Kandidát na župana Hudacký vyzval protikandidátov, aby sa pripojili k memorandu o férovosti volieb. Chudík to už odmietol.
PREŠOV. Ján Hudacký, kandidát na župana za koalíciu KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, vyzval ďalších uchádzačov o post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK), aby sa pripojili k memorandu o férovosti volieb a ku kódexu kandidáta.
Narážal na problematiku kupovania hlasov najmä v rómskych osadách, ktorá sa v minulosti často objavovala.
Hudacký: V minulosti sa kupovali hlasy
„Aj v posledných voľbách do vyšších územných celkov bolo zaznamenaných viacero zjavných prípadov, keď boli volebné hlasy kupované za peňažné aj nepeňažné protihodnoty. Preto chcem vyzvať všetkých kandidátov na predsedu Prešovského samosprávneho kraja, aby nastávajúce voľby boli transparentné, preto predkladám Kódex kandidáta na predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Zároveň vyzývam ostatných kandidátov, aby sa k nemu pripojili,“ zdôraznil Ján Hudacký.
Chudík: Berieme to ako ospravedlnenie
Podozrenia z kupovania hlasov smerovali v minulosti najmä voči terajšiemu predsedovu PSK Petrovi Chudíkovi, ktorý opätovne kandiduje za Smer-SD. V minulých voľbách sa dokonca stali hlavným leitmotívom kampane.
Chudík tieto podozrenia poprel.
Na aktuálnu iniciatívu Jána Hudackého reagoval Chudíkov štáb slovami, že ju „vítame ako formu ospravedlnenia sa za všetky neférové praktiky, ktorých sa dopustil počas predchádzajúcich volieb do vyšších územných celkov“.
K manifestu však svoj podpis kandidát Smeru nepripojí.
„Nepotrebujeme podpisovať žiadne manifesty, aby sme dodržiavali zákony a zásady slušnosti. Tých sme sa vždy držali a aj držať budeme. Nevidíme dôvod zúčastňovať sa na kampani iného kandidáta a považujeme za naivné, že si niekto myslí, že by sme mohli na takúto priehľadnú hru naletieť,“ informovalo tlačové oddelenie volebného štábu Petra Chudíka.
Kódex kandidáta
V navrhovanom kódexe kandidáta, ktorý inicioval Ján Hudacký, sa uvádza:
Odmietneme akékoľvek neetické a nelegálne praktiky súvisiace s regionálnymi voľbami – najmä snahu o kupovanie hlasov zneužívaním sociálnej situácie minoritných skupín obyvateľov, predovšetkým rómskeho pôvodu.
Odmietame akúkoľvek spoluprácu s fyzickými, alebo právnickými osobami, ktoré by takúto ponuku priamo poskytovali, alebo sprostredkovávali.
Budeme spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní v prípade akýchkoľvek indícii, ktoré by takémuto konaniu nasvedčovali alebo by vytvárali predpoklady, že by k takému konaniu mohlo dôjsť.
Zaväzujeme sa, že všetci naši spolupracovníci a členovia volebných štábov budú postupovať v súlade s naším postupom a kódexom kandidáta na predsedu Prešovského samosprávneho kraja.
Nedávna história
Čo sa dialo v roku 2009
Kauza údajného kupovania rómskych hlasov nemala v roku 2009 žiadnu dohru.
Napriek tomu, že počas prvého kola volieb do vyšších územných celkov sa v Prešovskom kraji objavilo mnoho indícií z kupovania hlasov v osadách, polícia všetky podozrenia zamietla.
Hovorilo sa pritom o rôznych mechanizmoch kupovania, napríklad o kolotoči. Koordinátor na určenom mieste vyplácal hotovosť priamo voličom za odovzdaný čistý volebný lístok, pričom vždy tomu nasledujúcemu dal už vyplnený hárok. Malo sa tak diať v spolupráci s miestnymi úžerníkmi. Viacerí členovia okrskových komisií zas potvrdili, že osadníci chodili k voľbám po etapách, akoby boli zvážaní.
O podozreniach z kupovania hlasov informovali počas volieb aj médiá.
Polícia však po voľbách tvrdila, že k ničomu nedošlo. „Trestné oznámenia z podozrenia prečinu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda prijala polícia v novembri 2009 a boli podľa miestnej príslušnosti predelené jedno na Obvodné oddelenie PZ Sabinov a jedno na Obvodné oddelenie PZ Jarovnice. V oboch prípadoch bolo trestné oznámenie v decembri odmietnuté,“ potvrdil Daniel Džobanik z Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.
Jedným zo svedkov, ktorých polícia preverovala, bol aj Marcel Červeňák z Jarovníc. Ten počas volieb médiám potvrdil, že bol inštruovaný a povedal aj meno koordinátora, ktorý ho v osade inštruoval.
Polícii však už tvrdil niečo iné. Vraj išiel voliť dobrovoľne a sám, pričom ešte nevedel koho. Cestou náhodou našiel na zemi nejaké lístky s menami kandidátov, tak si ich vzal.
Druhý podnet dopadol podobne. Vypočúvaný človek, ktorý mal zvážať Rómov zo sabinovskej osady Telek, odmietol tvrdenie, že by kupoval hlasy od Rómov alebo ich zvážal.
Povedal, že uňho na stavbe pracovali štyria obyvatelia tejto osady, ktorí chceli ísť voliť, ale zabudli si občianske preukazy. Preto ich zviezol do osady, do volebnej miestnosti, a potom naspäť na stavbu.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári