Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Koronavírus v Bardejove: Testy v okrese odhalili 534 pozitívnych (minúta po minúte)

Otestovali 19 535 ľudí.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celoplošné testovanie v Bardejove: Priebeh sme sledovali naživo (minúta po minúte)

23:00 - Minútu po minúte sme ukončili, situáciu v Bardejovskom okrese budeme mapovať aj zajtra.

22:59 - Neskoro večer komentoval výsledky aj premiér Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

"Infekčných máme 3,59 % testovaných, ale pozor, keďže antigénové testy zachytávajú len tých ľudí s Covid-19, ktorí sú infekční, až 4 450 ľudí dnes z testovania odchádzalo s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak. Sú pozitívni na Covid-19, ale nie sú infekční. To môže znamenať, buď ste už infekční boli a už pre svoje okolie riziko nepredstavujete, alebo vás infekčná fáza ešte len čaká v najbližších dňoch. Preto prosím, zostaňte aj s negatívnym testom naďalej mimoriadne opatrní, lebo neviete, či nie ste niekto z tých, kto bude v najbližších dňoch infekciu nenápadne šíriť," upozornil Matovič.

22:55 - Na Orave a v okrese Bardejov dnes otestovali dokopy 61 905 ľudí, pozitívnych je 2 225 z nich. Na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Jaroslav Naď .

SkryťVypnúť reklamu

V okrese Bardejov bolo 534 pozitívnych na 19 535 testovaných.

21:18 - Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to dnes večer uviedla na sociálnej sieti.

Ako poznamenala, čakajú nás "dni zastavenia" určené na to, aby sme ochránili zraniteľných aj samých seba. Hlava štátu ďalej ocenila mimoriadne úsilie a nasadenie zdravotníkov, armády, samospráv, ale aj trpezlivosť a záujem ľudí na Orave a v Bardejove o pilotný projekt testovania.

"Je to pre nás cenná skúsenosť do ďalších dní. Máme spoločnú túžbu po zdraví a po normálnom živote. V nasledujúcich dňoch však máme aj silnú spoločnú zodpovednosť. Chráňme seba a ochránime všetkých," odkázala.

SkryťVypnúť reklamu

19:46 - Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska, že sú pozitívni na ochorenie Covid-19 alebo sú na OČR.

Súvisiaci článok V bardejovskej nemocnici odhalili ďalších 8 infikovaných sestier, vypadlo im už 90 ľudí Čítajte 

Aktuálne majú v nemocnici hospitalizovaných 35 pacientov s ochorením Covid-19 a sú podľa jeho slov na hrane z hľadiska možného prijímania pacientov.

19:17 - Prvý deň testovania podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího ukázal, že akcia by mohla byť úspešná a mohli by sa dosiahnuť vysoké percentá účasti.

Hranica približne troch až štyroch percent zachytených pozitívnych prípadov v najpostihnutejších regiónoch môže podľa neho znamenať, že už každý desiaty človek je nosičom vírusu, hoci to na sebe nepozná a nebol zachytený ani týmto testom, keďže antigénové testy zachytávajú najmä najviac infekčnejších nositeľov.

Minister sa v Bardejove zároveň ospravedlnil za dlhé čakanie na odberných miestach, ktoré sa podľa neho v priebehu dňa dobre rozbehli. Vyzdvihol nielen prácu armády a zdravotníkov, ale aj správanie ľudí. "Je to istým spôsobom aj výraz dôvery, keďže dnes ich prišlo podľa všetkého oveľa viac ako boli kapacity. Verím, že ďalšie dni by to mohlo byť lepšie," dodal Krajčí.

19:13 - Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie Covid-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506 nakazených ľudí. Ide o 3,63 percenta zo 41 433 testovaných ľudí.

Na brífingu o tom informoval premiér Igor Matovič. Predpokladá, že do 20.00 h by sa mohlo otestovať 60 000 ľudí, teda tretina obyvateľov regiónov, kde sa testuje. Je to tretina z celkového počtu plánovane otestovaných ľudí v spomínaných štyroch okresoch.

Súvisiaci článok V opatreniach sú nejasnosti, vyhodnotí ich policajt na mieste (otázky a odpovede) Čítajte 

Stupeň infekčnosti je 3,63 %, teda každý približne 28. človek na Orave a v Bardejove je infekčný, navyše každý 10. človek v týchto štyroch okresoch je pozitívny, konštatoval Matovič.

"Porovnal som štyri okresy, ktoré dnes boli prvý deň testované. Porovnával som výsledky aj s PCR testami. Klasickým PCR testovaním sme za jeden deň v týchto štyroch okresoch schopní identifikovať 230 pozitívnych za deň. Tretina z tých ľudí je infekčných (75). Dnes do 17:00 sme v týchto štyroch okresoch identifikovali 1 506 infekčných ľudí, čo je 20-krát viac ako klasickým postupom cez testovanie PCR. A to tam máme tri hodiny rezervu. Tento spôsob identifikovania infekčných ľudí je teda 25-krát účinnejší, ako doteraz máme," uviedol v piatok premiér.

18:42 - Minister zdravotníctva Marek Krajčí ocenil vysokú účasť na prvom dni pilotnej fázy testovania na ochorenie Covid-19 v okresoch na Orave a v Bardejove.

Zároveň na dnešnom brífingu v Bardejove poprosil všetkých negatívne testovaných, aby naďalej rešpektovali nariadenia hlavného hygienika.

17:51 - Krajniak bol otestovaný už pred príchodom na východ. Chce navštíviť viaceré obce, dnes ešte ide do Hertníka.

“Na základe toho, koľko ľudí prišlo, ako aj na základe priebehu testovania je to veľmi dobré,” povedal minister a poprosil zdravotníkov, aby sa za zaregistrovali na to, aby mohli robiť odbery pri chystanom celoplošnom testovaní.

17:42 - Do Raslavíc už dorazil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

"Prišli sme najmä ľudí povzbudiť a poďakovať sa. Na to, aký krátky čas trvala príprava, je to zorganizované dobre, a to aj vďaka ústretovosti ľudí. Tie najväčšie muchy sa vychytali, teraz už to ide dobre," povedal.

17:36 - Pozitívny test malo do 14:00 na Orave v okresoch Námestovo, Dolný Kubín a Tvrdošín a v okrese Bardejov 906 ľudí. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo obrany SR. Na odberných miestach v týchto regiónoch dnes do 14:00 otestovali 23 581 ľudí.

17:33 - “Ide to plynulo, čakali sme asi hodinu. Prišli podľa nás celé Raslavice, ľudia u nás sú zodpovední,” povedala Raslavičanka odchádzajúca domov s negatívnym testom.

Na ceste do Raslavíc je už aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

16:55 - V Raslaviciach stále čakajú ľudia v dlhej fronte.

16:48 - Biskupi Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vyhlásili dnešok za spoločný deň modlitieb a pôstu za odvrátenie pandémie, informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

"Veriaci v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa môžu napríklad zotrvať v adorácii pred Eucharistickým Kristom. Počas celého popoludnia sa pri modlitbe budú striedať arcibiskup a kňazi archieparchiálnej kúrie. V Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach budú o 18.00 h vladykovia Cyril Vasiľ a Milan Chautur sláviť starobylú liturgiu sv. Jakuba, ktorého pamiatku si dnes východná cirkev pripomína," uviedol Pavlišinovič.

Na záver prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ udelí celému Slovensku, všetkým chorým, ako aj všetkým zdravotníkom eucharistické požehnanie.

16:37 - Približne 3,5 percenta ľudí, ktorí sa dnes zúčastnili na testovaní, identifikovali antigénové testy ako pozitívnych a zároveň najviac infekčných.

Premiér Igor Matovič o tom informoval na sociálnej sieti. Poznamenal, že pozitivitu odhadovali práve medzi tromi a štyrmi percentami.

Ako doplnil minister obrany Jaroslav Naď, otvorené sú všetky plánované odberné miesta.

"K 14.00 hod. máme otestovaných 23 581 ľudí, z toho je 906 pozitívnych. Nezabúdajte, že Oravu a Bardejov testujeme aj v sobotu a nedeľu," priblížil na
sociálnej sieti.

16:07 - V obci Zborov mali 4 pozitívne výsledky na 360 testovaných. Taká bola situácia asi pred dvomi hodinami. Aktuálne už je testovaných asi 500 ľudí, počty ďalších pozitívnych prípadov známe nie sú.

Na testovanie sa už v Zborove prakticky nečaká, ide to plynule, ale ďalších minimálne 20 minút miestni čakajú na výsledky.

Zborovčanka Martina Zajacová mala negatívny test a pozitívnu energiu. Je učiteľkou, sú tri sestry, dve žijú v Zborove a tretia robí v nemocnici v Ružomberku, kde je situácia problematická.

15:53 - Zdržanie začiatku pilotného testovania na odberových miestach v Bardejove bolo spôsobené viacerými dôvodmi, predovšetkým išlo o logistické problémy. Uviedol to Mário Pažický z Nadrezortného komunikačného centra. Ako dodal, vo väčšine prípadov išlo o meškanie niekoľkých desiatok minút, pričom na dve miesta nedorazil zdravotnícky personál.

V rámci okresu Bardejov otvorili 68 odberných miest.

Niektoré obce avizovali, že sa u nich testovanie uskutoční len cez víkend.

15:49 - Čas pred lockdownom využili mnohí ľudia na návštevu bardejovského cintorína.

“Mali sme kúpené kvety, tak sme ich boli zaniesť, teda nie preto, že by sme sa báli, že nás tam potom nepustia,” povedala nám Bardejovčanka, ktorá prišla na hroby aj s mamou.

Testovať sa dať nechcú, lebo sa boja rizika. “Nepustím osemdesiatročnú mamu do miestnosti plnej zachrchlaných ľudí, nech si tam ide Matovič s rodinou,” opísala svoje dôvody.

15:35 - Minister Krajčí v Bardejove vyzval všetkých Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, aby prišli pomôcť Slovenskej republike a slovenským zdravotníkom.

Súvisiaci článok Zákaz vychádzania vyvolal u Košičanov nákupnú horúčku Čítajte 

V niektorých obciach Bardejovského okresu bol v piatok ráno problém s tým, že sa na miesto testovania nedostavili zdravotníci. Podľa Krajčího sa však urobilo maximum.

15:31 - Zdravotníkom sa podarilo dnes do 12:00 vykonať v štyroch testovaných okresoch 13 648 odberov a odhaliť 497 ľudí pozitívnych na ochorenie Covid-19.

Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď. Potvrdil tak, že nakazený je v priemere každý 30. testovaný človek.

"Môžem potvrdiť, že na dnešný deň sme mali plánované otvoriť 182 odberných miest a môžem potvrdiť, že 182 odberných miest je aj otvorených," dodal minister obrany.

Súvisiaci článok TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry Čítajte 

15:06 - Spoločnosť TMR zatvára od 25. októbra horské strediská Jasná a Vysoké Tatry. Znamená to, že lanovky, ich hotely, obchody a reštaurácie budú zatvorené.

15:00 - Pobočky Slovenskej pošty v okresoch Tvrdošín, Dolný Kubín, Námestovo a Bardejov budú v sobotu zatvorené.

Slovenská pošta tak chce umožniť všetkým svojim zamestnancom, aby využili možnosť otestovať sa.

V Bardejove zavrú pobočku Dlhý rad 1428/14.

14:33 - Rady na testovanie stále trvajú. Ľudia pred bardejovskou školou čakajú hodinu a pol až dve a záujem je stále veľký.

14:30 - Krajčí uviedol, že rezort zdravotníctva poskytol počty a údaje o zdravotníkoch Ozbrojeným silám SR, ktoré ich následne oslovovali.

Súvisiaci článok Poslanec parlamentu Milan Potocký má koronavírus Čítajte 

“Urobili sme maximum pre to, aby sa každý prišiel dať testovať a aby sa šírenie koronavírusu zastavilo.”

Spolu s ním prišiel do Bardejova aj štátny tajomník Peter Stachura a tiež dobrovoľník z Rakúska.

“Doktor Synak je už na dôchodku. Je to Slovák, ktorý pracuje v Rakúsku a prišiel pomôcť slovenským zdravotníkom,” povedal o ňom minister.

14:21 - Mário Pažický z Nadrezortného komunikačného centra informoval o počte testovaných v meste Bardejov a v obci Zborov.

V Zborove to bolo zatiaľ takmer 200 ľudí, v Bardejove 1 100, z toho 400 na ZŠ Komenského.

Aké percento bolo pozitívne testovaných, to nespresnil.

14:17 - Minister Krajčí sa v Bardejove osobne podieľal na testovaní. Aj na brífing prišiel oblečený v skafandri.

V pláne má ešte rokovanie priamo v bardejovskej nemocnici, potom sa chce vrátiť na ZŠ Komenského a pokračovať v službe ako zdravotník pri testovaní na Covid-19.

Poďakoval sa všetkým zdravotníkom za prácu, ktorú odvádzajú.

Načítavam video...

14:14 - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) dnes a zajtra navštívi spolu s poslankyňou Annou Andrejuvovou (OĽaNO) mesto Bardejov a niektoré obce v tomto okrese.

14:11 - Do Bardejova prišiel aj profesor Pavol Jarčuška. Infektológ navštívil zatiaľ len dve stanovištia, musel byť ešte na klinike.

Na margo prvých výsledkov, ktoré sú poväčšine negatívne, povedal: “Ak budú takéto výsledky, bola by to dobrá správa, ale počkajme si. Bič plieska na konci.”

Ako príklad uviedol testovanie pred košickým maratónom, kde sa ku koncu objavili pozitívne prípady.

14:01 - Návšteva lekára patrí medzi výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska. Uviedla to hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že aj naďalej platí, že lekára je potrebné kontaktovať najprv telefonicky.

13:28 - Minister zdravotníctva Marek Krajčí práve dorazil do Bardejova.

13:13 - V Bardejove ešte stále čakajú na ministerskú návštevu.

13:10 - Predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

V regiónoch Oravy a Bardejova budú môcť ľudia využívať výnimky zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu.

12:22 - Viceprimátor Bardejova Vladimír Savčinský : “Začínam byť mierny optimista, že celá akcia dopadne dobre.”

Uviedol, že pracovníci samosprávy urobili maximum na základe ústnych pokynov. “Improvizujeme naďalej. Snažíme sa splniť všetky požiadavky armády,” pokračoval.

Podľa jeho slov nie je dotiahnutých viacero vecí pri hromadnom testovaní a “diabol je ukrytý v detailoch”.

12:22 - Mário Pažický z Ozbrojených síl SR v Bardejove uviedol: “Veríme, že to spoločne opäť zvládneme. Sme na štartovacej čiare pilotnej fázy operácie Spoločná zodpovednosť, na ktorej prípravu sme mali extrémne krátky čas.”

12:18 - Zákaz vychádzania, ktorý bude platiť od zajtra, sa netýka cesty do a zo zamestnania. Rovnako cesty na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti.

Na Orave a v Bardejove je potrebné mať so sebou na využitie výnimky aj negatívny test. Vyplýva to z vládneho uznesenia, ktorým sa rozšírili opatrenia v rámci núdzového stavu. Premiér Igor Matovič (OĽANO) vysvetlil, že v týchto najpostihnutejších regiónoch budú môcť ľudia využívať výnimky zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. Nesmie byť starší ako 23. október. Na zvyšku Slovenska nebude potrebný.

V prípade, ak človek výnimku nevyužije a dobrovoľne zostane v karanténe, bude si môcť so zamestnávateľom podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) dohodnúť tzv. home office. "Ak si ho nedohodne, nebude môcť čerpať karanténnu PN, je to jeho slobodné rozhodnutie, že zostane doma. V takom prípade je prekážka na strane zamestnanca, nie zamestnávateľa, ani to nie je prekážka na strane štátu," povedal Krajniak.

11:24 - Pred ZŠ Komenského v Bardejove, kde sa vytvoril niekoľko desiatok metrov dlhý rad, je situácia pokojná. Ľudia, ktorí sa chcú dať otestovať, vstupujú do areálu postupne. Testuje sa taktiež vo vonkajších priestoroch.

Postupne prechádzajú ľudia cez tri stanovištia. Pri prvom sa zaregistrujú, pri ďalšom pracovníci vykonajú odber vzoriek a následne ľudia čakajú v rozostupoch na výsledky testov. K dispozícii majú aj stoličky.

Na odbernom dvore je všetko dobre zorganizované. Ľudí volajú podľa čísel na tretie stanovište, kde dostanú v obálke certifikát s výsledkom testu.

11:12 - Do Bardejova vyrazil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a štátny tajomník Peter Stachura. Od 12.00 hod. budú v Základnej škole na Komenského ulici 23, kde budú pomáhať priamo v teréne.

11:05 - Rad pred odberným miestom na ZŠ Komenského má niekoľko desiatok metrov. Už tam mieri i minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

10:56 - Na Poštárke, kde žije početná rómska komunita, sú pred odberným miestom dlhé rady, ale miestni obyvatelia sa nesťažujú. Zatiaľ trpezlivo čakajú, kým prídu na rad. Hovoria, že sa chcú dať otestovať. Z vírusu majú strach, preto hromadné testovanie vítajú.

Darina Petrová povedala: "Mám našťastie negatívny test, takže môžeme chodiť aj vonku. Je dobré, že nás otestovali.”

Negatívny certifikát má aj jej dcéra.

Všetci čakajúci mali na sebe rúška, s rozostupmi to bolo horšie.

10:47 - Najviac nových infikovaných zaznamenal za posledný deň Prešovský kraj (646), Košický kraj skončil na treťom mieste s prírastkom 349 nakazených.

Súvisiaci článok Z vyše 2 500 nových nakazených je takmer tisícka z východu Čítajte 

Celkovo tak na východe Slovenska pribudlo za štvrtok 995 nových prípadov, na celom Slovensku počet pozitívne testovaných vzrástol o 2 581.

10:31 - Do obce Kurov neprišli na testovanie dobrovoľní zdravotníci
, uviedla starostka Mária Špirková.

"Testovanie sa koná od 8.15 h. Doposiaľ nám neboli dodané žiadne dezinfekčné prostriedky, používané sú iba tie, ktoré dodala obec. Na testovanie sa bez ospravedlnenia nedostavili nahlásení dobrovoľní zdravotníci. Testy vykonáva zdravotník - príslušník Ozbrojených síl SR," povedala Špirková.

10:13 - Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes navštívi okrem odberného miesta v obci Nižná na Orave aj odberné miesto v Základnej škole Komenského v Bardejove v čase medzi 12:00 a 13:00.

10:08 - Ministerstvo obrany oznamuje, že v prípade, ak bude na odbernom mieste viacero ľudí, je odporúčané vrátiť sa neskôr, aby nedošlo k zhromažďovaniu a čakaniu. Viac si prečítajte v odkaze na sociálnej sieti.

10:02 - Aktuálne v Bardejove zasadá mestský krízový štáb, ktorý operatívne rieši vzniknuté problémy. Drvivá väčšina z nich nie je zavinená samosprávou, zdôrazňuje mesto na sociálnej sieti.

Chýbajúce certifikáty o absolvovaní testu, absenciu zdravotníckeho materiálu, nedostatok personálu operatívne rieši armáda v tesnej spolupráci s mestom.

Na Bardejovskej Zábave bude testovanie spustené o 14.00 popoludní, v kine Žriedlo okolo 10.30 hod. - tam chýba aj zdravotnícky materiál, aj personál.

Rieši sa aj otázka osvetlenia exteriérov , keďže na mnohých odberných miestach sa realizujú odbery práve vonku.

"Prijímame všetky kroky, aby sme problémy v súčinnosti so štátnymi orgánmi operatívne riešili. Na mestský krízový štáb postupujú informácie o postupnej normalizácii situácie na všetkých štrnástich odberných miestach," skonštatoval hovorca mesta Štefan Hij a poprosil všetkých o pochopenie, ohľaduplnosť a zodpovednosť.

9:58 - V obci Lenartov sa začalo s testovaním ráno. Ako uviedla starostka Jana Bľandová, najprv otestovali policajta, administratívne pracovníčky a zdravotníkov.

"U nás sa testuje od piatka do nedele . Dnes do 12.00 h je vyhradený čas pre seniorov, imobilných ľudí a zamestnancov obce. Od 13.00 h do 20.00 pre ostatných občanov," uviedla Bľandová s tým, že v sobotu sa bude testovať v rómskej osade.

V nedeľu sa bude podľa jej slov testovať na obecnom úrade.

"Všetko prebieha v poriadku, máme aj dobrovoľníkov a ochotných zamestnancov obce," dodala Bľandová.

9:56 - Testovanie na Spojenej škole Juraja Henischa už prebieha bez komplikácií. Spustili ho približne okolo 9:30 cez okienka.

Prví ľudia čakali v rade už pre ôsmou hodinou. Podľa informácií meškanie testovania mali spôsobiť chýbajúce certifikáty, ktoré v ranných hodinách ešte rozvážali po meste na odberné miesta.

Pri spojenej škole sa medzitým vytvoril dlhý rad, ale situácia je pokojná. Boli sme svedkami toho, že dlhý rad odradil od testovania staršieho pána. "Idem radšej na ryby," povedal a odišiel.

9:46 - V Raslaviciach začali s testovaním približne o 9.00 h, najprv testovali odberný tím.

9:45 - V obciach Hažlín a Zborov nehlásia problémy s testovaním.

"Všetko je v poriadku, vysoká organizovanosť tímu i obyvateľstva, za hodinu bolo otestovaných 30 ľudí," priblížil starosta obce Smilno Vladimír Baran.

"Začali sme ráno o 8.00 h. Zatiaľ všetko v poriadku. Netvoria sa nám žiadne rady, nakoľko sme si ľudí rozdelili na dni a hodiny," dodal starosta obce Hertník Jozef Semanek.

9:44 - V niektorých obciach Bardejovského okresu sa plošné testovanie ešte
nezačalo, niekde sa uskutoční len jeden deň. Uviedli to starostovia jednotlivých obcí.

Súvisiaci článok Koronavírus: Slovensko má ďalších 19 úmrtí, Oravu a Bardejov plošné testujú (minúta po minúte) Čítajte 

Vo Sveržove podľa starostu Pavla Ceľucha odberný tím ešte nedorazil. "Sú tu vojaci, polícia, všetko je pripravené, ale bez zdravotníkov. Testy máme, ale nemáme k nim certifikáty a dezinfekciu. Boli tu už ľudia a odišli," povedal.

"V našej obci sme ešte odberné miesto neotvorili. Čakali sme na dodanie dezinfekčných prostriedkov a ochranných pomôcok," povedala starostka obce Richvald Zuzana Germanová. S testovaním tam majú začať o 10.30 h.

"U nás sa ešte netestuje. Podľa harmonogramu budú u nás testy prebiehať až v nedeľu," doplnil starosta obce Brezov Ladislav Lukáč.

V sobotu sa začne testovať v obciach Kochanovce, Kučín, Jedlinka, Livov a v ďalších. V Lopúchove budú testovať až v nedeľu.

9:41 - Na Spojenej škole Juraja Henischa v centre Bardejova ľudia čakajú v rozostupoch na testovanie. V objekte sú dve odberné miesta. Jedno otvorili včas, v druhom meškali. Testovať v ňom začali o pol desiatej.

Mierne meškanie hlásili aj na iných odberných miestach.

9.29 - V meste Bardejov by testovaniu malo podliehať, ak rátame obyvateľov starších ako desať rokov, viac ako 28 000 ľudí. Bardejov má približne 32 000 obyvateľov.

9:21 - Od skorého rána čakalo približne 100 obyvateľov Bardejova pred Základnou školou na ulici Komenského, kde je jedno z odberných miest na testovanie na ochorenie Covid-19. Samotný odber sa začal s asi polhodinovým meškaním, tesne pred 8.00 hod. dorazila časť materiálu.

"Pripravovali sme sa v súčinnosti s mestom a po konzultácii s hygienou a armádou. Pripravili sme pred samostatným vchodom vstup, dve odberné miesta a samostatný výstup. Včera sa to trocha zmenilo, armáda nám oznámila, že máme pripraviť priestory na testovanie vonku. Pozháňali sme si prístrešky, posťahovali nábytok a dnes ráno sme spolu s armádou pripravili priestory na testovanie vonku," doplnil riaditeľ školy Ján Mika s tým, že očakávajú približne 5500 ľudí.

"Prišiel som skôr, lebo keď tu budú ľudia do 19.00 h, nebude to podľa mňa hygienické. Prišiel som preto, aby som nenakazil rodičov, ktorí sú starší. Dúfam, že budem mať negatívny test," povedal Bardejovčan Dušan Dlugoš.

"Prišli sme trocha neskôr, lebo manžel má na nohách protézy. Chceme vedieť, či sme pozitívni alebo negatívni. Obavy nemám, nestretla som sa s nikým, kto by mal pozitívny test," dodala obyvateľka Bardejova Alžbeta Micanová.

9:20 - Pre problémy s materiálom sa nezačalo s testovaním na bardejovskom sídlisku Vinbarg, v areáli spojenej školy Juraja Henisha a v Dlhej Lúke, kde malo byť mobilné odberné miesto.

9:05 Kľušov - “Išlo to hladko, celé testovanie netrvalo viac ako 15 minút. Najprv sme sa zapísali, prešli sme dezinfekciou a išli na test, potom sme si počkali na certifikát,” povedala nám obyvateľka obce Kľušov.

Mala negatívny výsledok, ktorý teraz bude nosiť stále so sebou, von môže vychádzať.

Pri registrácii predkladali ľudia občiansky preukaz a zadávali telefónne číslo. Na priebeh dozerala v Kľušove polícia, všetko išlo hladko a bez nervozity zo strany čakajúcich.

8:34 - Pre okres Bardejov platí opatrenie Ústredného krízového štábu, ktorý prijal od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra zákaz vychádzania.

Ak obyvatelia nebudú mať absolvovaný PCR alebo antigénový test, vychádzať môžu od 1:00 do 5:00 ráno, ísť na testovanie, do najbližších potravín, k lekárovi a do lekárne. Môžu taktiež cestovať z dôvodu starostlivosti o blízku osobu alebo hospodárske zvieratá, venčiť zvieratá do sto metrov od svojho bydliska, ísť na pohreb či do 25. októbra cestovať do svojho bydliska.

Ak sa obyvatelia z okresu Bardejov preukážu výsledkom PCR alebo antigénového testu, ktorý nebude starší ako z 23. októbra, budú môcť navyše cestovať do zamestnania, sprevádzať dieťa do školy, ísť na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, čerpaciu stanicu a do prírody vo svojom okrese.

Súvisiaci článok Mesto Bardejov je na plošné testovanie pripravené Čítajte 

8:30 - V samotnom meste Bardejov sa otvorilo 14 odberných miest, kde prebehnú odbery v čase od 8. do 20. hodiny s hodinovou prestávkou na dezinfekciu medzi 12. a 13. hodinou. Odberné miesta sú viditeľne označené písomnou informáciou.

"Pred malou chvíľou dorazilo vojenské auto, ktoré prinieslo posledné hygienické pomôcky. Na niektorých odberných miestach už tesne pred ôsmou hodinou čakali prví záujemcovia o testovanie," uviedol dnes ráno hovorca mesta Štefan Hij.

Mesto včera registrovalo zhruba 50 dobrovoľníkov, ktorí budú na jednotlivých odberných miestach pomáhať s administratívnou činnosťou.

8:29 - Mestský krízový štáb v Bardejove na svojom štvrtkovom zasadnutí pristúpil na poslednú chvíľu k zmene v prípade odberného miesta v Základnej škole s materskou školou na ulici Pod Papierňou, ktoré bude situované do priestorov telocvične.

8:28 - Okres Bardejov má od začiatku pandémie potvrdených 1 536 prípadov ochorenia Covid-19.

8:00 - Odberné miesta v Bardejovskom okrese otvorili. Očakávajú nápor ľudí, ktorí sa budú chcieť dať otestovať. Zoznam všetkých odberných miest v Bardejove nájdete aj tu.

Súvisiaci článok Koronavírus: Odberné miesta v Bardejove (celoplošné testovanie) Čítajte 

7:40 - Viaceré problémy hlásilo v posledných dňoch aj mesto Bardejov. Išlo o zabezpečenie administratívnych pracovníkov v odberných miestach, likvidáciu použitého odberného materiálu či finančnú otázku.

7:30 - Starostovia viacerých obcí Bardejovského okresu sa sťažovali na slabú pripravenosť celoplošného testovania. Chýbali im informácie, dobrovoľníci aj materiálna pomoc a to najmä pri zabezpečení ochranných pomôcok.

7:00 - Antigénové testy sú rýchle. Výsledok máte už po 25 minútach od odobratia vzorky. Človek sa však nevyhne sterom z nosohltana, hoci si mnohí ľudia myslia, že pri antigénovom teste stačí vzorka sliny.

Pozrite si, ako prebieha antigénový test na Covid-19.

Načítavam video...

Ústredný krízový štáb vo štvrtok večer definitívne potvrdil, že v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo na Orave a v okrese Bardejov sa dnes o 8. hodine začne pilotné testovanie na nový koronavírus.

Počas nasledujúcich dvoch víkendov bude nasledovať plošné testovanie aj na ostatnom území Slovenska.

Infografika: Ako prebieha celoplošné testovanie na odberných miestach.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 940
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 17 811
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 361
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 947
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 836
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 225
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 259
 8. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 2 870

Blogy SME

 1. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 2. Štefan Vidlár: Je suis fan
 3. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 4. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 5. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 6. Lucia Žárska: Tesla sa chystá deliť svoje akcie v pomere 3:1
 7. Jozef Sitko: Neopakovateľný veľký vzor z detstva
 8. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 12. časť
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 10 403
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 655
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 050
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 422
 5. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 182
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 975
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 947
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 420
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po rokovaní o zostavení vlády po voľbách vo februári 2020.

Bez SaS môže mať vládna koalícia pri opatreniach problém.


18 h
Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Sťažnosť vyšetrovateľa Juhása zamietla prokurátorka, ktorá priťažila aj čurillovcom.


16 h
The Sandman je hitom Netflixu.

Gaiman sa asi nedá adaptovať, ani Netflix to nevedel.


2 h
Pohľad na Záporožskú atómovú elektráreň pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

Blogy SME

 1. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 2. Štefan Vidlár: Je suis fan
 3. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 4. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 5. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 6. Lucia Žárska: Tesla sa chystá deliť svoje akcie v pomere 3:1
 7. Jozef Sitko: Neopakovateľný veľký vzor z detstva
 8. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 12. časť
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 10 403
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 655
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 050
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 422
 5. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 182
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 975
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 947
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 420
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu