Korzár logo Korzár Prešov

Na prešovské džezáky chodili svetové mená. Šimkovičovej nominanti im vzali peniaze

Vytkli im regionálnosť.

Peter Adamkovič, hviezdny saxofonista Bill Evans a Jana Pitková.Peter Adamkovič, hviezdny saxofonista Bill Evans a Jana Pitková. (Zdroj: Korzár/Michal Frank)

PREŠOV. Jeden z najväčších džezových festivalov na Slovensku, pravidelné koncerty v kultúrnom centre, cyklus klasickej hudby. Kým odborná komisia dotáciu z Fondu na podporu umenia na tieto projekty pridelila, jeho Rada ich rozhodnutie zmenila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umožňuje jej to nový zákon, v ktorom majú nezávislé komisie iba poradný hlas a kontrolu nad fondom má väčšina v Rade. Tú majú nominanti ministerstva kultúry vedenej Martinou Šimkovičovou (nominantka SNS) a šéfom služobného úradu Lukášom Machalom.

Prešov v ofsajde

Polovica škrtnutých či znížených dotácií v programe hudobných podujatí sa týka Prešova. Jeho rodákom je ministerstvom dosadený divadelník Matúš Oľha, ktorý je predsedom Rady.

SkryťVypnúť reklamu

Z Prešova je členka Rady Adriana Tomičová, niekdajšia konateľka spoločnosti Privat Press, ktorá vydávala Prešovský večerník. S týmto denníkom bol spájaný jej manžel Patrik Tomič a Lukáš Machala, obaja doň pravidelne prispievali.

Mama ďalšieho člena Rady, výtvarníka Ondreja Zimku, bola prešovská herecká ikona Milka Zimková. Všetci traja, plus ďalší Šimkovičovej nominanti, škrtli peniaze niektorým projektom.

Súvisiaci článok Stále platia Lipove slová: Prešov je jazzové mesto Čítajte 

Provinčný festival?

Zmena sa dotkla aj medzinárodného festivalu Jazz Prešov 2025. „Za 34 rokov existencie neprekročil festival regionálny význam,“ odôvodnila to Rada. Jej predseda Oľha bol pre Denník N ešte príkrejší: „Projekt za 34 rokov nikdy neprekročil lokálny význam.“

Hudobník a spoluorganizátor festivalu Peter Adamkovič to považuje za frázu.

SkryťVypnúť reklamu

„Zaujíma ma, v čom nie je prekročený rámec regiónu? V umelcoch, alebo v dopade na ľudí? Ak v umelcoch, tak je to hlúposť. Mali sme tu svetové mená. Alebo je to preto, že sem chodia ľudia z regiónu? Odpoveď je áno, toto chceme, aby sem chodili ľudia z regiónu,“ hovorí.

Súvisiaci článok Štvrťstoročie prešovských džezákov napísalo nevšedné príbehy Čítajte 

Hviezdy domáce i svetové

Adamkovič poukazuje aj na to, že na jedinom džezovom festivale v Prešovskom kraji sa vystriedalo viacero domácich umelcov, ktorí sa presadili doma i v zahraničí, ako napríklad David Kollar, Jana Bezeková, Matej Benko, Rasťo Uhrík, Mario Gapa Garbera či Peci Uher.

„Dávame aj priestor začínajúcim umelcom alebo kapelám, ktoré sú z okolia a už niečo znamenajú. Festival odrazil kariéru mnohých hudobníkov,“ vraví Adamkovič a zdôrazňuje, že na festivale pravidelne účinkujú svetové mená.

SkryťVypnúť reklamu

Benny Golson, ktorý hral samého seba v kinohite Terminál (Tom Hanks prišiel za ním do klubu po podpis, keď ho konečne pustili z letiska), Blood, Sweat and Tears, gitarista Mike Stern, bubeník Denis Chambers, trubkári Randy Bracker, Christian Scott, klavirista Peter Martin či kontrabasista Christian McBride.

„To je tak obrovské meno vo svete hudby. Nech si ho vygúglia. A môžem pokračovať. Ralph Towner, Regina Carter, Nik West, Bill Evans... Títo všetci hrali na našom festivale, absolútna svetová špička,“ vraví.

Čo budú robiť po škrtnutí peňazí? „Normálne som myslel, že prišiel čas skončiť a oddýchnuť si. Ale nie,“ vraví Adamkovič s tým, že program festivalu možno stiahnu na jeden deň a ostanú v sále konzervatória, aby boli nižšie náklady za sálu a zvuk.

Na umelcoch šetriť nebudú: „Na kvalite programu sa to neodrazí. Na umelcoch šetriť nebudeme. Ale sme nútení zredukovať festival.“

Na margo postoja predsedu Rady a jej členov Adamkovič dodáva: „S Matúšom (Oľhom pozn. red.) sa poznáme. Zaskočilo ma a mrzí ma, že práve on škrtal Prešov.“

Súvisiaci článok Smútková poradkyňa: Najlepšie je, keď sa kar zvrhne na radostné spomínanie Čítajte 

Pitková: Zdôvodnenie rady nemá logiku

Sklamaná je aj Jana Pitková zo združenia PO Art, ktoré prešovské „džezáky“ organizuje.

„Najsmutnejšie na tom je, že nezávislá odborná komisia nám konečne pridelila vyššiu sumu ako po iné roky a Rada, v ktorej sedia dvaja Prešovčania, to celé zamietla,“ vraví a na margo spomínaných členov podotýka: „Škoda, že za 33 rokov si nenašli čas navštíviť náš festival.“

Oficiálnym dôvodom zamietnutia nerozumie: „Ak by si ľudia pozreli, aké iné, oveľa lokálnejšie festivaly boli podporené, tak je to úplne nelogické. Navyše, čo je zlé na regionálnom význame? Ak chceme decentralizovať kultúru, tak je to prínos a nie hendikep.“

Poukazuje na to, že je to jeden z najstarších džezových festivalov, ktorý spolupracuje s Bratislavskými jazzovými dňami, a prvý nezriaďovaný hudobný festival v Prešove, ktorý nepretržite a úspešne funguje.

„V tomto momente už pracujeme na tom, aby sa 34. ročník nielenže konal, ale aby si zachoval svoju kvalitu,“ zdôrazňuje.

Pitková pôsobí ako umelecká vedúca vo folklórnom súbore Šarišan. V minulosti figuroval vo vedení Šarišanu Jozef Karahuta „Cipisek“ ako organizačný vedúci.

Denník SME poukázal na to, že Karahuta ako štatutár združenia Šariš folk art navrhol do Rady STVR stíhaného advokáta Davida Lindtnera. Podľa SME sa Šarišan sa od toho dištancuje a Karahuta už vo vedení občianskeho združenia ani samotného súboru nefiguruje.

Lindtner sa členom rady STVR stal v marci, jeho meno sa skloňuje v súvislosti s tým, že by mohol nahradiť Maroša Žilinku, ktorému parlament schválil doživotnú rentu, v kresle generálneho prokurátora.

Súvisiaci článok Súbor Šarišan sa ohradil, že zneužili jeho meno. Lindtner je už zvolený do Rady STVR Čítajte 

Škrt pre PKO

Zriaďovateľom folklórneho súboru Šarišan je mestská príspevková organizácia Park kultúry a oddychu. Rada fondu siahla aj na peniaze pre PKO. Dotáciu na 64. ročník Prešovskej hudobnej jari a 59. ročník Prešovskej hudobnej jesene skrátila o polovicu. Namiesto 12 660 eur navrhnutých komisiou dostane PKO 6 330 eur.

„Nerozumiem, prečo bola znížená,“ vraví riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková a zároveň prízvukuje, že je vďačná aj za tieto peniaze, ide doposiaľ o najvyššiu dotáciu pre tieto cykly klasickej hudby.

Rada dôvody tejto zmeny nekonkretizovala.

Súvisiaci článok Židovské múzeum po vyše 30 rokoch zavreli, chystá sa petícia. Jaurová: Konsolidácia je výhovorka Čítajte 

Christiania: Rada cieľ fondu obrátila naruby

Jej zásah pocítilo aj prešovské kultúrne centrum Christiania, ktoré pravidelne organizuje klubové koncerty.

„My sme presne ten prípad, že odborná komisia dotáciu schválila a Rada ju zrušila,“ krčí ramenami Ján Šmajda zo spoločnosti dos gardenias, ktorá Christianiu prevádzkuje.

„Rada FPU projekt nepodporuje vzhľadom k opakovanej podpore z FPU,“ znie oficiálne odôvodnenie stopnutia peňazí.

Jana Seman z Christianie krúti hlavou: „Fond sa snažil podporovať dlhodobé projekty, ktoré boli zmysluplné a bezproblémové. Teraz tento svoj cieľ obrátila Rada fondu naruby.“

V koncertoch a ďalších podujatiach mieni Christiania pokračovať aj naďalej.

Súvisiaci článok Je to katastrofa, ale dočasná, nezastavia nás, odkazujú umelci Šimkovičovej Čítajte 

Peniaze pre neznámu agentúru

V rámci programu, ktorý sa týka aj prešovských podujatí, zmenila Rada podporné rozhodnutie ešte v troch ďalších prípadoch. Škrtla peniaze Nadácii Milana Šimečku na projekt Konektiv [fjúžn] Night 2025, spoločnosti LOM na Mikrozvuk 2025 – Načúvanie a žiadateľovi Imaginárium na projekt s pracovným názvom Sensorium: Beyond The Sound 2025.

V piatich prípadoch, naopak, peniaze rozdávala niektorým žiadateľom, ktorí cez odbornú komisiu neprešli. Konkrétne sú to projekty Karol Duchoň 75 (40-tisíc eur), Festival Rodina s úsmevom (30-tisíc), Gothoom festival (20-tisíc). Na 79. Hudobné leto do Trenčianskych Teplíc pôjde 45-tisíc.

Rada tiež dala dotáciu 18-tisíc eur Umeleckej Agentúre Alex na projekt Jazz Pop Festival. Ide o agentúru z Rožňavy. Viacerí ľudia z kultúrnej sféry z tohto mesta tvrdia, že sa s ňou a jej aktivitami doposiaľ nestretli. V decembri 2023 čerpala prostriedky z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Vyjadrenie Rady Fondu na podporu umenia sa nám získať nepodarilo, k dispozícii máme len odôvodnenia jej rozhodnutí z oficiálnej zápisnice.

Ministerstvo kultúry reaguje tlačovou správou na informácie o fonde. Označuje ich za nepresné a zavádzajúce. Verejnosť ubezpečuje, že fond je funkčný a jeho činnosť nie je prerušená.

„Fond na podporu umenia plní svoje zákonné úlohy, výzvy sú zverejňované, odborné komisie zasadali a pokračujú v práci. Pridelenie podpory projektom prebieha v súlade s platnými predpismi a princípmi odborného hodnotenia,“ píše hovorkyňa rezortu Petra Bačinská.

Súvisiaci článok Šimkovičová sľubovala podporu folklóru. Pre jej kroky teraz rušia festivaly aj tábory pre deti Čítajte 

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 362
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 371
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 892
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 127
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 698
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 884
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 519
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 364
  1. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  2. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Martin Pollák: Hra o záchranu
  5. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  6. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  8. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 35 237
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 224
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 523
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 738
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 908
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 903
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 5 823
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 726
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  2. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Martin Pollák: Hra o záchranu
  5. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  6. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  8. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 35 237
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 224
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 523
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 738
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 908
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 903
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 5 823
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 726
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu