TICHÝ POTOK. Výstavba vodárenskej nádrže (VN) Tichý Potok je znovu v hre. Štát podporuje výstavbu tohto diela na rieke Toryse, súhlasia aj vodárne.
Obyvatelia obce Tichý Potok v Sabinovskom okrese a okolia, ale najmä ochranári, s týmto zámerom nesúhlasia.
Po rokoch, kedy táto téma zmizla z verejnej diskusie, je opäť na stole.
Na otázky denníka Korzár, týkajúce sa zámeru výstavby priehrady Tichý Potok, odpovedá ekológ Michal Kravčík zo združenia Ľudia a voda. V súčasnosti pôsobí aj v mimoparlamentnej Demokratickej strane.
Štát oprášil myšlienku postaviť vodárenskú nádrž Tichý Potok? Ako to hodnotíte?

„Tak, že sa vodohospodári aj ministerstvo životného prostredia (MŽP) mentálne zasekli a nezvládajú sa inovovať ani odborne, ani manažérsky, ani ľudsky. Ak si dovolí v správe zámeru jej autor zdôvodňovať potrebu výstavby priehrady Tichý Potok, že na svete je alternatíva už iba finančne drahý projekt ťahať vodovod z Podunajskej nížiny, tak už neviem, kam až môže klesnúť odborná úroveň vodohospodárov na Slovensku. Toto je úplné dno odbornosti a ponižovanie všetkých poctivých vodohospodárov na Slovensku. Zanedbávať starostlivosť o vodné zdroje na východe je úplne barbarstvo. Potrebujeme, aby pramene boli vitálne, aby krajina sa nevysušovala, aby aj v období bez dažďov boli pramene výdatné. My to robíme presne opačne. Poškodzujeme krajinu, tá vysychá. Preto zriedkavejšie prší a ak zaprší, tak sú z toho rozsiahle povodne. Tomu sa treba venovať prioritne.“
Termín začiatku správneho konania bol určený na 9. 12. 2019, podľa kritikov zámeru nebolo preto počas sviatkov dosť času na pripomienkovanie. Vnímate to tak?
„Je dosť primitívne určiť začiatok správneho konania 9. 12. 2019 a zverejniť zámer 19. decembra 2019 na enviroportáli ministerstva životného prostredia (MŽP). Ja som sa dozvedel o tom zámere 28. decembra a ešte do polnoci som zverejnil petíciu, ktorú v priebehu dvoch dní podpísalo 930 občanov Slovenska. Títo experti nás aj cez sviatky držia v pohotovosti, aby sme nezaspali. To, že ľudia spontánne reagovali a reagujú, je dôkazom, že štát v oblasti vodného hospodárstva zlyháva na plnej čiare.
Dávali ste voči tomu pripomienky?
„Doporučene sme 30. decembra zaslali pripomienky na MŽP, ktoré podpísalo 930 ľudí. Doteraz podpísalo viac ako 1 200 ľudí. Aby sme sa stali účastníkmi konania, je potrebných 700 podpisov. Z informácií, ktoré mám, vyplýva, že na hornej Toryse sa spontánne zbierajú ďalšie podpisy.“
Je pravda, čo tvrdí ministerstvo, že súčasné zdroje vody nebudú kapacitne schopné pokryť nároky obyvateľov do roku 2030? Z čoho vyplýva tento údaj?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári