Decembrová redukcia vlakov vyvolala u odbornej i cestujúcej verejnosti vlnu odporu. Vyžiadala si preto korekcie, ku ktorým došlo zo soboty na nedeľu. Cestujúcich z Prešova môže tešiť aspoň návrat niektorých vlakov z Lipian a skrátenie neúnosných čakacích dôb v Kysaku.
PREŠOV. Proti prijatiu nového grafikonu vlani ostro protestoval aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). Pri terajšej zmene grafikonu sa do nej zapracovala aspoň časť pripomienok.
„Pre nás je podstatné, že k rýchlikom do Bratislavy boli zavedené prípoje, aby cestujúci nečakali viac ako 20 minút,“ uviedla hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
Túto zmenu vníma pozitívne aj Jozef Róbert Šmigalla, iniciátor petície proti vlaňajšej zmene cestovného poriadku.
„Zlepšilo sa pripojenie od rýchlikov z Kysaku smerom na Prešov. Smerom na Lipany je daný jeden nový vlak, ktorý predtým chýbal. Aj smerom na Humenné pridali školský vlak,“ povedal tento železničiar, ktorý tým s výpočtom pozitívnych zmien aj skončil.
„Negatívom, ktoré v súvislosti so zmenou vzniklo, je zbytočne dlhá čakacia doba vlakov od Lipian smerom na Košice. V Prešove musia cestujúci čakať 23 minút.“
Upozornil aj na to, že po zavedení taktovej dopravy medzi Košicami a Spišskou Novou Vsou tam jazdia prázdne vlaky, pričom vlakohodiny mohli byť využité na iný smer.
Aktivista: Grafikon odrádza cestujúcich
„Môžem povedať, že celkový dojem grafikonu je taký, že si odrádzame cestujúcich,“ konštatoval Šmigalla a zdôraznil: „V budúcnosti, v roku 2014 bude treba celý grafikon úplne prekopať.“
Terajšie zmeny považuje za kozmetické a podľa jeho slov jednoznačne dali za pravdu výhradám, ktoré malo desaťtisíc signatárov petície.
„Zmeny sú nedokonalé. Treba si sadnúť, dať hlavy dokopy a pripraviť niečo iné. Prevádzka, ktorá bola po spustení grafikonu, sa ukázala ako nefungujúca.“
Tieto slová nám potvrdili aj železničiari, ktorí ale nechceli byť menovaní.
Hlavnou novinkou teda sú odchody vlakov z Kysaku, kde je čakacia doba do 20 minút. Až na jeden rýchlik, pri ktorom sa čaká je 33 minút. Zavedené boli tiež dva vlaky medzi mestami Lipany a Prešov.
Nemajú dobré skúsenosti
Nedobré skúsenosti s novým grafikonom majú aj cestujúci.
„Pravidelne cestujem na trase Lučenec - Prešov, Prešov - Lučenec a som z toho na nervy... V Košiciach nie je žiadny priamy prípoj, vlak odchádza 13 minút predtým. Mám pocit, že čo sa dalo pokaziť, to pokazili,“ uviedla príklad Mária Fejerová z Prešova.
„Vlaky nepatria do múzea, ale na koľajnice, zvlášť keď sú vybudované. Ešte stále považujem vlaky za najpohodlnejší a najbezpečnejší spôsob dopravy,“ vyjadril svoj názor Pavol Fuchs zo Starej Ľubovne, ktorý v súvislosti s novým grafikonom písal aj ministrovi dopravy.
Na trati medzi Popradom a Plavčom zaviedli dva páry vlakov. Foto: mn
Prekážalo mu, že okresné mesto Stará Ľubovňa odrezal od krajského.
„Takmer 50 rokov sa veľmi komplikovane cestovalo do Prešova alebo Košíc, pretože sa v Plavči muselo prestupovať. Tým sa časovo natiahla cesta z Ľubovne do Prešova takmer na tri hodiny. Iste uznáte, že toto dokázalo otráviť cestujúcich a tým pádom ich aj vyhnať z vlakov do iných cestovných prostriedkov. V dnešnom čase takýto skostnatený grafikon určite nemá budúcnosť. Tým, že Košice už nie sú krajským mestom pre celý východ, ale vznikol Prešovský kraj, zmenili sa podmienky aj na železnici. Nielenže Stará Ľubovňa nemá žiadne spojenie s krajom, ale priame spojenie nemajú ani okresy Kežmarok a dokonca ani Poprad,“ napísal P. Fuchs, ktorý navrhol zmeny.
Napríklad na spoj Stará Ľubovňa - Prešov, ktorý by nepresiahol čas jazdy 60 minút, s navrhovanými zástavkami Plaveč, Lipany, Sabinov a pri nezmenenej cene cestovného lístka.
Úpravy vlakov, ktoré priniesla prvá zmena cestovného poriadku platná od 3. marca 2013, nájdete tu.
Názor
Železničiari krútia hlavou
„Taký grafikon, aký je tohto roku, si nepamätám. Hotová katastrofa. Keby tak fungovala súkromná firma, už by ju zatvorili,“ povedal nám jeden z dlhoročných pracovníkov železníc.
„Doprava na Bardejov bola prakticky zlikvidovaná. Cestujúci z Lipian do Košíc musia v Prešove čakať vyše 20 minút. Odpílili vlak medzi Plavčom a Starou Ľubovňou, na ktorom chodili žiaci do školy. Teraz prešli na autobusy, už sa sotva vrátia,“ povedal pracovník železníc, ktorému prekáža, že prijatý grafikon „vyháňa ľudí z vlakov“.
Pritom by podľa jeho slov práve vlaková doprava mohla odľahčiť celkovú dopravnú situáciu na východe Slovenska.
Stáva sa aj to, že cestujúcim z Homenného príde vlak do prestupnej stanice päť minút po tom, čo odíde vlak na Bratislavu a musia čakať ďalších 50 minút. Nečuduje sa, že si ľudia volia iné spôsoby dopravy.
„Nerozumiem tomu, ako mohol byť takýto nezmyselný grafikon prijatý. Ak mám cestovať z Lipian do Košíc a v Prešove stáť 20 minút, tak sa na to vykašlem. A týka sa to ďalších spojov,“ dodal železničiar s tým, že prijaté novinky zlý grafikon nevylepšia.
frk
Na trati z Humenného do Stakčína pribudol jeden vlak
Zmeny v novom grafikone sa v regióne horného Zemplína týkajú len železničnej trate Humenné - Stakčín. Na trati Humenné - Medzilaborce budú premávať bez zmeny.
Najväčšou zmenou je pridanie nového vlaku 9428, ktorý bude zo Stakčína odchádzať v pracovných dňoch o 8.29 hod. Na trati Humenné - Stakčín bude vlak Os 9401 s odchodom z Humenného o 4.32 hod. premávať denne.
Vlak Os 9403, ktorý odchádzal z Humenného o 5.32 hod. a doteraz premával cez víkend, bude po novom premávať len v pracovné dni.
kor
Vlaky medzi Starou Ľubovňou a Plavčom opäť jazdia
Po decembrovom zrušení vlakových spojov medzi Starou Ľubovňou a Plavčom sa na trať od nedele 3. marca vlakové súpravy predsa len vrátili. Budú jazdiť s obmedzením, a to len v piatok a nedeľu podvečer. Ide o prvú zmenu platného cestovného poriadku 2012/13 v tomto roku.
STARÁ ĽUBOVŇA/PLAVEČ. Na trati medzi Popradom a Plavčom v úseku Stará Ľubovňa – Plaveč odvčera zaviedli dva páry vlakov.
Prvý vlak bude premávať každý piatok s odchodom zo Starej Ľubovne o 16.48 h a príchodom do železničného uzla Plaveč o 17.07 h podvečer. Na plavečskej stanici sa ohreje iba tri minúty a vyrazí späť, pod Ľubovnianskym hradom zastaví o 17.29 h.
Zároveň tento vlak odvezie cestujúcich aj v stredu 27. marca v rovnaké časy, pretože na Veľký piatok pripadajúci na 29. marca nepôjde.
Na trať sa postaví aj v utorok 29. októbra s tým, že na Sviatok všetkých svätých, ktorý bude v piatok 1. novembra, vlak premávať nebude.
Motorák nebude premávať ani v piatky počas obdobia letných prázdnin medzi 5. júlom a 30. augustom tohto roka. Druhý pár vlakov nasadili slovenské železnice na nedele.
Vlak jazdí aj v nedeľu
Každú nedeľu zabezpečia železničiari vlak s odchodom o 17.11 zo Starej Ľubovne a príchodom do Plavča o 17.30 h. V konečnej stanici spoj počká 20 minút a vracia sa nazad do Starej Ľubovne, kde má podľa nového cestovného poriadku príchod o 18.09 h.
Aj nedeľňajší spoj bude premávať s obmedzeniami. Tie sa týkajú nedele 31. marca a všetkých nedelí v období od 30. júna do 25. augusta vrátane, kedy vlaky premávať nebudú.
Na druhú stranu tento druhý pár pridaných vlakov na trať vyrazí aj v utorok 2. apríla v rovnakom čase určenom pre nedeľňajšie spoje. Na dva pridané spoje týždenne v tomto úseku budú nadväzovať na prestup vlaky v smere Poprad – Stará Ľubovňa.
Obnovenie vlakov medzi Starou Ľubovňou a Plavčom zdôvodnilo ministerstvo dopravy tým, že plní prísľub, ktorý dalo na pracovnom rokovaní v Starej Ľubovni ešte vlani koncom septembra. Zároveň sa tak zohľadnili aj pripomienky cestujúcich k novému grafikonu.
„Zavedením vlakov v piatok a nedeľu sa skompletizuje zachované vlakové spojenie na trati Lipany - Plaveč, ktoré uľahčí cestovanie študentov zo severnej časti Prešovského kraja do Prešova. Veríme, že o tento spoj bude dostatočný záujem cestujúcich, a tak na tejto trase na rozdiel od posledných rokov už nebudú jazdiť prázdne vlaky,“ informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
mn, sita
Autor: mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári