PREŠOV. Na stránkach aj webe Korzára sa stretol s veľkým ohlasom pokračujúci seriál o unikátnych výhľadoch z pohorí východného Slovenska.
Jeho autorom je Prešovčan Dominik Sabol (32), ktorý sa turistike a horám venuje už roky.
Systematicky chodí po slovenských horách, spoznáva nielen známe miesta, ale čoraz viac aj tie, ktoré sú mimo pozornosti bežných turistov.
Ako sám hovorí, ešte stále dokáže nájsť v dôverne známych horách domáceho šarišského regiónu miesta, ktoré ho dokážu prekvapiť a sú v podstate takmer neznáme.
Fotoaparát v batohu
Už roky nosí v batohu aj potrebnú výbavu na dokumentáciou nielen bežných pohľadov, ale aj extrémne ďalekých pozorovaní. Zrkadlovka a sada objektívov riadne zaťaží náklad.

No z niekoľko desiatok tisíc fotografií v jeho archíve sú niektoré skutočne unikátne.
Sám seba určite nepovažuje za profesionála, nemá ani takéto ambície, fotenie hôr a prírody je stále len hobby, aj keď výsledky sú pozoruhodné.
Špeciálne ho zaujalo fotografické dokumentovanie jedinečných výhľadov, ktoré sa ponúkajú z hôr.
Vo svojej zbierke má okrem iného aj najvzdialenejší preukázaný pohľad v rámci Slovenska, zo zemplínskeho Vihorlatu na nízkotatranskú Štiavnicu, čo je bezmála 180 kilometrov, či zdokumentované niektoré rumunské hory, na ktoré zo Slovenska dovidieť možno raz za rok.
Desiatky túr za jedným záberom
Za fotkou jedného výhľadu, o ktorého teoretickej možnosti sa dá presvedčiť na počítačových modeloch na internete, často musí človek urobiť desiatky návštev jedného miesta.

Dominikovi sa nikdy nezunovali, lebo jeho filozofia nespočíva vo fotke za každú cenu, ale má radosť z každej hodiny pobytu v horách, možno aj z pekného detailu, ktorý dokáže byť v každom ročnom období, za každého počasia, či časti dňa iný.
Okrem toho, že na miesto výhľadu musíte fyzicky prísť, často je jeho zachytenie aj vecou pripravenosti na podmienky.
Teda poznať a mať naštudované aktuálne počasie, svetlo v krajine, pôsobenie slnka, špecifické vrtochy počasia pre konkrétne miesto, fotografickú teóriu a v neposlednom rade – mať aj kúsok šťastia.
„Zatiaľ, čo na počasie aj miesto môže mať človek šťastie, technika je nevyhnutná. Napríklad ďalekohľad na overenie detailov, či sa skutočne pozoruje vzdialené pohorie a nielen opar. Samozrejme, zodpovedajúci fotoaparát s teleobjektívom na zaznamenanie situácie,“ hovorí.

Sabola inšpirujú aj špecializované webové stránky, ktoré sa venujú práve výhľadom z hôr. Na Slovensku je to www.naobzore.net, výborný je poľský web www.dalekieobserwacje.eu.
Len nedávno zistil, že z istého, jediného miesta na východe Slovenska, je možné pozorovať aj vzdialené východokarpatské dvojtisícovky v Rumunsku v pohorí Rodna. Čo je skutočná rarita, aj keď nižšie rumunské hory vidno z východu z viacerých miest.
Výzva je v tomto smere jasná, teraz už len trafiť počasie, viditeľnosť, svetlo a byť v správny čas na správnom mieste...
Geografia a história v praxi

Sabol vyštudoval pre človeka, ktorý rád chodí po horách a krajine všeobecne, ideálnu kombináciu. Geografiu a históriu.
A aj ich patrične využíva. Pracuje v Krajskom pamiatkovom úrade v Prešove, má na konte niekoľko zaujímavých objavov pamiatkovo hodnotných objektov a ich detailov.
Aj človeka, ktorý nadštadardne pozná región východu, dokáže prekvapiť detailmi a novými informáciami, ktoré sa týkajú či už pamiatok, alebo hôr.
Je aj tvorcom seriálov pre Korzár o hradoch na východnom Slovensku a podkladov pre ďalšiu unikátnu sériu o pamiatkach šarišského regiónu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári