej syn a jeden z policajtov nabrali odvahu zájsť jej poň do bytovky.

Dnešný návrat do bytu bol pre ňu náročný, pohľad na zdevastovanú bytovku jej naháňa strach ešte aj teraz. Bude strašné tam bývať, vraví.

16.42 - Finančnú výpomoc 7-tisíc eur pre obyvateľov zničenej 12-poschodovej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove schválili na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva trenčianski poslanci.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ešte pred samotným rokovaním sme sa s poslancami dohodli na finančnej forme pomoci pre obete výbuchu v Prešove. Aj týmto spôsobom chceme vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť obyvateľom Prešova," vyhlásil primátor Richard Rybníček (nezávislý).

16.36 - Trnavský samosprávny kraj pošle 33-tisíc eur na pomoc ľuďom z bytového domu na Mukačevskej ulici.

O vyčlenení finančnej pomoci rozhodli dnes krajskí poslanci.

Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča (OĽaNO) ide o prejav spolupatričnosti a solidarity.

16.07 - Obyvatelia bytového č. 5 na Mukačevskej ulici už v priebehu dnešného dňa môžu chodiť do svojich bytov.

Dopoludnia ešte prebiehali posledné kontroly, avšak poobede už mali obyvatelia voľne prístupné byty a sfunkčnený je aj výťah.

Pri vchodoch je polícia, ktorá preveruje totožnosť obyvateľov týchto bytov, aby sa do bytovky nedostávali iné osoby.

Mnohí sa však do bytov ešte nemôžu vrátiť, keďže výbuch porozbíjal okná, ktoré je potrebné najprv opraviť.

Podľa informácií jednej z domácich by ich mohli mať zabezpečené už počas budúceho týždňa.

16.00 - Prešovčanov zneisťujú plechy, ktoré ostali po požiari na streche. Zaujíma ich, či neohrozujú dole pri dome pracujúcich robotníkov či náhodných chodcov najmä v prípade silného vetra.

Mesto v tejto súvislosti už viackrát uviedlo, že náhodných chodcov to neohrozuje, priestor je oplotený a stále ho stráži polícia.

15.41 - Prípravné práce na demoláciu budovy pokračujú aj v stredu popoludní.

Momentálne je na niektorých miestach navezené kamenivo do výšky 1,5 metra.

Situáciu neustále kontrolujú aj statici.

14.47 - Mestské zastupiteľstvo Brezna v stredu jednohlasne schválilo poskytnutie dotácie 3-tisíc eur pre mesto Prešov ako pomoc po mimoriadnej udalosti.

Primátor Tomáš Abel (nezávislý) poďakoval poslancom, že takýmto spôsobom prejaví mesto solidaritu so všetkými ľuďmi, ktorých sa dotklo toto nešťastie.

"Verím, že im to aspoň trochu pomôže v tých ťažkostiach, ktoré momentálne prežívajú," dodal primátor.

14.40 - Územný spolok Slovenského Červeného kríža sa ohradzuje voči dezinformáciám šíriacim sa na sociálnych sieťach a upozorňuje, že naďalej vydáva materiálnu pomoc ľuďom, ktorí sú zasiahnutí piatkovou tragédiou na Mukačevskej ulici. Títo občania si môžu vyzdvihnúť materiálnu pomoc v čase od 08:00 hod. do 16:00 hod. v budove Územného spolku Slovenského Červeného kríža na Jarkovej 45 v Prešove, vchod z Baštovej ulice. Telefonický kontakt: +421 903 558 937.

14.39 - Centrum sociálneho zabezpečenia, ktoré slúži na pomoc ľuďom dotknutým tragickým výbuchom bytového domu na Mukačevskej ulici č. 7 v Prešove, bude týmto ľuďom k dispozícii v priestoroch úradu práce v Prešove do piatka 13. 12. 2019. Telefónne číslo špeciálnej linky zriadenej mestom Prešov bude naďalej funkčné. Tel. číslo: 0907 997 475, od 8:00 do 18:00 hod.

14.34 - Humenskí poslanci na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili pre mesto Prešov 5 000 eur. Sumu schválili v rámci rozpočtových opatrení z kapitoly príjmov za užívanie verejných priestranstiev.

„Uvažovali sme aj o príspevku z Komunitnej nadácie mesta Humenné a verejnej zbierky v meste, ale legislatíva to neumožňuje,“ povedal primátor Miloš Meričko (nezávislý).

14.07 - Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) a prezident hasičov Pavol Nereča vo štvrtok plánujú prísť do Prešova, aby poďakovali zasahujúcim dobrovoľným a profesionálnym hasičom.

Predpoludním navštívia Krajské riaditeľstvo HaZZ v Prešove, neskôr sa presunú na miesto tragickej udalosti.

13.46 - V úvode zasadnutia mestského zastupiteľstva v Stropkove si minútou ticha uctili pamiatku obetí minulotýždňového požiaru bytového domu v Prešove a tým vyjadrili spolupatričnosť so všetkými, ktorých táto tragická udalosť postihla.

V rámci poslednej tohtoročnej úpravy rozpočtu schválili návrh na poukázanie finančného príspevku vo výške 3 000 eur na transparentný účet mesta Prešov určený pre obyvateľov zničeného bytového domu na Mukačevskej ulici.

Mesto Stropkov na tento účel takisto venuje celý výťažok z benefičného koncertu Vianočný čas konaného 15. decembra, informoval hovorca mesta Peter Novák.

13.21 - Zásady pre rozdeľovanie finančných prostriedkov získaných darovaním na pomoc osobám postihnutým mimoriadnou udalosťou na Mukačevskej 7 v Prešove budú v krátkom čase oficiálne zverejnené na webovej stránke mesta.

Schválené zásady nadobúdajú účinnosť 12. 12. 2019, informoval hovorca Vladimír Tomek.

13.10 - Technika by mala byť podľa informácií primátorky už dnes na ceste, mieri k nám z Českej republiky.

"Chcem sa poďakovať pani ministerke Sakovej, ktorá sprostredkovala to, že česká strana vysiela aj policajtov. Ide o nadrozmerný náklad, budú ho sprevádzať po hranice a potom bude pokračovať slovenská strana, aby sa stroj dostal na miesto demolácie včas a rýchlo," povedala Turčanová.

Súvisiaci článok Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou Čítajte 

„Na Slovensku, ani nikde inde sme takýto stroj nezohnali, aby mal 67-metrové rameno, pretože je zákaz priblíženia sa do blízkosti bytového domu, lebo hrozí jeho zrútenie. A toto je jediný stroj, ktorý má dostatočne dlhé rameno na to, aby mechanizmus likvidoval bytový dom a nemusel sa človek ani priblížiť,“ uviedla.

Komunikujú aj so statikmi, či bude potrebné zbúrať celú bytovku alebo len poškodené časti poschodia.

"Poškodená je celá bytovka, neexistuje schodište, neexistujú šachty a oprava by bola veľmi nákladná, ak by sme to mali zachraňovať. Zároveň musíme komunikovať aj s poisťovňami, pretože ide o majetok ľudí," upozornila primátorka.

Demolovať by sa malo začať postupne z najvyššieho poschodia a stroj by mal rozmrviť postupne ďalšie časti objektu.

Predpokladá sa, že technika by mala doraziť v najbližších dňoch.

Potrebné je ešte vybaviť povolenie na búracie práce.

13.06 - Zostatok na transparentnom účte po dočasnom financovaní nájmov a vyplatení jednorazového odškodného bude prerozdelený vlastníkom bytov.

"Zvyšok bude prerozdelený pre vlastníkov nehnuteľností, ktoré už dnes neexistujú, a to k 31. 1. 2020, kedy by sme chceli oficiálne ukončiť zbierku. Celý zostatok, ktorý v tom čase na účte bude, prerozdelíme týmto ľuďom. Nechceme to robiť priebežne, lebo peniaze stále prichádzajú a bolo by veľmi komplikované po týždňoch im dávať nejakú sumu," vysvetlila primátorka.

Súvisiaci článok Vlastníci súhlasia so zbúraním zdemolovanej bytovky v Prešove Čítajte 

Príspevok na kúpu nových nehnuteľností preto bude vyplatený najneskôr začiatkom budúceho roka.

"Peniaze dáme ľuďom tak či tak. Keď sa oni rozhodnú, že si ich zložia dokopy a postavia novú bytovku na tom mieste, bude to ich rozhodnutie. Sú vlastníci bytov, my nemôžeme za nich rozhodovať. My im máme uľahčiť túto ťažkú situáciu a v tomto chce mesto Prešov byť nápomocné," vysvetlila Turčanová.

Peniaze z transparentného účtu vyplatia pomerne k rozlohe bytov v zdevastovanej bytovke.

"Bude to na základe výmery v metroch štvorcových. Nechceme prihliadať na to, či mal niekto poistený byt alebo nie. Rozhodujúce budú metre štvorcové a suma, ktorá bude na účte v danom čase, aby to bolo adresné, presné a spravodlivé," dodala Turčanová.

12.42 - Aktuálne mesto prerozdeľuje voľné mestské byty a byty, ktoré boli ponúknuté od súkromných osôb pre ľudí zasiahnutých tragédiou.

Napríklad na Slanskej ulici boli nedávno vybudované štyri mestské byty, tam sa ešte v priebehu týždňa budú môcť ľudia nasťahovať.

Ponúknuté bolo aj ubytovacie zariadenie prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine.

"Pani prezidentka taktiež ponúka možnosť stráviť vianočné sviatky týmto rodinám v zariadení, ktoré majú vo Vysokých Tatrách. Taktiež starostka z Prahy 10, ktoré je naším partnerským mestom, ponúka v Krkonošiach mestský hotel a ponúka týmto ľuďom možnosť stráviť sviatky práve tam," povedal Turčanová.

12.37 - Primátorka Andrea Turčanová sa na zastupiteľstve počas prestávky vyjadrila pre médiá k schválenej pomoci pre ľudí.

"Potrebovali sme nájsť model, ako pomôžeme všetkým tým, ktorí sa nemajú kam vrátiť a musia si zabezpečiť vo veľmi krátkej dobe bývanie. Mnohí sú u príbuzných, ďalší na internátoch, ale našou snahou je, aby každý už aspoň aké-také bývanie do Vianoc mal a mohol sviatky stráviť so svojimi najbližšími," povedala.

Peniaze sú určené na odškodnenie a základné potreby pre domácnosti.

12.31 - Aktuálnu situáciu na mieste tragédie priblížil hovorca mesta Vladimír Tomek.

„Od rána prebieha navážanie podkladového materiálu s kamenivom a betónovými panelmi. Postupne bude vytvorený ochranný val po obvode celého bytového domu. Okrem toho boli z miesta odstránené stromy a boli demontované stĺpy verejného osvetlenia v okolí bytovky. V neposlednom rade sa zabezpečujú všetky siete po zemou. Priestor je oplotený a strážený príslušníkmi polície,“ uviedol.

12.30 - Podľa najnovších informácií žije v internáte na Volgogradskej ulici 11 ľudí.

12.25 - Na mieste udalosti podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomeka pokračujú prípravné a zabezpečovacie práce na demontáž vrchných poschodí bytového domu č. 7.

"Postupné rozoberanie bytového domu je najvhodnejšie z bezpečnostného hľadiska, aby počas demontáže neboli ohrozené okolité bytové domy a ich obyvatelia, a taktiež z humánneho hľadiska, pretože jedna osoba je naďalej nezvestná. Pri postupnej demontáži najvyšších poschodí zároveň lepšie odkryjeme priestor a uľahčíme tak prácu záchranným zložkám," vysvetlil Tomek s tým, že obyvatelia vchodu č. 9 sa zatiaľ do svojich bytov vrátiť nemôžu z bezpečnostných dôvodov.

Kedy sa tak stane, bude závisieť od postupu prác pri rozoberaní jednotlivých poschodí.

12.24 - Financie bude mesto vyplácať na základe žiadostí, ktoré je potrebné doručiť do 31. januára 2020.

12.23 - Jednorazový príspevok o výške 10 000 alebo 3 000 eur sa vyplatí aj vlastníkom bytu alebo osobám, ktoré sa dlhodobo, najmenej tri mesiace, zdržiavali na adrese na základe nájomnej zmluvy alebo iného vzťahu.

12.22 - Čo sa týka príspevku na bývanie vo výške 500 eur, bude poskytnutý tým, ktorí mali na adresách trvalý pobyt alebo sa tam najmenej tri mesiace zdržiavali. Keďže viacerí prišli o doklady, dokázať, že tam bývali, môžu podľa pravidiel aj prostredníctvom svedkov.

12.20 - Mesto ešte v pondelok dostalo na základe uznesenia vlády SR od rezortu financií na účet dotáciu milión eur na riešenie mimoriadnej situácie.

V krátkom čase mesto plánuje poskytnúť poškodeným osem bytov, ktoré má alebo bude mať k dispozícii. Pôjde aj o štyri apartmány v hoteli Senátor a priestory bývalého Denného centra na Popradskej ulici.

12.19 - Z dôvodu chýbajúcich dokladov, liekov, finančnej hotovosti a podobne bolo podľa primátorky potrebné riešiť aj mimoriadne príspevky ľuďom postihnutým výbuchom bytovky.

"Od soboty do utorka bolo realizované jednorazové vyplácanie mimoriadnych dávok 42 ľuďom v sume 8 400 eur," priblížila Turčanová.

11.35 - Poslanci sa dnes budú zaoberať v rámci rozpočtových opatrení aj návrhom vyčleniť z rozpočtu mesta 50-tisíc eur, ktoré budú poskytnuté na pomoc rodinám.

11.30 - Primátorka ešte pred prednesením návrhu uistila, že všetky darované peniaze budú prerozdelené rodinám. Pribudnúť majú ďalšie.

„V túto chvíľu nevieme, či suma 2,2 milióna eur, ktorá je na účte dnes, je konečná. V utorok poobede tam bolo 1,6 milióna. Zbierka trvá, chcú prispievať nadácie, volajú ďalšie mestá z Českej republiky, že nám posielajú peniaze. Preto sme dali termín 31. 1. 2020, kedy sa oficiálne účet uzavrie. Dovtedy je tam možné posielať peniaze,“ uviedla Turčanová.

Zdôraznila, že dnes je potrebné riešiť hlavne nájomníkov. Pripomenula, že sú tam rôzne vzťahy k bývaniu a nehnuteľnostiam, preto aj prerozdelenie je komplikovanejšie a potrebné je preto stanoviť jasné pravidlá.

Niektorí obyvatelia nemali nájomné zmluvy, sú aj prípady, že sú na tamojšej adrese trvalo prihlásení ľudia, ale nevlastnia tam nehnuteľnosť a ani tam nebývajú.

„Sú tam ďalší ľudia, ktorí tam nie sú prihlásení, nevlastnili nehnuteľnosť, ale svedkovia potvrdzujú, že tam roky bývali. Sú tam vlastníci, ktorí nemajú trvalé bydlisko v meste Prešov. Je to zmes rôznych prípadov. Každú jednu rodinu vyhodnocujeme osobitne. Máme za to, že aj nájomca, ktorý nevlastnil byt a nemal regulérnu nájomnú zmluvu, ale prišiel o zariadenie a osobné veci, má nárok, aby bol odškodnený. Myslím, že pre všetky rodiny, ktoré žili v bytoch bez rozdielu vlastníckeho práva, majú byť odškodnené, ale inou formou ako tí, ktorí prišli o byty. Tie byty sa im musia vrátiť, preto také pravidlá. Chceme transparentne dostať peniaze k ľuďom a aj oni musia vedieť, prečo dostanú toľko a toľko,“ vysvetlila zložitú situáciu primátorka.

11.02 - Poslanci návrh jednohlasne schválili. Za bolo všetkých 27 prítomných poslancov.

10.50 - Mesto predložilo návrh na prerozdelenie peňazí, ktorý budú schvaľovať poslanci.

Stav na transparentnom účte, ktorý mesto zriadilo, bol k 10. decembru o 11. hodine takmer 2,3 milióna eur. Suma sa stále zvyšuje a priebežne aktualizuje.

Peniaze podľa návrhu prerozdelia troma spôsobmi. V prvom rade to bude príspevok na bývanie, vyplácať sa bude aj jednorazový príspevok na preklenutie životnej situácie a zvyšný zostatok sa bude pomerne prerozdeľovať vlastníkom bytov.

Obyvatelia zničenej bytovky číslo 7 majú mať podľa návrhu 500 eur mesačne pre jednu rodinu bývajúcu v jednom byte po dobu šiestich mesiacov.

Osobám, ktoré bývali v čase výbuchu v protiľahlej bytovke na Mukačevskej 9, sa poskytne príspevok na bývanie taktiež vo výške 500 eur mesačne pre jednu rodinu bývajúcu v jednom byte, avšak len po dobu troch mesiacov.

Jednorazový príspevok sa bude vyplácať osobám, ktorým vznikla škoda na adrese Mukačevská 7. Poslúži na preklenutie zložitej životnej situácie a bude vo výške 10-tisíc eur na jeden byt.

Osobám, ktorým vznikla škoda na Mukačevskej 9, sa vyplatí jednorazový príspevok na preklenutie zložitej životnej situácie vo výške 3-tisíc eur na jeden byt.

„Celá zvyšná suma bude prerozdelená podľa pomeru metrov štvorcových pre vlastníkov bytov v bytovke číslo 7. Zdá sa mi to najspravodlivejšie,“ okomentovala návrh primátorka.

Ukončenie zbierky sa plánuje 31. 1. 2020.

Načítavam video...

10.19 - Dostavili sa už aj ďalší poslanci, aktuálne je ich v sále 29.

10.16 - Z 31 je na začiatku zasadnutia prítomných 16 poslancov.

„Je potrebné prijímať vážne rozhodnutia, prosím, aby sa prezentovali všetci poslanci,“ povedala primátorka Andrea Turčanová (KDH).

Postupne prichádzajú ďalší poslanci a sála sa zapĺňa.

10.00 - Začalo sa rokovanie prešovského mestského zastupiteľstva. Prítomní si obete piatkovej tragédie uctili minútou ticha. Poslanci budú schvaľovať aj prerozdelenie finančnej pomoci pre ľudí. Na transparentnom účte mesta Prešov sa doposiaľ vyzbieralo už vyše 1,6 milióna eur.

9.23 - Na mieste tragédie pracujú robotníci, nákladnými autami navážajú suť okolo bytovky. Sú to prípravné práce pred samotným búraním. Tie má vykonať firma z Českej republiky.

Násyp má siahať do výšky dvoch metrov a má slúžiť ako ochrana rozvodov, ktoré sú pod zemou, v prípade pádu trosiek a kusov panelov z budovy.

Podľa našich informácií by malo ísť o rúbaninu z tunela zo stavby diaľnice D1 pri Prešove.

Na mieste sú aj plynári a pracovníci spoločnosti Spravbytkomfort.

Súvisiaci článok K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší Čítajte 

V susednom vežiaku ešte stále prebiehajú merania.

9. 19 - Z prečinu všeobecného ohrozenia boli v nedeľu obvinení traja muži z Gelnice a v pondelok Okresný súd Prešov rozhodol, že budú stíhaní vo väzbe. Podali sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Vyšetrovanie však stále pokračuje a nie je vylúčené, že počet obvinených nie je konečný.

Polícia preveruje konanie ďalších osôb a ich prípadný podiel na tragickom výbuchu.

Čo sa dialo v utorok

PREŠOV. Piaty deň po piatkovom výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorý si vyžiadal zrejme osem obetí, sa pozornosť sústredila najmä na spôsob prerozdelenia peňazí zo zbierky, ktorú organizuje mesto pre postihnutých tragédiou.

Po opadnutí prvotných emócií a vlne solidarity sa na sociálnych sieťach a diskusiách objavili názory a aj petícia, ktorá spochybňuje spôsob prerozdelenia peňazí medzi ľudí, ktorým sú primárne určené.

Mesto reagovalo, že všetky peniaze z verejnej zbierky pôjdu priamo ľuďom, pre ktorých ich verejnosť posielala.

Zároveň upozornilo, že sa bude nepodloženým útokom brániť právnou cestou.

Jasnejšie v spôsobe prerozdelenia peňazí bude zrejme po strede, keď zasadá mestské zastupiteľstvo, na ktorom mesto poslancom prezentuje oficiálne navrhovaný model.

Primárnym cieľom zastupiteľstva by však malo byť schválenie rozpočtu mesta na rok 2020, keďže rozpočtové provizórium by bolo v aktuálnej situácii mesta obrovskou komplikáciou a hazardom z pohľadu možnosti použitia peňazí po Novom roku na potrebné úkony aj po piatkovej tragédii.

Mesto: Všetky peniaze zo zbierky pôjdu ľuďom

Súvisiaci článok Prešov rozdelí všetky peniaze zo zbierok ľuďom, práce zaplatí štát (minúta po minúte) Čítajte 

Na transparentom účte, kde sa ľudia zbierajú pre zasiahnutých katastrofou, bolo k pondelkovému termínu uzávierky bankových prevodov vyše 1,6 milióna eur.

V utorok sa táto suma priblížila zrejme ku dvom miliónom.

Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek v utorok striktne vymedzil spôsob použitia peňazí.

„Všetky peniaze z transparentného účtu mesta od individuálnych darcov budú do posledného centu rozdelené priamo ľuďom, ktorí sú dotknutí tragédiou na Mukačevskej ulici.“

Z vyzbieraných peňazí sa zatiaľ nepoužilo ani euro, kým nie je schválený model ich prerozdelenia.

Petícia, apel a hrozba právnymi krokmi

Mesto zároveň apeluje na ľudí, ktorí podľa neho bezdôvodne a bez reálnych podkladov spochybňujú plánované delenie peňazí.

"Mesto Prešov považuje petíciu šíriacu sa na sociálnych sieťach za zbytočnú a nezmyselnú. Chceme vyzvať jej inciátorov, aby ju stiahli a zastavili, keďže vyvoláva zbytočné obavy u ľudí, ktorí už prispeli alebo chcú prispieť pre ľudí zasiahnutých tragédiou."

Mesto zároveň na svojom webe upozornilo, že bude riešiť právnou cestou prípady tých, "ktorí šíria na sociálnych sieťach nepravdivé a nepodložené tvrdenia a obviňujú mesto Prešov z netransparentnej činnosti."

V petícii, zverejnenej na internete, bolo v utorok večer vyše 1 500 podpisov.

"Žiadame mesto Prešov, aby peniaze poslané ľuďmi na transparentný účet mesta boli priamym prevodom presunuté na osobné účty 48 rodín zhorenej bytovky na Mukačevskej ulici č. 7. V žiadnom prípade nedovoľujeme, aby o osude darovaných prostriedkov rozhodovalo svojvoľne mesto," píšu okrem iného signatári, za ktorých je podpísaný Anton Strednický.

Polícia sa v utorok vyjadrila aj k prípadom podvodných a falošných darcovských účtov, ktoré po tragédii vznikli a kolovali sociálnymi sieťami.

„Polícia momentálne preveruje všetky možné podozrenia z podvodných konaní,“ potvrdil Igor Pavlik, vedúci oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.

Pripravujú voľné mestské byty

Agentúra SITA v utorok informovala, že mesto pripravuje voľné mestské byty na dlhodobé bývanie pre ľudí z neobývateľného domu č. 7.

Hovorca mesta Tomek konkretizoval, že majú spracovaný zoznam bytov, ktoré ponúkli jednotlivci alebo organizácie na pomoc pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou pri piatkovej tragédii.

Mesto spolu s organizáciami a združeniami sa poďakovalo ľuďom za materiálnu pomoc.

"Momentálne máme kompletne plné stavy a nie je potrebné nosiť ďalšiu materiálnu pomoc."

Na území Prešova od piatku platí mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila primátorka Andrea Turčanová (KDH).

Toto opatrenie nie je len formálne, ale dáva presný legislatívny rámec úkonom, ktoré sa vykonávajú v súvislosti s tragickým výbuchom plynu.

Rovnako tak sa v prípade mimoriadnej situácie dostáva samospráva v určitých úkonoch do špeciálnej pozície voči štátu. Ten napríklad v tomto prípade zrejme uhradí náklady na likvidáciu následkov tragického požiaru, teda potrebnú techniku, materiál a podobne.

Mesto zároveň v utorok oznámilo, že ruší plánovaný silvestrovský ohňostroj. Ten mal podľa rozpočtu stáť 2 500 eur.

Evakuovaní sa vracajú, byty potrebujú opravy

Do svojich bytov sa v stredu budú môcť vrátiť zrejme už obyvatelia všetkých domov, s výnimkou Mukačevskej 7 a 9.

Pravda, nie všetky byty sú v obývateľnom stave, často majú poškodené a porozbíjané okná, domy sú však staticky v poriadku.

Mesto uviedlo, že v stredu napoludnie sa budú môcť vrátiť obyvatelia vchodu č. 5.

Priamo do bytov s nimi pôjdu aj plynári, ktorí v každom z nich vyskúšajú a skontrolujú plynový sporák.

Na Mukačevskej 3 sa postupný návrat obyvateľov bytovky začal už v utorok.

Blok je staticky v poriadku, temperuje sa v ňom, zapojená je aj elektrina a výťah.

V utorok od rána sa v jednotlivých bytoch konali revízie plynu a elektriny. Ľudia sa primárne zaoberali opravou a výmenou zničených a poškodených okien.

Hasiči opäť vysvetľovali okolnosti zásahu

Súvisiaci článok Hasiči: Nafukovacie vaky nepoužívame, výšková technika je dostačujúca Čítajte 

V utorok objasňoval Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) pred médiami v Bratislave podrobnosti a okolnosti piatkového zásahu hasičov, voči ktorému sa na sociálnych sieťach a v niektorých médiách vzniesla kritika.

"Zásah v bytovom dome v Prešove, ktorý zničil výbuch plynu, bol bezprecedentný a veľmi zložitý, keďže explózia okamžite zničila všetky možné zásahové cesty," uviedol prezident HaZZ Pavol Nereča.

Podľa neho sa na Slovensku doposiaľ nič podobné nestalo, zásah hodnotil ako profesionálne zvládnutý.

Prví hasiči boli podľa Nereču na mieste do piatich minút od nahlásenia udalosti.

Podľa veliteľa zásahu hasičov Petra Bartoša po príchode na miesto prekážali hasičskej technike nielen zaparkované autá, ale aj viac ako trojtonové kusy betónu.

Po vstupe do budovy hasiči zistili, že vstup na schodisko je zatarasený sutinami. Z budovy navyše naďalej padali trosky.

Súvisiaci článok Rozhodnutia pri zásahu v Prešove boli správne, tvrdí šéf hasičov Čítajte 

Osoby v budove registrovali hasiči do desiateho poschodia, vyššie poschodia boli už v plameňoch.

Pri zásahu podľa Bartoša nasadili aj plošinu, ktorá má za ideálnych okolností dosah 42 metrov. Bolo ju však možné nasadiť len z jednej strany budovy.

"Technika je špičková," tvrdil Bartoš s tým, že problémom boli podmienky nasadenia ako nedostatok miesta alebo zlý podklad.

Ľudí z prvého a druhého poschodia evakuovali pomocou štandardných rebríkov, na vyššie poschodia sa dostali cez výťahovú šachtu, keďže schodisko bolo úplne zničené.

Ľudí z vyšších poschodí evakuovali napríklad prostredníctvom spúšťacích košov.

"Celkovo sme evakuovali 39 ľudí," povedal Bartoš s tým, že následne ešte budovu prezreli horskí záchranári. "Celý zásah bol odkomunikovaný s dvoma statikmi."

Nasadenie vrtuľníka podľa hasičov nebolo možné. Dôvodom bolo napríklad to, že vietor z rotora by mohol rozdúchavať ohne, prípadne spôsobiť pády ďalších kusov betónu alebo železa.

"Pre mňa to bol najťažší zásah, aký som kedy mal," zdôraznil Bartoš.

Prípravné práce na búranie narušil poplach

V utorok sa na mieste tragédie rozbehli prípravné práce pred plánovaným rozoberaním vrchných poschodí zničenej bytovky.

Hovorca mesta Prešov definitívne potvrdil, že krízový štáb odsúhlasil rozoberanie zničeného bloku od najvyšších poschodí.

Demontovaná bude taká časť bytovky, aká bude potrebná.

„Na prvom mieste je bezpečnosť ľudí v okolí. Brali sme tiež ohľad na humánne hľadisko,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek s tým, že jedna osoba je stále nezvestná.

Práce narušil tesne pred 14. hodinou menší únik plynu, pre ktorý museli dočasne opustiť priestory robotníci aj s technikou.

Stanovisko k situácii poskytol Milan Vanga, hovorca SPP distribúcia. Podľa neho mali pracovníci plynárenskej firmy na mieste situáciu pod kontrolou.

"V súvislosti s plánovanými zemnými prácami v rámci sanácie obytného bloku na Mukačevskej ulici č. 7 je našou snahou znížiť riziko vzniku ďalších škôd, preto sme boli nútení pristúpiť k dočasnému prerušeniu distribúcie zemného plynu do odberných miest na Mukačevskej ulici č. 9 a 11 od 10. decembra 2019.

Uvedené opatrenie realizujeme s cieľom znížiť riziko možného poškodenia plynárenskej distribučnej siete zemného plynu v súvislosti s plánovaným pohybom ťažkých mechanizmov, ktoré budú použité pri odstraňovaní následkov po mimoriadnej udalosti v obytnom bloku na Mukačevskej ulici č. 7.

Upozorňujeme obyvateľov dotknutej lokality, že pri realizácii prerušenia distribúcie bude cítiť zemný plyn v ovzduší, ktorý však nepredstavuje riziko vzniku havárie.

Vopred sa ospravedlňujeme obyvateľom Mukačevskej 11 za dočasné zníženie komfortu, ktoré je však nevyhnutné na zabezpečenie vyššej miery bezpečnosti osôb počas sanačných prác."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 4. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 5. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 6. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 7. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 10. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 1. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 2. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 3. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 4. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 5. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 6. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 7. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 8. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 9. AURES Holdings sa vydáva na západ
 10. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 44 781
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 20 468
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 450
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 154
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 9 004
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 687
 7. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 7 978
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 854
 9. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 704
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 6 952
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Výbuch plynu v Prešove

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Smer sa o zmenu pokúšal cez pozmeňujúci návrh aj s amnestiou.

15. apr

Sputnik má Orbán na propagandu.

9 h
Ilustračné foto.

Vláda v piatok prijala uznesenie k zákazu vychádzania.

16. apr

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop