Korzár logo Korzár Prešov
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Koronavírus v Bardejove: Plošné testovanie u nás môže byť príkladom pre Európu, vyhlásil Pollák (minúta po minúte)

Cieľom celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Načítavam video...

Celoplošné testovanie v Bardejove: Priebeh sme sledovali naživo (minúta po minúte)

23:53 - Sumárne výsledky pilotného testovania ešte známe nie sú, minútu po minúte ukončujeme.

SkryťVypnúť reklamu

20:00 - Odberné miesta po troch dňoch pilotného plošného testovania zavreli.

19:41 - Spokojnosť s priebehom testovania vyjadril aj predseda vlády Igor Matovič.

"Ozbrojené sily to vzorovo dokázali zorganizovať," povedal.

19:40 - Minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že najbližšie dva týždne ešte očakáva nárast počtu prípadov nákazy.

"Nič lepšie sme v tejto situácii nemohli urobiť," povedal v súvislosti s testovaním.

Na celoštátne testovanie sa podľa ministra ako dobrovoľníci prihlásilo už 28 000 osôb, z nich väčšina zdravotníkov.

19:39 - Pilotná fáza testovania dopadla podľa ministra obrany Jaroslava Naďa nad očakávania dobre.

"Občania boli veľmi zodpovední," povedal s tým, že dúfa, že podobne bezproblémovo prebehne aj celoštátne testovanie.

SkryťVypnúť reklamu

19:14 - Pilotnú fázu plošného testovania absolvovalo vo všetkých štyroch okresoch doteraz 136 904 ľudí. O výsledkoch k 17:00 informoval v mimoriadnom spravodajstve TV JOJ minister obrany Jaroslav Naď.

"Z otestovaných ľudí bolo 5 298 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,87 percenta," uviedol Naď.

Dnes do 17:00 na Orave a v okrese Bardejov otestovali 15 386 osôb, z toho bolo 866 infekčných.

19:00 - Prešovský samosprávny kraj (PSK) je pripravený v rámci ďalších kôl plošného testovania pomôcť s distribúciou, rozvozom, ako aj uskladnením materiálu vo svojich priestoroch. Po dnešnej návšteve odberného miesta v obci Zborov to povedal predseda PSK Milan Majerský.

"Je to jedna z najväčších obcí, kde žijú aj občania z marginalizovaných skupín. Som rád, že bola celá situácia zvládnutá. Dnes je približne 50 percent obyvateľov otestovaných. Samozrejme, ľudia ešte prichádzajú aj teraz podvečer," povedal Majerský.

SkryťVypnúť reklamu

V prvej vlne pandémie kraj riešil podľa jeho slov predovšetkým repatriantov.

"Zo všetkých krajov sme ich mali najviac, takmer 1000. Teraz sa snažíme pripraviť karanténne centrá najmä pre zdravotníckych pracovníkov lekárov, zdravotné sestry, sanitárov a tak ďalej. Na to budú slúžiť naše internáty. Už teraz sa komunikuje o tom, akým spôsobom budú distribuované či už testy alebo ochranné pomôcky pre tých, ktorí budú mať na starosti samotné testovanie v mestách a obciach. Sme ochotní pomôcť s ich distribúciou, rozvozom a uskladnením v priestoroch PSK," povedal Majerský s tým, že akákoľvek požiadavka na súčinnosť príde v rámci niektorého z ministerstiev, sú pripravení pomôcť.

18:54 - V Bardejove je situácia v súvislosti s testovaním dnes pokojná. Ľudí podľa hovorcu mesta Štefana Hija prichádza menej ako v piatok a v sobotu.

"Aj napriek drobnému mrholeniu sa odbery konajú v exteriéroch, pri zabezpečení všetkých nevyhnutných hygienických a protiepidemických opatrení. Neregistrujeme žiadne problémy," uviedol Hij s tým, že podobná situácia je aj v obciach okresu, kde prichádza na testovanie menej ľudí ako v uplynulých dňoch.

Ako povedala Mária Chrasníková z nadrezortného komunikačného centra, v piatok bolo v Bardejove otestovaných 6261 ľudí, z toho bolo 191 pozitívnych. V sobotu bolo otestovaných 7341 ľudí a z nich bolo 179 pozitívnych.

18:14 - "Posledný deň testovania v Bardejovskom okrese dopadol na výbornú," napísal na sociálnej sieti predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský (KDH).

Dnes navštívil obec Zborov, aby sa informoval o priebehu testovania.

18:06 - V obci Rokytov sa prišlo otestovať približne 55 percent obyvateľov.

"Veľa seniorov nad 70 rokov sa nebolo testovať. Niektorí obyvatelia našej obce, hlavne mladí, využili testovanie v iných obvodoch v piatok a v sobotu," uviedol starosta obce Ľubomír Pangrác-Piter (Smer-SD).

18:04 - V obci Brezov sa testovanie koná iba dnes. Podľa starostu Ladislava Lukáča (KDH) tam bolo ráno viac ľudí, a preto museli čakať.

"Účasť je približne 280 ľudí z predpokladaných 360, aj keď je to skreslené, pretože relatívne dosť ľudí prišlo aj z okresov Svidník, Prešov a Vranov nad Topľou. Aktuálne je odberné miesto prázdne. Čo sa týka ďalších testovaní, bude potrebné doriešiť odmeny dobrovoľníkov, lebo doteraz je v tom v niektorých obciach nesúlad," povedal Lukáč.

Súvisiaci článok Krajniak na vláde navrhne predĺženie rodičovskej dovolenky Čítajte 

18:02 - Situácia v obciach Bardejovského okresu je počas dnešného testovania pokojná. V niektorých evidovali ľudí, ktorí prišli aj zo vzdialenejších okresov.

"Momentálne máme v obci zrealizovaných 455 testov. Samozrejme, sú v tom aj testy iných ľudí ako z našej obce. Z nich bolo 34 pozitívnych. Priebeh je pokojný, zdravotnícki pracovníci, ako aj príslušníci Ozbrojených síl SR, respektíve polície zvládajú svoje úlohy veľmi dobre. Nechápeme, prečo sme zase o týždeň do testovania zahrnutí aj my," uviedol starosta obce Šiba Peter Lenárt (SNS).

17:48 - Tretí deň plošného testovania v obci Kurov je pokojný. Ako uviedla starostka obce Mária Špirková (Smer), otestovať sa prichádzajú už iba ľudia, ktorí sa rozhodli na poslednú chvíľu.

"Doteraz bolo v našej obci otestovaných celkom 451 ľudí. Po odpočítaní 74 osôb z iných dedín a okresov percento otestovaných našich obyvateľov je doteraz 65,91 percenta, čo si myslím, že je dobré. Veľa miestnych pracuje mimo okresu a republiky a taktiež väčšina občanov starších ako 65 rokov nevyužila možnosť testovania," uviedla Špirková.

Ako problém vidí to, že sa testovanie v obci uskutočňuje v interiéri. "Aj keď ľudia dodržiavali pokyny príslušníkov Policajného zboru a Ozbrojených síl SR, stále je tu možnosť nákazy pri testovaní v interiéri väčšia ako vonku, konštatovali to aj obyvatelia obce. Niektorí sa preto neprišli otestovať," povedala starostka.

V prípade ďalších testovaní by bolo podľa jej slov dobré, keby sa vykonávalo iba vonku, a nie vo vnútri.

"Najviac ľudí na testovanie bolo v piatok a v sobotu. V nedeľu v menších dedinách testovanie z môjho pohľadu nie je potrebné. Radšej treba posilniť pracovníkov na testovanie tieto prvé dva dni," dodala Špirková.

16:16 - Dnes k 14. hodine bolo v Bardejovskom okrese a na Orave zatiaľ otestovaných 14 439 osôb, z toho je infekčných 682 ľudí.

Celkovo od piatka do nedele do 14:00 sa testovalo 135 957 ľudí, zachytili 5 144 infekčných, čo je 3,76 percenta.

Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď.

14:47 - Rezort obrany predpokladá, že vzhľadom na vývoj a počty doteraz testovaných osôb by sa reálny výsledok testovaných mohol pohybovať okolo 140 000, čo by vzhľadom na predpoklady mohlo predstavovať účasť viac ako 90 %.

"Som naozaj hrdý na nielen organizátorov - ozbrojené sily, policajtov, zdravotníkov, samosprávy a tak ďalej, ale aj na ľudí, ktorí sa prišli dať otestovať a hlavne na to, s akým pokojom sa správali a akí boli vďační tým, ktorí ich testovali. Bolo to až neuveriteľné a klobúk dole. Keď som bol osobne na množstve odberných miest, všade to bolo rovnaké - pokoj," ocenil minister obrany Jaroslav Naď.

14:38 - Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti zverejnilo video z testovania v obci Kurov.

Poslala im ho zdravotníčka, ktorá pomáha pri testovaní v Bardejovskom okrese.

13:50 - V okrese Bardejov dnes otvorili 70 odberných miest. Ako pripustil Mário Pažický z nadrezortného komunikačného centra, pri ďalších testovaniach je možné, že menšie obce na Slovensku vypomôžu väčším mestám.

"Nastavili sme systém logistiky tam, kde bolo treba. Vidíme teraz už realitu, aká je ozajstná priepustnosť odberových miest, nie iba teoretická," povedal Pažický.

Starosta obce Becherov Jozef Gmiterko (nezávislý) povedal, že malé obce by mohli pri ďalších testovaniach pomôcť okresnému mestu Bardejov zvládnuť celý proces.

Pažický pripustil, že v odberných miestach, kde je v celoplošnom testovaní plánovaný iba jeden deň počas víkendu, dôjde k zmene. "Závisí to od komunikácie regionálneho veliteľstva s miestnou samosprávou a so všetkými ostatnými zúčastnenými tak, aby sme naplnili odberové tímy a boli schopní odbery aj reálne vykonať," dodal Pažický.

13:34 - Počas dnešného, teda tretieho dňa pilotnej fázy plošného testovania otestovali do 11. hodiny 7 323 ľudí, z nich je 312 infekčných. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď.

Miera infekčnosti je tak zatiaľ za dnešný deň 4,26 %.

Dnes na testovanie prichádza podľa neho menej ľudí. Obáva sa, že niektorí si testovanie nechajú na poslednú chvíľu.

13:30 - Z celkového počtu 128 841 testovaných ľudí na Orave a v Bardejove bolo počas pilotného testovania do nedele do 11.00 h zistených 4744 infekčných. Je to 3,68 percenta.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o tom informoval v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo počas tretieho dňa pilotnej fázy testovania.

Naď priblížil, že z predpokladaného pôvodného počtu 180 000 ľudí, ktorí by sa mali dať otestovať, treba odrátať ešte osoby v domovoch sociálnych služieb, policajtov, hasičov či ľudí vo výkone trestu. Malo by ich tak dovedna prísť na test okolo 155 000.

12:57 - V Zborove bolo v piatok a v sobotu otestovaných približne 1800 ľudí, z nich 55 pozitívne. "Pomerne dosť veľká časť pozitívnych je v dvoch domovoch sociálnych služieb, ktoré máme pod kontrolou, respektíve to rieši už okresná hygiena. Pracovisko je v uzavretom režime," priblížil starosta obce Zborov Ján Šurkala (nezávislý).

Ako ďalej povedal, pred celoplošným testovaním, ktoré má byť v ďalších dňoch, sa musí dohodnúť s ľuďmi, ktorí mu pomáhajú so zabezpečením, na tom, či sa na ňom opäť zúčastnia.

"Doteraz, žiaľ, nie sú jasné informácie, či ich máme zamestnať na dohodu my ako obec alebo iná štátna inštitúcia. Zdravotníci sú vyriešení, administratívni pracovníci a iný obslužný personál nie. Samozrejme, odmenu si zaslúžia a dostanú ju, ak by to malo ísť aj z obecného. Určite si to budem uplatňovať od štátu, lebo tak to bolo proklamované," dodal Šurkala s tým, že aj pre iné samosprávy to bude veľký logistický otáznik.

12:55 - Som presvedčený o tom, že pilotné testovanie, ktoré sa koná na Slovensku, bude dobrým príkladom pre celú Európu. Počas návštevy obce Zborov v Bardejovskom okrese, kam prišiel vypomáhať s plošným testovaním, to povedal europoslanec Peter Pollák (OĽaNO).

Súvisiaci článok Česko je najhoršie na svete v počte nových prípadov aj v počte úmrtí Čítajte 

"Bol som veliacim pracovníkom počas prvej vlny, kde sme mali uzatvorené niektoré lokality a tam som niečo podobné riadil. V obci Kružlov som od rána asistoval pri testovaní a teraz som navštívil obec Zborov, kde sa snažím osobnou iniciatívou prispieť k tomu, aby testovanie dopadlo veľmi dobre," uviedol Pollák, ktorý verí, že pre plošné testovanie sa rozhodnú aj ostatné európske krajiny.

"Čo najskôr treba stiahnuť z obehu čo najviac pozitívnych ľudí. Potom nebude mať kto šíriť chorobu a budeme si môcť žiť slobodne," skonštatoval Pollák.

Účasť rómskej komunity na testovaní sa podľa neho podobá účasti majoritného obyvateľstva. "Som rád, že aj v rómskych komunitách zobrali testovanie veľmi vážne," doplnil Pollák.

12:46 - Možnosť bezplatne sa otestovať na Orave a v okrese Bardejov podľa premiéra Igora Matoviča využili aj ľudia z iných okresov.

Očakáva, že počas celoplošného testovania sa prídu dať do prihraničných okresov otestovať aj ľudia zo zahraničia. Podotkol, že testov je dostatok.

Na celoplošnom testovaní bude treba podľa Matoviča urobiť časové sloty, aby ľudia vedeli, kedy majú prísť "a aby sme neriskovali rady v zlom počasí." Premiér doplnil, že takto sa eliminujú rady na minimum, respektíve nebudú žiadne.

Na otázku, či je v hre aj úplný lockdown povedal, že to závisí od všetkých z nás. Pripomenul, že je dôležité dodržiavať zásady R-O-R.

12:44 - Testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to uviedol predseda vlády Igor Matovič. Ocenil prácu a snahu starostov a primátorov.

Súvisiaci článok Mapa koronavírusu: Pozrite si vývoj počtu nakazených na Slovensku Čítajte 

Počas pilotného testovania sa môžu podľa premiéra vychytať všetky problémy, aby krajina zvládla celoplošné testovanie, ktoré je naplánované na najbližšie dva víkendy.

Najväčším prínosom je podľa neho to, že testovanie odhalilo množstvo šíriteľov vírusu. Boli medzi nimi aj takí, ktorí nemali príznaky.

Počas dvoch dní testovania v okresoch na Orave a Bardejov odhalili približne 4 500 takýchto šíriteľov. "Do večera to môže byť, odhadujem, okolo 6 000 ľudí, šíriteľov, ktorých v podstatne normálnym spôsobom nemáme ako identifikovať. To je úžasné na tom," skonštatoval.

12:25 - Polícia v Prešovskom kraji denne kontroluje dodržiavanie prijatých opatrení v súvislosti so zabránením ďalšieho šírenia koronavírusu.

"V tomto týždni sme v Prešovskom kraji zistili desiatky porušení opatrení, najmä v súvislosti s nenosením rúška, čo teda znamená, že stále sa nájdu jedinci, ktorí nariadenia bojkotujú, no väčšina z vás k nim pristupuje zodpovedne a pri stretnutí s policajtmi ste priateľskí a ústretoví, čo si veľmi veľmi vážime," napísali policajti na sociálnej sieti.

11:26 - Predseda vlády Igor Matovič navštívil v sobotu Oravu. Do testovaného okresu Bardejov sa nechystá.

Ako potvrdil riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Richard Pekár, do okresu premiér príde len v prípade, "ak by došlo k nejakej operatívnej zmene".

10:37 - Obyvatelia obce Becherov testovanie privítali.

"Beriem to tak, že je to povinnosť a budem vedieť, na čom som. Je to veľmi pozitívna vec, preto som to aj ja absolvoval. Prídem určite aj na budúci týždeň," opísal svoje dojmy z testovania Becherovčan Marián Dinis.

"Prišla som, aby som vedela na čom som, aby som to neroznášala ďalej, ak som chorá," doplnila obyvateľka obce Helena Lazoríková.

10:34 - Malé obce by mohli pri plošnom testovaní pomôcť okresnému mestu Bardejov zvládnuť celý proces. Tvrdí to starosta prihraničnej obce Becherov Jozef Gmiterko (nezávislý).

V obci začali s testovaním v nedeľu, podľa starostu si mohli vybrať jeden deň. Niektorí obyvatelia obce sa v piatok a v sobotu dali otestovať v susedných obciach Chmeľová a Regetovka.

Súvisiaci článok Koronakríza postupne znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku Čítajte 

"Zo zoznamu, ktorý máme, som ich vyškrtol, aby som vedel, akú máme rezervu, lebo problém je v Bardejove, ktorý, samozrejme, kapacitne nestíha testovanie, takže občania chodia po dedinách. Ťažko je nám niekedy im vyhovieť, lebo testy dostávame na počet obyvateľov. Možno, keď budú ďalšie testovania, by stálo za úvahu, či aj tie menšie obce by nemali testovať dva dni, aby pomohli Bardejovu," uviedol Gmiterko.

V obci mali dve alternatívy na testovanie a rozhodli sa pre exteriér. "Aj za taký krátky čas sa to dalo celkom dobre zorganizovať. Samozrejme, že budú chyby, ale z môjho hľadiska sa tu ukazuje opäť sila samosprávy, že vieme reagovať," povedal starosta.

V obci majú takmer 300 obyvateľov, starších ako desať rokov je 252 ľudí. "Od vypuknutia pandémie bol v obci len jeden pozitívny," priblížil starosta.

10:01 - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo tabuľku, ktorá môže ľuďom pomôcť rozlíšiť ochorenie Covid-19 od chrípky, prechladnutia či sezónnej alergie.

9:52 - Za uplynulý deň pribudlo 3042 nových prípadov nákazy koronavírusom identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov, čo je nový rekord.

Súvisiaci článok Nový rekord. Pribudlo vyše tritisíc nových prípadov nákazy, na východe opäť vyše tisíc Čítajte 

Informoval o tom dnes ráno premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Za uplynulý deň sa urobilo 16 048 testov, uviedlo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (803), nasledoval Prešovský kraj (719), Trenčiansky (395), Banskobystrický (315), Košický (313), Bratislavský (170), Nitriansky (169) a Trnavský kraj (158).

Na východe teda pribudlo vyše tisíc nových prípadov nákazy.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia Covid-19 je 159, ostal teda nezmenený.

9:10 - V obci Rokytov ako dobrovoľník pomáha aj nezaradený poslanec Národnej rady SR Štefan Kuffa.

9:02 - Všetky samosprávy, ktoré čaká celoplošné testovanie na Covid-19, dostanú manuál, ktorý by mal celý proces uľahčiť. Prípravu tejto pomôcky spomína starosta Zborova i ďalší zástupcovia miest a obcí, v ktorých sa koná pilotné plošné testovanie. Manuál je už hotový, pripravilo ho Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Za prvé dva dni sa prišlo dať otestovať 120-tisíc ľudí (minúta po minúte) Čítajte 

Záväzné pokyny a informácie pre obce v súvislosti s technickým a personálnym zabezpečením odberných stredísk pre 1. fázu a 2. fázu operácie Spoločná zodpovednosť vypracoval Lukáš Baňacký, starosta Mestskej časti Bratislava–Lamač. Autorizovali ho Ozbrojené sily Slovenskej republiky i viaceré ministerstvá, v pondelok sa k nemu ešte vyjadrí rezort financií.

Manuál ZMOS k celoplošnému testovaniu Spoločná zodpovednosť je stále otvorený dokument, ale jeho základná verzia je už k dispozícii online. Ide o trojstranový dokument.

ZMOS naďalej zdôrazňuje, že „súčinnosť zo strany miestnej územnej samosprávy je možná s akceptovaním komunálnych odlišností, s prihliadnutím na ich disponibilné ľudské zdroje a samotný fakt, že obce sa delia do 9 veľkostných kategórií, čo znásobuje ich odlišnosti v rámci ponúkanej súčinnosti“.

8:10 - Miestna organizácia Slovenského Červeného kríža v Zborove oslavuje 6. výročie svojho založenia.

"Dievčatá tento sviatok oslávili príznačne - v službe druhým pri testovaní na Covid-19. Menšia pozornosť od obce im teda právom patrí," informoval ma facebookovej stránke Zborov online starosta obce Ján Šurkala.

8:06 - "Druhý deň testovania v Zborove prebehol veľmi hladko," zhodnotil starosta Ján Šurkala (nezávislý). Ocenil súzvuk všetkých zúčastnených zložiek - armády, zdravotníkov, polície a pracovníkov z obecného úradu, z radov MOP, dobrovoľných hasičov, terénnych sociálnych pracovníkov a ďalších, ktorí priložili ruku k dielu: "S takýmto tímom za chrbtom sa môžeme smelo postaviť každému - aj nebezpečnému vírusu."

Šurkala pripomenul, že boli pod drobnohľadom médií i vrcholových politikov. Vďaka tomu slúžili ako "test na nečisto" pre ešte väčšiu operáciu, ktorá sa uskutoční na budúci víkend. O skúsenosti sa bardejovské samosprávy podelili s ostatnými v manuáli, ktorý dostanú ich kolegovia.

"Stále mám pochybnosť o tom, či sa to v plnom rozsahu podarí. ale naše testovacie okresy ukázali, že v lokálnom meradle je takáto operácia možná," doplnil starosta Zborova.

V obci počas dvoch dní odhalili 55 pozitívnych nálezov.

8:00 - Odberné miesta v Bardejovskom okrese už otvorili.

7:00 - Na Orave a v Bardejove včera otestovali 59 613 ľudí, z toho 2207 bolo infekčných. Informoval o tom na facebooku minister obrany Jaroslav Naď.

Celkovo za piatok a sobotu vykonali 121 518 testov, infekčných bolo 4 432 osôb, čo predstavuje 3,65 percenta.

Infografika: Ako prebieha celoplošné testovanie na odberných miestach. Infografika: Ako prebieha celoplošné testovanie na odberných miestach. (zdroj: SME/Igor Kovár)

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 2. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 3. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 4. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 5. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 6. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 7. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 906
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 338
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 852
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 337
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 591
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 801
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 496
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 965

Blogy SME

 1. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 2. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 3. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu
 5. Michaela Jónová: Zatiaľ beží čas
 6. Rastislav Puchala: Bábuška a čierny kocúr
 7. Liga za duševné zdravie SR, n.o.: Ako sa zo smútku, depresie a úzkosti stal online trend
 8. Erik Kriššák: O diskrétnosti istej dámy
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 107 662
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 904
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 748
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 7 797
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 380
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 205
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 145
 8. Ján Valchár: Ako Rusko na kozmonautov nemalo, ale flotilu lietadlových lodí budovať chcelo 3 073
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 2. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 3. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu
 5. Michaela Jónová: Zatiaľ beží čas
 6. Rastislav Puchala: Bábuška a čierny kocúr
 7. Liga za duševné zdravie SR, n.o.: Ako sa zo smútku, depresie a úzkosti stal online trend
 8. Erik Kriššák: O diskrétnosti istej dámy
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 107 662
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 904
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 748
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 7 797
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 380
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 205
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 145
 8. Ján Valchár: Ako Rusko na kozmonautov nemalo, ale flotilu lietadlových lodí budovať chcelo 3 073
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu