Obyvatelia Veľkého Šariša majú problém so zápachom, ktorý im znepríjemňuje život. Podľa nich pochádza z miestnej čističky. Na základe podnetov od občanov Inšpektorát životného prostredia z Košíc vykonal v čistiarni odpadových vôd kontrolu.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Vo Veľkom Šariši sa ľudia sťažujú na zápach, ktorý podľa nich pochádza z miestnej čističky odpadových vôd.
Po uverejnení nášho článku o danom probléme sa ozvali aj ďalší nespokojní ľudia, ktorí majú rovnaký názor.
„Dostali sme podnet od občanov na zápach, preto sme minulý týždeň v danom objekte, v čistiarni odpadových vôd vo Veľkom Šariši, vykonali kontrolu. Momentálne prebieha šetrenie. Skúmame, či došlo k nejakým zmenám, keďže podľa podnetov ľudí ten zápach je v súčasnosti iný ako kedysi. Skúmame dodržiavanie všetkých podmienok prevádzkových predpisov a aký vplyv má ich zmena na vznik zápachu. Je to mravčia práca. Priamo merať zápach sa u nás nedá, môžeme to zisťovať len nepriamo,“ hovorí Marián Volovár z Inšpektorátu životného prostredia Košice.
Práve prebiehajúcu kontrolu potvrdila aj Miriam Šramová, manažérka korporátnych vzťahov zo Spoločnosti Pivovary Topvar, a.s., OZ Pivovar Šariš, ktorý je prevádzkovateľom čistiarne odpadových vôd vo Veľkom Šariši: „Áno, kontrola prebieha a ešte nie je ukončená.“
Hodnotiť či merať zápach sa však na Slovensku nedá. „Na to slovenská legislatíva predpis nemá. Nie je v kompetencii orgánu verejného zdravotníctva hodnotiť zápach, ani dozorovať kvalitu odpadových vôd a kvalitu vody v povrchových tokoch,“ informovala Tatiana Miščíková z RÚVZ so sídlom v Prešove.
V zahraničí zápach merajú
V iných európskych krajinách, napríklad aj v Českej republike, sú na meranie zápachu vydané technické normy a právne predpisy na ochranu ovzdušia a sú akreditované meracie skupiny .
„Meranie zápachu tam prebieha buď odberom vzorky na komíne alebo v ovzduší, ktorá sa odovzdáva vyškoleným členom komisie, tzv. čuchačom. Robí sa to aj formou dotazníka, ktorý vypĺňajú vybraní obyvatelia v danej lokalite. Tí, ktorí hodnotia, musia byť nefajčiari a pod. Potom sa to vyhodnocuje na príslušných úradoch ustanovených zákonmi, napríklad aj na obecných úradoch, ktoré môžu pri prekročení limitných hodnôt nariadiť realizovať opatrenia na nápravu,“ podotýka Volovár.
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári