Desiatky sestier podali výpovede, teraz čerpajú PN či OČR. Ostávajúce spísali výzvu proti tejto forme štrajku. Odchádzajúce sa zišli na pochode za záchranu nemocnice.
PREŠOV. Vášne, emócie, výčitky, chvály – to všetko sa mieša v zamestnancoch prešovskej nemocnice. Tých pracujúcich, aj tých, ktorí sú vo výpovednej lehote. Čo sa zmenilo či nezmenilo za posledné dni?
Niekoľko sestier svoje výpovede počas uplynulých dní stiahlo. Stále je však ich počet nedostatočný.
„Netajíme sa tým, že tento stav, odkedy sa začali tieto hromadné PN, je pre nás oproti rovnakému obdobiu v porovnaní s uplynulými 15 rokmi nárast 2 500 percent,“ uviedla na tlačovej besede Renáta Cenková, hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice.
„Situáciu riešime každý deň, ad hoc, nikdy nevieme, kde kto kedy podá PN,“ dodala. Nemocnica priebežne posilňuje svoje rady o nové sestričky.
Zostávajúce sestry nepodporili odchod
Nie všetky sestry však vnímali potrebu odchodu z nemocnice. Tie, ktoré zostali, podpisom vyjadrili nevôľu s konaním kolegýň.
Iniciátorkou Výzvy za zachovanie nemocnice v pôvodnom rozsahu bola Ľubica Staroňová, vedúca pôrodná asistentka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia II.
„Ako zamestnanec pracujem v tejto nemocnici 34 rokov. Veľmi ma mrzí, že sme sa dostali do tejto situácie. Na mojom oddelení nedala výpoveď ani jedna pôrodná asistentka,“ povedala Staroňová. K 20. januáru mala výzva 832 podpisov.
Pochodujúce sestry: Nechceme prázdne sľuby
Nielen čakanie na vyjadrenie kompetentných, ale aj aktívne zapojenie. I formou pochodu.
V stredu sa pred prešovským divadlom zišli stovky prívržencov, ktorí sestrám fandia. V sprievode sa vydali pred budovu mestského úradu, kde prezentovali svoje názory k aktuálnemu stavu v zdravotníctve.
„Na situáciu sme upozorňovali štyri roky. Ak nás niekto dotlačil k tomu, že aj 50-ročná žena dá výpoveď po 30 rokoch práce, tak neviem, či by sa nad tým nemali kompetentní zamyslieť,“ skonštatovala Beáta Čonková, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Prešov.
Čo bude po tom, ak ich hlas nebude vypočutý, je viac-menej jasné. „Ideme na úrad práce,“ povedala počas pochodu sestier Čonková. A ako doplnila, určite sa budú stretávať, lebo „nás, čo sme vo výpovediach, to tak zomklo, že aj tie vzťahy sú už úplne iné,“ dodala.
Náladu medzi sestrami vypovedalo viacero transparentov – „Nikdy s nami nejednali, sestry znovu oklamali. Prázdne sľuby, trápne gestá, nechce viacej žiadna sestra.“
Ako zdôrazňovali, „nechceme odísť od pacienta, ale pacient si zaslúži sestru vzdelanú, múdru, spokojnú, ale aj dobre zaplatenú“. V pochode apelovali na vládu a kompetentných.
Zhromaždenie tlmočilo odkazy aj ministrovi zdravotníctva Čislákovi či premiérovi vlády Ficovi na margo jeho výroku, že by od pacientov neodišiel.
„Pán premiér, my od pacienta neodchádzame. Naopak, vaša vláda, váš minister zdravotníctva, ktorý odmieta komunikovať so sestrami a uchyľuje sa iba k osobným útokom, nás vyháňa od pacienta,“ zhodli sa sestry.
Záchrana nemocnice – čia je to rétorika?
Pozrite si fotogalériu
V obrazoch: Sestry žiadajú záchranu prešovskej nemocnice
Nemocnica sa dištancovala
Pochod niesol názov „Zachráňme prešovskú nemocnicu“.
Tá sa však od pochodu dištancovala. Ako vhodnejší krok vnímala návrat sestier k lôžkam pacientov.
Vedenie nemocnice tiež kritizovalo, že pochod prevzal myšlienky „záchrany nemocnice“ od iniciátorov výzvy – jej zostávajúcich zamestnancov – za udržanie jej pôvodného stavu. Doplnilo tiež, že šlo o tému iniciovanú práve jej zamestnankyňou Staroňovou.
Vyslúžila si za to kritiku aj od komory sestier. Napriek tomu, že Staroňová sa bránila, že „iniciatívu som iniciovala ako zamestnanec a človek, nie ako funkcionár“.
Osud nemocnice po prvom februári
„V prešovskej nemocnici dôjde (ak sa nezmení postoj sestier) od 1. 2. 2016 k vynútenej organizačnej zmene, ktorá bude smerovať k tomu, aby poskytovanie zdravotnej starostlivosti bolo aj naďalej bezpečné pre pacientov, ako aj pre zostávajúci personál nemocnice (cca 1800 zamestnancov). Uvedená organizačná zmena je riešená pod dohľadom zriaďovateľa, ktorým je Ministerstvo zdravotníctva SR, so zapracovaním súčinnosti okolitých zdravotníckych zariadení) ako aj operačného strediska Slovenskej republiky, teda využitím komplexného systému zdravotníctva,“ uviedla v stanovisku Renáta Cenková, hovorkyňa prešovskej nemocnice.
Do rozhodnutia vlády ostáva necelý týždeň. Do volieb niečo vyše mesiaca.
Či vláda podnikne v tejto veci nejaké kroky, alebo prešovskú nemocnicu o pár dní opustia desiatky sestier, je v tejto chvíli otázne.
Podľa utorkového stanoviska ministerstva zdravotníctva nie je pre výpovede dôvod na obavy. "Zdravotná starostlivosť vo FNsP J. A. Reimana Prešov je poskytovaná, nemocnica poskytuje všetky potrebné služby," uviedol hovorca rezortu Peter Bubla.
Názory k prebiehajúcej kauze výpovedí v nemocnici
Božena Sokolová z ortopedického oddelenia fakultnej nemocnice v Prešove o celkovej situácii po odchode sestier:
„Mrzí ma celková situácia, ktorá beží v prešovskej nemocnici, jednak som sestra, ktorá pracuje 36 rokov v tejto nemocnici, mrzí ma, aký postoj zaujali moje kolegynky. Môžem povedať, že výsostne nesúhlasím s tým ich postojom, rozbili nám kolektívy, kde sme boli súdržné a zároveň to, že odišli od tých pacientov, keď pacient nás potrebuje. Myslím, že toto by sa v žiadnom štáte nemalo stať a nieto ešte v tejto našej krajine. Rodina bude ukrátená, lebo stráca matku, nepodporujete štrajkujúce.“
Ľubica Staroňová, vedúca gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, ktorá iniciovala Výzvu za zachovanie prešovskej nemocnice, o platoch v nemocnici: „Obdržali sme platové dekréty podľa nového zákona, ktorý vyšiel 1. januára, čo sa týka platov sestier a môžem povedať, že tie sestry nešli s platom dole, ako je to všade prezentované. Myslím si, že naše sestry, ktoré ostali na našich pozíciách, sú spokojné.“
Tomáš Goga, právny zástupca fakultnej nemocnice, o benefitoch nemocnice pre pracujúce sestry:
„V prešovskej nemocnici bola zachovaná valorizácia, koeficienty z predchádzajúceho zákona (známeho na verejnosti ako 62) a bola započítaná do odbornej praxe sestier rodičovská a materská dovolenka, čo množstvo nemocníc, nehovorím len o štátnych, nemá.“
Magdaléna Salaiová, sestra na psychiatrickom oddelení, momentálne vo výpovedi k stavu a podmienkam v nemocnici: „V júli by som mala 43 rokov odpracovaných. Prežila som už hocičo, ale teraz je to najhoršie. Nie je dobre postarané o pacientov, vyvíjaných je čoraz viac nárokov. Technika sa zlepšovala, čo sa týka vyšetrení, ale čo sa týka vybavení oddelení tam, kde ja pracujem, na psychiatrickom oddelení, tam to v tomto smere stagnuje. Máme mať menej postelí pre pacienta a dali nám nové možnosti na ochranu, to sú napríklad magnetické remene, kde ale pacienta neodviažu. Pacient si musí doniesť všetko, ešte aj lieky, lebo nemocnica niektoré lieky nemá, a teda ich nemôže poskytnúť.
Miroslav Švarc, manžel zdravotnej sestry vo výpovedi, ktorá odpracovala 38 rokov: „Mám manželku zdravotníčku a viem, čo obnáša táto práca, pretože prídem ja unavený, ona po mne a je ešte viac K.O. a je sa jej ťažko vyjadrovať, lebo asi všetky zažívajú to isté. O tom je zbytočné rozprávať, je to ťažká robota, nie sú odmenené a nemajú status, ktorý majú mať. Myslím, že všetci držíme palce sestrám, aby sa o ne konečne začal zaujímať aj pán premiér, pán Fico.“
Viliam Čislák (Smer), minister zdravotníctva, a jeho pohľad na vysoké číslo PN v prešovskej fakultnej nemocnici:
„Je to pre mňa veľmi záhadné, pretože Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove neeviduje žiadnu epidémiu a za posledných 15 rokov v takomto čase táto nemocnica evidovala zhruba desať sestier, ktoré boli práceneschopné alebo ošetrovali člena rodiny.“
Iveta Lazorová, šéfka Slovenskej komory sestier, na margo iniciatívy Staroňovej: „Vnímam to ako zlyhanie prezidentky regionálnej komory. Prešovské sestry sa dokázali postaviť, nedajú po sebe dupať, sú hrdé na to, že sú sestry, nenechajú si nahovárať, že všetko je v poriadku, keď nie je.“
Robert Fico (Smer), predseda vlády, k aktuálnej situácii v nemocnici: „Každý by chcel viac, ale ja by som od pacienta neodišiel.“
Mária Pihuličová, tasr, sme.sk
Aktuálny stav
Situácia v prešovskej Fakultnej nemocnici J. A. Reimana sa mení každý deň.
V pondelok (25. 1.) bolo podľa informácií hovorkyne Renáty Cenkovej k 11.00 hod. evidovaných 79 späťvzatí výpovedí. Stále boli čerpané aj „péenky“ a „očeerky“. „Dnes evidujeme 161 PN-iek a OČR-iek,“ konkretizovala hovorkyňa. Nemocnica posilnila svoje rady aj o ďalšie posily.
„K dnešnému dňu prijala nemocnica do pracovného pomeru 95 nových sestier,“ uviedla Cenková.
map
Stanovisko cirkvi
Milan Lach, pomocný prešovský biskup a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve, k aktuálnemu stavu v zdravotníctve: „Na celoštátnom stretnutí kňazov, ktorí poskytujú duchovnú službu v nemocniciach a iných lôžkových zariadeniach zdravotnej a sociálnej starostlivosti, na základe konkrétnych informácií z mnohých zdravotníckych zariadení na Slovensku, vystúpila do popredia v desivom obraze súčasná reálna situácia slovenského zdravotníctva. (...) Požiadavky sestier vyjadrujú oprávnené nároky všetkých obyvateľov Slovenska ako aj všetkých čestných zdravotníckych pracovníkov. (...) Predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov a v skutočnosti riadia slovenské zdravotníctvo a ďalšie oblasti života našej krajiny, vrátane tzv. veľkej politiky:
v mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku. (...) Prosím, preukážte milosrdenstvo ľudu tejto krajiny. Napravte a odčiňte zlo, za ktoré nesiete osobnú aj korporatívnu zodpovednosť!
sita
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 3/2015, v predaji od 26. 1. do 1. 2. 2016
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári