Korzár logo Korzár Prešov

Diskusia k článku: Na káve v osade zisťovala, čo deti potrebujú. Dokázala, že chodia do školy aj v sobotu

Kolečko je pre nich prvý kontakt so školou.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
22 príspevkov

  • 1706532
    Prémium
    Nema to vyznam. Priemerne iq v osade je najviac 75. Ak by to tak nebolo, nezili by v osade. Keby boli internatne skoly, tak sice citat a pisat nebudu vediet ale budu mat aspon civilizacne navyky.
    • jabloko
      Prémium
      Ma to vyznam. Identifikovane problemy je potrebne riesit. Ak nefunguje jedno riesenie, treba skusit ine. Nema vyznam problemy odsuvat mimo pohlad, lebo sice budeme mat lepsi pocit... co oci nevidia, srdce neboli.. ale budu narastat nepozorovane.

      Kym neprisli pred 100 rokmi Cesi, chodili sme bosi v spinavych handrach a skoly nas naucili mozno pocitat. Raz za cas majetnejsi vytiahli na sviatok ciste kroje. A dnes sa tvarime, akoby v kazdej chyzi mali Persil.
      • 1689281
        Citujem ťa: Ak nefunguje jedno riesenie, treba skusit ine." Tak uveď nejaké riešenie !! Rád si ho prečítam. Realitou ktorú nik nechce priznať je, že od čias Márie Terézie sa snažíme o začlenenie marginalizovaných komunít do spoločnosti a realitou je, že sa to zjavne nepodarilo. Viď ako dôkaz Luník, osady v Plaveckom Śtvrtku, Letanovskom mlyne (už našťastie zbúraná), Jarovniciach, Žehre, Ostrovanoch, Olejníkove, Pečovskej n. Vsi, v dedinách na Spiši, Rakúsoch, Lomničke, atď, atď, atď. Nešlo to za vlády Márie Terézie, jej syna Jozefa II, nešlo to za komunistov, a nejde to ani teraz. Príklad: tvárime sa že si budujú domy, no realita je, že tie domy im staviame my. Staviame pre nich špecializované stredné školy, ale realitou je že do tých škôl chodia zbytočne, pretože ich tam za tri roky jednoducho nemôžeme naučiť to, čo mali vedieť ako sedem či osem ročné deti a čo sa mali naučiť doma. Áno, kedysi aj slovenské dediny vyzerali ako dnešné osady. Tak mi ale odpovedz na otázku, prečo slovenské dediny sa dnes nelíšia od mesta, sú čisté s domami, vilami, s troma autami pred garážou a prečo osady ostávajú už tristo rokov (napriek ohromnej pomoci) stále len osadami. Ďakujem vopred za odpoveď.
        • jabloko
          Prémium
          Chcem pocut, ake riesenie mas ty. Cesta kolecka z clanku sa mi javi byt prinosnejsia ako nerobit nic.
          • 1689281
            Neodpovedaj prosím na otázku otázkou. Práve na toto som reagoval u teba, aj som ťa zacitoval. Ty píšeš, že treba skúsiť iné riešenie. Citát zopakujem: "Ak nefunguje jedno riesenie, treba skusit ine" . Tak sa pýtam aké. Nože ho sem daj, som naň naozaj úprimne zvedavý. Taktiež skús odpovedať na moju otázku ktorú si taktne obišiel, prečo sa slovenské dediny za posledných 200 rokov zmenili (ako tvrdíš pod vplyvom príchodu čechov), keď pod takým istým vplyvom boli aj osadníci a u nich sa nezmenilo nič. Opakujem: som naozaj úprimne zvedavý na tvoje odpovede.
            • jabloko
              Prémium
              • 1689281
      • 1706532
        Prémium
        Ani pred 100 rokmi to inak nebolo. Viem to od mojej babky. Ludia mali mensi pristup k vzdelaniu ale mnohi boli prirodzene inteligentni. Cigani boli aj vtedy na okraji spolocnosti, lebo... vsak vieme. Jedna ciganska rodina v nasej obci byvala v butlavom strome.
  • 1689281
    Citujem: "Ak sa na jedného z 20 žiakov niečo nalepí, tak je to super." Takže: nie , nie je to super. Super by to bolo ak by sa nalepilo niečo na všetkých 20 detí. Tu ale pekne vidno akú energiu treba vynaložiť na niečo, čo zanedbávajú rodičia. Tam by mal nastúpiť trestnoprávny postih rodičov. Zachvíľu tu zrejme skončíme tak, že každé dieťa z marginalizovanej komunity bude mať vlastnú učiteľku. Pritom rodičia týchto detí nie sú ochotný vyvinúť ani minimálne úsilie, aby tieto deti dokončili aspoň ZDŠ. Potom vynakladáme obrovské peniaze na vzdelávanie týchto detí na stredných školách, kde ich ale ťažko doučíme to, čo majú vedieť už ako sedemročné.
    • 2431126
      Existuje veľa príslušníkov rómskej komunity, ktorí sa uchytili a zlepšili a sú úspešní. Je však smutné, že práve od nich neprichádza hlavná aktivita týkajúca sa pomoci rómskym komunitám, ale každoročne sa čaká len na pomoc majority v stovkách miliónoch. V niektorých lokalitách je však väčšina takých, pri ktorých zlyhalo mnoho pokusov o ich začlenenie do spoločnosti za veľké peniaze. Preto si treba konečne položiť otázku, či je správne donekonečna aplikovať pozitívnu diskrimináciu bez ohľadu na výsledky a udržateľnosť podporených projektov. Je veľa prípadov, keď sa podobné metódy aplikujú mnoho rokov a stále bez viditeľných pozitívnych zmien. Asi je dlhodobo neudržateľné, aby bola pri podpore úspešnosť 5, alebo 10 %. Asi je neudržateľné, ak sa pri takých výsledkoch podporí podobný projekt znova a znova a nerieši sa možné neefektívne vynakladanie prostriedkov. Je smutné, ak sa vynakladajú milióny eur aj na projekty, ktoré zlyhali niekoľko krát.
      Úcta a česť patrí všetkým , ktorí to robia nezištne alebo len so symbolickým rozpočtom. Exituje však veľa obcí, kde prevzali ich vedenie výlučne príslušníci rómskej komunity a naďalej čakajú donekonečna pomoc majority.
      Ak je nádrž deravá, najprv ju treba zaplátať a až potom sa ju snažiť napĺňať. Inak sa to nepodarí ani za ďalších 300 rokov.
      • 1689281
        Súhlas, ohromné peniaze na projekty na podporu MRK sa míňajú účinku. Osady sa rozrastajú, zamestnanosť v nich nestúpa a ak áno tak max pri VPP projektoch, ktoré trvajú krátko, ekonomicky nič pozitívne neprinesú a ľudí pracovať nenaučia. Faktom je, že drvivú väčšinu návykov získava dieťa do svojich 5-tich rokov. Tam nepomôžu ani povinné škôlky, pretože dieťa z nich sa stále vráti do prostredia, ktoré ho formuje zle.
  • Bea08
    Prémium
    Je fascinujuce citat tolko nezmyslov od ludi, u ktorych je zjavny nezaujem sa o problematike dozvediet nieco viac. Cely clanok je o dobrovolnej pomoci jednej aktivistky, bez akychkolvek verejnych zdrojov. Aj neziskova organizacia Cesta von ma ohromne, meratelne vysledky ako ich deti v programe napreduju oproti tym, ktore v programe nie su/nemozu byt a z predprimarneho vzdelavania sa ich aktivity stale viac rozrastuju aj do dalsich vekovych skupin a napr. aj financneho vzdelavania dospelych za pomoci Narodnej babky Slovenska. Toto su priklady pre stat ako sa veci robit daju. Slovaci si neuvedomuju, ze vymieraju a neinvestuju ani len pozornost do ludskeho kapitalu, ktory tu je.
  • cmcm
    Znama uci v romskej skole. Co od nej pocuvam aj o jej kolegoch... vyhoreny, demotivovany. Pri prvej prilezitosti sa odtial snazia zdrhnut. Ale ani sa im necudujem. Konvencne vyucovacie metody pri nich evidentne nefunguju.
    Drzim palce a nech sa to dostane aj do dalsich osad a skol. Pri tych cigancatach treba nekonecne mnozstvo trpezlivosti a odhodlania.
  • 2455175
    Prémium
    Myslím si, že majú tých výhod až, až. Aj dedí z majority majú často zle podmienky, a musia to prekonať, nedostávajú nič zadarmo. Minorita dostáva všetko, majú obedy zadarmo, desiaty, nemusia platiť za knihy, môžu zadarmo cestovať a efekt žiadny. Riešenie je jednoduché, rovnaké pravidlá pre všetkých.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 554
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 294
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 456
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 363
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 222
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 431
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  4. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  5. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  6. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  7. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  8. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 724
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 588
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 40 373
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 192
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 479
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 15 335
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 976
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 860
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  4. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video