Niekdajšiu budovu rozhlasu opravuje brat prešovského primátora. Mozaika bola podľa neho poškodená, už keď budovu prebral.
PREŠOV. Docent Stanislav Harangozó je výtvarník, ktorý v minulosti vytvoril viaceré mozaiky z prírodného kameňa a monumentálno-dekoratívne maliarske diela.
Ako sme informovali, jedno z takýchto mozaík mal aj v Prešove. Konkrétne, v budove niekdajšieho ukrajinského štúdia Československého rozhlasu, ktorú otvorili v roku 1986.
Obavy autora sa naplnili
„Bol som zvedavý, čo s ňou je. Nedostal som sa dnu, boli tam robotníci. Na mozaike neboli symboly minulého režimu, dôraz bol kladený na vysielacie vlny... Žiaľ, v Prešove som o tú mozaiku asi prišiel,“ povedal pred vernisážou svojej prvej prešovskej výstavy S. Harangozó.
Ako doplnil, bol oslovený, či si j chce zobrať späť, ale takéto dielo sa nedá len ta niekam previesť, keďže je vytvorené na stene.
„Na umelecké diel sa vzťahuje autorský zákon, ale nikto ho nedodržiava,“ poznamenal výtvarník.
Okrem iného má osem zachovalých monumentálnych mozaík v Bratislave. Doplnil, že dnes sa už tieto diela nerobia, keďže sú technologicky náročné: „Mladí to nevedia, starých nezaplatia...“
Takto vyzerala mozaika v prešovskom rozhlase. Dnes je definitívne minulosťou. Reprofoto: Michal Frank
Budovu opravujú Hagyariovci
Zisťovali sme, ako to s prešovskou mozaikou je. Rozhlasové štúdio sa presťahovalo do Košíc a objekt bol predaný.
Chátrajúcu budovu získala v roku 2006 prešovská spoločnosť Direct Investments, v ktorej vtedy figuroval primátor Prešova Pavel Hagyari (nez.) i jeho brat Miroslav.
Riaditeľkou Slovenského rozhlasu bola vtedy exmanželka Pavla Hagyariho Miloslava Zemková.
Firma získala objekt cez verejnú súťaž za cenu 15 miliónov korún (asi500-tisíc eur).
Iný záujemca o objekt nebol, ak nerátame prešovskú mestskú a krajskú samosprávu, ktoré ho v minulosti chceli kúpiť za symbolickú korunu.
Budova sa mala premeniť na biznis hotel, ale rekonštrukčné práce pribrzdila kríza, opravuje sa až v súčasnosti.
Primátor Pavel Hagyari, ktorý bol v spoločnosti menšinovým spoluvlastníkom, v nej podľa aktuálneho výpisu z Obchodného registra SR už nefiguruje.
Dielo bolo poškodené
Spomínaná mozaika sa nezachovala.
„V čase, keď sa preberala budova, bola mozaika výrazné poškodená. Telefonicky som kontaktoval jej autora, s tým, že má možnosť vziať si danú mozaiku, ten to však odmietol. Vzhľadom na stavebné úpravy budovy, žiaľ nebolo možné spomínanú mozaiku zachovať. Primátor mesta do stavebného procesu nezasahoval,“ poskytol nám stanovisko spolumajiteľ budovy Miroslav Hagyari.
Podľa neho neboli v prípade porušené žiadne autorské práva.
Stanislav Harangozó so svojou mozaikou. Foto: Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári