Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Výbuch plynu v Prešove má osem obetí. Polícia zadržala šesť ľudí (minúta po minúte)

Rozhoduje sa, či bytovku zbúrajú.

 • Požiar v bytovke v Prešove sa podarilo v sobotu ráno uhasiť.
 • Podľa oficiálnych údajov je sedem nájdených obetí, o ôsmej vedia hasiči aj polícia, zatiaľ telo nenašli. Informácie mesta o deviatej obeti neskôr dementovali.
 • Hasiči hovoria o porušení predpisov pri oprave bytovky v roku 2017.
 • Polícia začala trestné stíhanie, zadržala šesť osôb.
 • Evakuovaných je približne 220 ľudí zo zničenej bytovky. Ďalší evakuovaní sú z okolitých domov, časť z nich sa mohla podvečer vrátiť domov.
 • V Prešove je plne funkčné krízové centrum, pomáhajú špecialisti z celého Slovenska.

Aktuálne informácie z nedele nájdete priebežne tu

Sobotňajšie monitorovanie situácie v Prešove po výbuchu plynu v bytovke vo formáte minúta po minúte sme ukončili.

Situáciu naďalej priebežne sledujeme a budeme informovať o všetkých podstatných informáciách, týkajúcich sa témy.

21.27 - Polícia v sobotu zadržala šesť mužov z firmy, ktorá mala vykonávať práce, predchádzajúce piatkovému výbuchu plynu.

V tejto súvislosti sa vyjadrila aj Východoslovenská distribučná (VSD), a. s., pre ktorú firma pracovala.

"VSD naplánovala v tejto lokalite rekonštrukciu elektroenergetického vedenia na napäťovej úrovni NN. V piatok 6. decembra realizovala zmluvná dodávateľská spoločnosť prípravné práce potrebné pre začatie stavby. Príčiny nešťastia sú momentálne v štádiu vyšetrovania a VSD, rovnako dodávateľská firma, sú maximálne nápomocné pri ich zisťovaní," informovala hovorkyňa spoločnosti VSD Andrea Danihelová.

20.26 - V nedeľu bude pokračovať práca krízového štábu. Mali by byť k dispozícii znalecké posudky statikov, na základe ktorých rozhodne, čo bude ďalej s poškodenou bytovkou. Zároveň sa predpokladá, že by sa mohli domov vrátiť ďalší evakuovaní ľudia z okolitých bytoviek, ak ich po prehliadke uznajú odborníci za bezpečné.

20.25 - Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piatok k výbuchu plynu.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík, miesto odovzdali kompetentným zástupcom mesta Prešov.

V nedeľu 8. decembra sa pokúsia za pomoci psa Horskej záchrannej služby dohľadať poslednú nezvestnú osobu.

"HaZZ bude naďalej pokračovať v činnosti a maximálnej súčinnosti na základe požiadaviek krízového štábu a policajného zboru," povedal Kovalík.

19.30 - Matričný úrad Prešov je pripravený pomôcť obyvateľom, ktorým pri výbuchu zhoreli doklady, s vybavením rodných listov.

Rodné listy bude vydávať v pondelok 9. 12., pričom uprednostní občanov postihnutých tragédiou.

V utorok 10. 12., keď bolo plánované jeho zatvorenie z technických príčin, vyjde Matričný úrad podľa možností v ústrety dotknutým občanom, a to v čo najväčšej možnej miere.

19.14 - Mesto Prešov večer po krízovom štábe predstavilo aj ďalší postup pre bytový dom číslo 7.

"Čakáme na vypracovanie odborných posudkov a situáciu vyhodnocujeme. Zároveň prebiehajú zabezpečovacie práce, a až na základe toho bude môcť mesto v súčinnosti s krízovým štábom rozhodnúť o ďalšom postupe," vysvetlil prešovský mestský hovorca Tomek.

Presný termín vypracovania posudkov od statikov zatiaľ mesto nepozná.

"Možností je viac, ale konkrétnych alternatívy budeme poznať až po tom, čo budeme mať posudky od statikov. To je pre nás relevantný a odborný podklad k tomu, aby my sme mohli konať ďalej," dodal Tomek.

19.12 - "Aktuálne informácie po krízovom štábe, ktoré môžeme zverejniť, sú takéto. Mnohí sa nás pýtajú, čo bude s bytovým domov číslo 7, kde došlo k výbuchu. Viacero ľudí na spodných poschodiach má ešte veci a pýtali sa, či si ich nejakým spôsobom môžu vyzdvihnúť. Nikto do bytovky nemá prístup, je to veľmi nebezpečné a nemôžu tam ísť ani hasiči. Akékoľvek vynášanie vecí môžeme nateraz vylúčiť," povedal hovorca mesta Tomek.

Predmety, ktoré tam ostali, sú takmer naisto znehodnotené, keďže sú zatečené vodou, ktorá zamrzla.

18.58 - V nedeľu 9. hodine mesto zvoláva všetkých obyvateľov bytových domov Mukačevská č. 5, 15, 17, 21, 23 a 25 (so začiatkom kontroly v bytovom dome č. 25 a približným časom kontroly o 11:00 hod. v bytovom dome č. 5), aby prišli k svojim domom, za účasti správcu a revíznych technikov prebehne kontrola bytov. Po jej úspešnom vykonaní bude obyvateľom týchto bytových domov umožnený návrat.

18.55 - Hovorca mesta Vladimír Tomek médiám po skončení krízového štábu povedal, že mesto stále čaká na vypracovanie odborných posudkov. Na základe nich sa rozhodne, čo bude ďalej s poškodenou bytovkou.

18.45 - Hasiči približne o hodinu odovzdaním stavby ukončia požiarne práce v zničenej bytovke na Mukačevskej ulici 7.

18.39 - Predpokladaná ôsma obeť, ktorej telo stále nenašli, má byť podľa krajského hasičského hovorcu Petra Kovalíka žena.

Hľadať by ju mali kynológovia a členovia Horskej záchrannej služby so špeciálne vycvičenými psami.

"Vizuálna kontrola bytu neukázala výsledok. Predpokladá sa, že telo je kompletne zavalené," dodal Kovalík. Podľa jeho slov hasiči každý byt fyzicky skontrolovali cez okno.

18.02 - Čaká sa na závery z večerného rokovania krízového štábu. Okrem iného by malo padnúť rozhodnutie, či a ako sa bude bytovka na Mukačevskej 7 búrať.

17.29 - Správy od vedenia mesta Prešov o tom, že obetí má byť deväť, hasiči dementovali.

Aktuálny potvrdený stav je teda sedem nájdených obetí a ôsma, o ktorej hasiči a polícia vedia, no zatiaľ ju nenašli.

17.12 - Statici sú po prehliadke poškodenej budovy naklonení názoru, že by sa celá bytovka na Mukačevskej 7 mala zbúrať.

"Horné poschodia sú vo veľmi zlom statickom stave. Pravdepodobne sa bude musieť urobiť asanácia budovy. Je to najlepšie riešenie vzhľadom k situácii. Pri polovici budovy je asanácia nutná a druhá polovica budovy je na zváženie, takže asi celá, žiaľ. Horná časť je v zlom stave, tam nie je čo zachraňovať. Technicky to nemá význam," povedal pre Korzár večer, tesne pred zasadnutím krízového štábu, technický inžinier, statik Jozef Polák.

17.00 - Podľa informácií Korzára polícia zadržala konateľov firmy aj robotníkov, ktorí robili v piatok tesne pred výbuchom na Mukačevskej ulici výkopové práce.

Polícia zaistila aj mechanizmy firmy, ktoré boli na mieste - auto Nissan Navara a malý bager.

Krajská policajná hovorkyňa pred hodinou uviedla, že zadržaných je šesť osôb a polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

16.53 - Národná diaľničná spoločnosť, ktorá stavia v Prešove tunel a dva obchvaty mesta, informuje, že stavebné spoločnosti Eurovia a Doprastav začali navážať štrkové zásoby zo stavby diaľnice na rampu k bytovke. Tú je potrebné nasypať do výšky piateho poschodia pre techniku hasičov a zasahujúcich, prípadne pre demolačný stroj.

Na mieste sú navezené tri náklady štrku, v noci už navážať nebudú. Malo by sa pokračovať ráno.

16.35 - "Mali sme stretnutie so statikmi a firmou, ktorá má začať búracie prace horných poschodí," informovala Turčanová. "Ukazuje sa, aké je dôležité dodržiavať všetky predpisy a mať potrebné povolenia, lebo človek nikdy nevie, aká udalosť ho môže postihnúť,"

O 17. hodine zasadne krízový štáb, ktorý vyhodnotí doterajšie poznatky a určí ďalší postup.

16.26 - Primátorka Prešova Andrea Turčanová na mieste tragédie povedala médiám, že oficiálne zatiaľ registrujú deväť obetí. "Niektoré telá nie sú ešte identifikované."

Odvoláva sa na informácie od Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

16.04 - Polícia na brífingu v Prešove oznámila, že krajský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Podľa informácií Korzára má byť zadržaných šesť osôb.

"V súvislosti s týmto skutkom boli zadržané osoby zodpovedné na terénne práce, ktorých príčinná súvislosť súvisí s tragickou udalosťou a je predmetom ďalšieho vyšetrovania a znaleckého skúmania," povedala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

15.55 - Mesto informuje, že evakuovaní obyvatelia Mukačevskej ulice číslo 15, 17, 19, 21, 23 a 25 sa môžu vrátiť do svojich bytov na ich zabezepčenie.

Ľudia z ostatných vchodov č. 3, 5, 9, 11, 13 si môžu prísť len po osobné veci, a to za asistencie polície.

15.36 - Základná škola na Mukačevskej ulici vyhlásila na pondelok 9. decembra riaditeľské voľno. Priestory školy potrebujú upratať, keďže ich zasiahla tlaková vlna po výbuchu a rozbila sklenené tabule.

15.32 - Mesto Prešov opakovane apeluje na občanov dotknutých výbuchom na Mukačevskej ulici, ktorí sa ešte neboli prihlásiť v ZŠ Prostějovská, aby tak urobili čo najskôr. V priestoroch školy im poskytnú ďalšie informácie.

15.22 - Mesto aktualizovalo informáciu, podľa ktorej sa môžu obyvatelia Mukačevskej ulice vrátiť do svojich bytov pre nevyhnutné veci a zabezpečenie okien a dverí. Toto povolenie platí pre všetky bytové domy, okrem bytového domu č. 9, kde je narušená statika a bytového domu č. 7, v ktorom v piatok nastal výbuch.

15.01 - Mesto Prešov informue, že obyvatelia bytových domov Mukačevská 3 a 5 sa na základe kontroly statika môžu sústreďovať už v týchto chvíľach pri zadných vchodoch do bytových domov, kde si budú môcť za asistencie polície prevziať osobné veci.

14.53 - Deti zo Základnej školy na Mierovom námestí v Handlovej finančne pomôžu ľuďom, ktorých postihol piatkový výbuch. Peniaze získali v sobotu predajom vlastnoručne vyrobených anjelov na 15. ročníku benefičného podujatia Handlovská kapustnica.

"Predávali sme anjelikov, sú to anjelici z papiera a majú sadrovú hlavičku. Prišli sme sem preto, aby sme pomohli ľuďom, ktorým v Prešove vybuchla bytovka. Najskôr sme peniaze chceli venovať seniorom alebo chorým ľuďom, keď sa však toto stalo, rozhodli sme sa, že ich dáme do Prešova," povedala žiačka ZŠ na Mierovom námestí Kristína Vicianová.

14.39 - Hasiči prehľadali všetky poschodia bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove, kde vybuchol plyn.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík, nenašli žiadne ďalšie obete.

"Podľa informácie od Policajného zboru SR a informácií, ktorými disponujeme, sa posledná nezvestná osoba nachádza na 12. poschodí, ktoré bolo najviac zasiahnuté detonáciou a následným intenzívnym požiarom. Aj napriek snahe hasiči nenašli nič," uviedol Kovalík s tým, že na spomínané poschodie majú hasiči sťažený prístup.

"Celkovo teda predpokladáme, že počet obetí na mieste nešťastia je osem, potvrdených a nájdených je sedem," povedal Kovalík.

Hasiči budú podľa jeho slov pokračovať v činnosti na základe požiadaviek krízového štábu a Policajného zboru SR.

14.22 - Mesto Prešov má už v pondelok dostať milión eur, ktorý sľúbil premiér Peter Pellegrini na pomoc po piatkovom výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici. Rozhodla o tom v sobotu vláda hlasovaním per rollam.

14.17 - Piatkový problém s plynom podľa viacerých obyvateľov Mukačevskej ulice nebol prvý. Vysvetlenie podal hovorca spoločnosti SPP - distriúcia Milan Vanga.

"Posledné hlásenie zaznamenané z predmetnej ulice bolo 21. novembra 2019. Išlo o bežný malý únik po revízii plynového zariadenia na Mukačevskej 17. Nasledujúce bolo až 6. decembra o 12,12, keď nám bol nahlásený zápach plynu na ulici v blízkosti kotolne. Preverili sme všetky hlásenia od 1. 11. do 6. 12."

14.09 - Štyria členovia Modrého anjela pokračujú v práci aj v sobotu.

Súvisiaci článok Radovan Bránik: Panelák nespĺňal predpisy, varovania boli jasné Čítajte 

O ich činnosti, o tom, čo sa stalo a čo čaká obyvateľov danej časti prešovského Sídliska III sme sa zhovárali s náčelníkom neziskovej organizácie Radoslavom Bránikom.

Modrý anjel je nezisková organizácia poskytujúca verejnoprospešné služby pri udalostiach s hromadným postihnutím obyvateľstva.

13:58 - V piatok po výbuchu uviazol v bytovke aj pán Ján, ktorý v bytovke býval 47 rokov.

"Smrad na chodbe aj vonku pred bytovkami. Zrazu to buchlo, na chvíľu som bol vedľa, lebo ma to prisypalo. S dcérou som vyšiel na chodbu, tam boli strhnuté schodiská a výťahy. Boli tam samé diery. Prišli sme k susedom vedľa nás, boli sme na balkóne a volali sme o pomoc. Kričali sme, aby išli hore lebo nad nami bola jedna pani, ktorá mala malé dieťa. Tých sa všetkých podarilo zachrániť," povedal Ján.

Hasiči ich s dcérou spolu so susedmi dostali plošinou do bezpečia. Pán Ján mal aj zranenia, ktoré mu lekári zašili.

Nešťastie sa stalo v rovnakej bytovke už v minulosti.

"Nie je to nič príjemné, ale stalo sa, čo už teraz. U nás bola dcéra doma, sused je taktiež v poriadku, ale tí hore, tí dopadli veľmi zle. My sme takú drámu prežili už pred štyridsiatimi rokmi. Tu horelo tiež a vyhoreli v tej istej bytovke tri poschodia - 10, 11 a 12," povedal obyvateľ vyhorenej bytovky Ján.

"Ak by sa dala zrekonštruovať, tak by som sa nasťahoval. Ja si myslím, že sa dá lebo ona by bolu inak už padla. Keď to zrežú dole a nadstavia, tak pokojne, prečo nie. Nasťahoval by som sa opäť, nemal by som traumu," povedal pan Ján.

13.41 - Mesto Prešov ďakuje všetkým za jedlo a šatstvo, ktoré nosia na záchytné miesta. Momentálne je dostatok materiálnej pomoci, nateraz nie je potrebné nosiť ďalšie veci. Po spísaní požiadaviek ľudí postihnutých výbuchom mesto zverejní, čo konkrétne je ešte potrebné zabezpečiť.

Ľudia stále môžu prispievať ľuďom v núdzi na oficiálny účet vytvorený mestom.

13.27 - Obyvatelia bytových domov Mukačevská 11 a 13 sa na základe kontroly statika môžu sústreďovať už v týchto chvíľach pri zadných vchodoch do bytových domov, kde si následne budú môcť za asistencie polície prevziať osobné veci.

13.26 - Situáciu v poškodenej bytovke na Mukačevskej 7 v Prešove vyhodnocujú aj statici.

Súvisiaci článok Statikov ešte do bytovky nepustili. O búraní zatiaľ nechcú hovoriť Čítajte 

Bližšie informácie o budúcnosti budovy budú vedieť vyhodnotiť až po tom, čo ich do vnútra vpustia hasiči.

"Zatiaľ nás tam nepustili. Budova sa určite nezrúti, je dostatočne zabezpečená na to, aby k tomu nedošlo. Rozoberať sa budú následne poschodia, ktoré určí statický posudok, že je ich pre bezpečnosť ostatných budov potrebné rozobrať," povedal Viliam Hrubovčák zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

13.03 - Mesto Prešov informovalo, že obyvatelia bytových domov na Mukačevskej ulici č. 15, 17, 19, 21, 23 a 25 sa pravdepodobne budú môcť v sobotu večer vrátiť do svojich bytov.

Správca bytovky v spolupráci so zástupcami distribučnej spoločnosti v najbližších hodinách začnú postupne prechádzať vchod po vchode a postupne obnovovovať dodávku elektrickej energie podľa aktuálnych meraní.

Evakuovaným obyvateľom z bytových domov na Mukačevskej ulici č. 3, 5, 9, 11 a 13 bude umožnený vstup do bytov na krátku dobu za asistencie polície, v prípade, že si potrebujú vziať osobné veci.

13.01 - Tragédia pri výbuchu bytovky sa dotkla aj výpravy hádzanárov Tatrana Prešov, ktorá je na výjazde na zápasy SEHA ligy v Novom Sade a Skopje. Sobotňajší duel s Vojvodinou sa začne minútou ticha.

Tragédia klubom zatriasla o to viac, že sa bytostne týka aj hráča Miloša Šárpatakyho, ktorý býval v zničenej bytovke. Aj s priateľkou sú v poriadku, v čase výbuchu neboli doma.

12.49 - Obyvateľov zhorenej bytovky na Mukačevskej ulici číslo 7 v Prešove, ktorí hrozivý piatkový výbuch prežili, čakalo náročné ráno.

Súvisiaci článok Ľudia zo zhorenej bytovky v Prešove: Holý život je to najdôležitejšie Čítajte 

Ich svedectvá, aj slová ľudí, ktorých evakuovali z okolitých bytoviek, sú otriasajúce.

Ostali bez všetkých vecí, ktoré mali, späť sa vrátiť nemôžu a je pravdepodobné, že sa už ani nikdy nebudú môcť vrátiť.

12.22 - Statici označili 12. poschodie zničenej bytovky za nestabilné a neodporúčajú vstup záchranárom.

Jeden tím hasičov poschodie prehľadáva vizuálne z plošiny. Druhá skupina hasičov pokračuje v prehľadávaní od ôsmeho poschodia smerom nadol.

12.19 - Na svojom facebooku sa vyjadril k okolnostiam aj Radovan Bránik, veliteľ neziskovej organizácie Modrý anjel, ktorý pomáha priamo v krízovom centre v Prešove.

"K včerajšej kritike neskorého začiatku hasenia domu v Prešove a k forme jeho vykonania: veliteľ zásahu odprezentoval na zasadnutí mestského krízového štábu negatívny revízny dokument z roku 2017, z ktorého vyplynulo, že viacero stavebných a technických riešení bolo v absolútnom rozpore s bezpečnostnými predpismi, vrátane odvetrávania a prístupnosti evakuačného schodiska a stavu prívodných šácht.

Kombinácia z toho plynúcich nepriaznivých okolností nasledujúcich po explózii znemožnila hasičom začatie hasiacich prác o viac ako dve hodiny.

Spor hasičov s vlastníkmi budovy trval viac ako dva roky a včera sa napriek prítomnosti príslušnej hasebnej techniky na mieste dve hodiny museli sústreďovať len na záchranu ľudí prostredíctvom plošín.

Riešenie požiarnej bezpečnosti budovy bolo v príkrom rozpore s predpismi a okrem priameho ohrozenia obyvateľov došlo pri záchranných prácach aj k ohrozeniu zasahujúcich a tiež obyvateľov okolitých panelákov.

Kritika taktiky a formy vykonania zásahu zo včerajška nezohľadňovala tieto - dovtedy verejne neznáme - skutočnosti."

12.03 - Ľuďom z evakuovaných vedľajších bytoviek polícia podľa možností postupne umožňuje vziať si z bytov aspoň základné potreby, naďalej sa v nich však nesmú zdržiavať.

12.01 - V odpovedi na otázku agentúry SITA krajský riaditeľ HaZZ Ján Goliaš konkretizoval, že šiestu a siedmu obeť našli na 10. a 11. poschodí bytovky.

11.47 - Hasiči budú postupne rozoberať zvyšky strechy a najvyššieho poschodia bytovky. Po výbuchu sú v dezolátnom stave a môžu byť nebezpečné pre okolie.

Aktuálne prebieha prieskum 12. podlažia statikmi, ktorí zhodnotia možnosť vykonania prieskumu na tomto najviac poškodenom podlaží.

11.24 - Mestská polícia odťahuje stále parkujúce autá v okolí poškodenej bytovky.

Piatkový výbuch zachytila kamera na blízkej reštaurácii

11.14 - Podľa evidencie mesta malo v dotknutom bytovom dome na Mukačevskej 7 bývať 96 ľudí.

11.09 - Počty obetí a nezvestných sa stále vyhodnocujú a mestská polícia robí evidenciu všetkých ľudí zo zasiahnutej lokality.

Niektorí ľudia sú vlastníkmi bytov, ale žijú inde, preto presné počty je komplikované presne vyhodnotiť.

"Chcem vyzvať všetkých, ktorí sa ešte neboli prihlásiť prostredníctvom mestskej polície, aby tak urobili dnes alebo zajtra na ZŠ Prostějovská, kde sa dávajú počty osôb dokopy. Nielen z bytovky, kde nastal výbuch, ale aj z okolitých zasiahnutých a evakuovaných bytoviek," povedal Tomek.

10.56 - Aj mesto potvrdilo, že nateraz nie je možné, aby sa obyvatelia z blízkeho okolia vrátili do svojich bytov, vzhľadom na to, že okolité bytovky sú naďalej odpojené od plynu aj elektriny a sú neobývateľné.

Je pravdepodobné, že ani v priebehu dnešného dňa sa ľudia nebudú môcť vrátiť do bytov, z ktorých boli evakuovaní. Aktuálne sa problém týka približne 220 ľudí.

10.55 - Mesto Prešov informuje, že z jeho oficiálneho účtu sa už počas tohto víkendu uvoľnia peniaze potrebné na lieky pre ľudí dotknutých tragickým výbuchom.

10.54 - Po piatkovom výbuchu plynu ošetrili zdravotníci vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana už 14 pacientov, medzi nimi aj jedného z hasičov. V sobotu informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

"Našťastie išlo prevažne o ľahké poranenia. Naďalej platí, že z týchto 14 zostávajú dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka a matka s dieťaťom na oddelení pediatrie. Všetci sú mimo ohrozenia života," uviedla Cenková.

Počas večera, noci a sobotného rána boli pacientom podľa jej slov z dotknutého bytového domu k dispozícii aj interné ambulancie.

"Zaznamenali sme 22 pacientov, väčšina z nich boli chronickí pacienti, ktorým lekári predpísali ich lieky. Zdravotný stav niektorých si vyžiadal aj ambulantné ošetrenie. Nikto z nich nebol hospitalizovaný," dodala Cenková.

10.33 - Hasičom pri zásahu v piatok bránili aj zaparkované autá.

"Hasičom bráni, tak ako v každom meste, sídliskové parkovanie áut. Neskoro sme sa dostávali ku výškovej budove," povedal Goliaš.

Súvisiaci článok Riaditeľ hasičov: Pri oprave zničenej bytovky porušili predpisy Čítajte 

10.31 - Bytovka na Mukačevskej 7 je podľa hasičov pravdepodobne odsúdená na zánik. Hasiči sa stále dostávajú do budovy iba z vonkajších priestorov.

"Statici sú tam od včera večera. Potrebujeme zhodiť minimálne jedno poschodie, ktoré ohrozuje ostatné bloky. Postupne uvidíme, ako nízko budeme musieť ísť zhodením podlaží," povedal Goliaš.

10.29 - Príčinu nešťastia rieši vyšetrovací tím a mala by súvisieť s prerábkou plynu. Uvažuje sa o prerazení potrubia a následným stúpaním plynu do horných častí bytovky, kde sa vo veľkom množstve nahromadil.

"Poviem to natvrdo, s prerobením toho celého bytového domu hasiči nesúhlasili. Nesúhlasili sme so stavebnými úpravami v roku 2017. Boli tam porušené niektoré predpisy. To mohlo spôsobiť aj pád schodiska, cez ktoré sme nemohli vnútro evakuovať," povedal Goliaš. "Bola to svojvôľa majiteľov bytového domu."

Hasiči zatiaľ nevedia, či v Prešove sú aj ďalšie prerobené bytové domy bez povolení. Bytovka na Mukačevskej 7 mala vlastnú kotolňu.

10.24 - "Momentálne hľadáme ešte posledných, už asi nebohých ľudí. Na bytovke je nasadená výšková technika z dvoch strán. Momentálne tam pracuje 13 príslušníkov. Je pripravený tím na vyhľadávanie zavalených osôb. Zatiaľ ich tam však nepustíme, lebo vstup do budovy nie je bezpečný," konkretizoval Ján Goliaš.

"Päť mŕtvych sme našli včera, šiestu obeť v sobotu ráno. Aktuálne vyslobodzujeme z trosiek telo siedmej obete, zrejme staršieho pána. Ešte o jednom človeku nič nevieme. Nemusela byť v tom byte. Dúfame, že nikto nebol ešte na návšteve," povedal Goliaš.

10.18 - Ani aktualizovaný počet obetí na sedem zrejme ešte nebude konečný, oficiálne je potvrdený jeden nezvestný človek, je možné, že ich bude viac.

10.04 - Goliaš sa dotkol aj termínov. "V najbližších dňoch, týždňoch tam civilisti nebudú môcť ísť. Ani ľudia, ktorých evakuovali z okolitých bytoviek, sa dnes ešte určite nebudú môcť vrátiť domov."

10.02 - Teraz bude podľa hasičov nevyhnutné prehľadať každý byt a vylúčiť, resp. nájsť ďalšie obete. Najprv však musí stav bytovky posúdiť statik.

10.00 - Hasiči sa podľa slov Goliaša včera sústredili na zásah, dnes dohľadávajú obete. Spresnil, že zasahovalo dohromady vyše sto profesionálnych aj dobrovoľných hasičov, ktorí evakuovali a zachránili z horiacej bytovky 39 ľudí.

9.53 - Goliaš potvrdil, že hasiči v roku 2017 nesúhlasili s úpravou domu, ktorý mal vlastnú kotolňu. "Boli porušené predpisy, nespĺňal hasičské štandardy." Postup pri oprave označil za svojvôľu.

9.51 - Prešovský krajský riaditeľ HaZZ Ján Goliaš informuje za zasahujúcich hasičov na mieste nešťastia. Podľa neho je sedem potvrdených obetí, ktoré našli, jednu ešte hľadajú v troskách.

9.48 - Pomáha aj 11-členný tím Modry anjel na čele s Radovanom Branikom.

9.41 - Mesto Prešov informuje, že odťahová služba bude v sobotu v koordinácii s mestskou políciou postupne odťahovať autá, ktoré parkujú v blízkosti bytového domu na Mukačevskej ulici č. 7.

Autá budú umiestnené na záchytné parkovisko do stráženého areálu Dopravného podniku na Solivarskej ulici.

Mesto žiada všetkých ľudí, ktorí prichádzajú s autami k okolitým bytovým domom, aby neblokovali prístupové cesty záchranným zložkám a riadili sa pokynmi polície.

9.37 - Ľuďom, ktorí prišli o domovy, príliš nepraje ani počasie. V Prešove už šiesty deň nevystúpila teplota nad bod mrazu, je inverzná oblačnosť. Aktuálne je teplota okolo -4 stupňov Celzia a je poľadovica.

9.25 - Do Prešova už prišiel aj špeciálny 220-členný tím z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

"Riešime pomoc deťom, starším ľuďom a obyvateľom, ktorí sú postihnutí touto udalosťou, vrátane komplexnej pomoci psychológov. Včera riešili ľudia bezprostredné ohrozenie, ale hlavná časť a dopad následkov bude teraz," povedal Ján Hudák z tímu.

9.19 - Pani Anna z Mukačevskej 9 s dcérou tiež patria k evakuovaným. Prišli na krízový štáb.

"Nevieme, čo bude, ale sú na tom ľudia aj horšie ako my. Medzi tými, čo zahynuli, boli aj naši známi."

9.03 - Mesto Prešov prosí ľudí dotknutých výbuchom a ich rodinných príslušníkov, prípadne majiteľov okolitých bytoviek a áut a všetkých, ktorí potrebujú aktuálne informácie, aby navštívili ZŠ Prostějovskú, kde im Mestská polícia a členovia tímu krízovej intervencie ochotne pomôžu a poradia.

8.55 - V krízovom štábe pomáhajú aj odborníci - špecialisti z Tímu posttraumatickej intervenčnej starostlivosti Ministerstva vnútra SR.

8.52 - Prešovská tragédia má dosah aj za hranicami Slovenska. V mieste krízového štábu sú televízne spoločnosti z Česka, Poľska, aj Maďarska.

8.51 - V škole na Prostějovskej ulici, kde zasadá krízovy štáb, sa schádzajú aj rodiny z bytovky, kde nastal výbuch. Ľudia stále nosia materiálnu pomoc.

8.49 - Bytovku po výbuchu by mali prehliadnuť statici, rozhodol krízový štáb.

8.39 - Na internáte SOŠT strávila noc aj pani Mária Lehocká (73), z evakuovaného vchodu na Mukačevskej 15. Býva tam 49 rokov.

“Až ma odhodilo, keď to buchlo. Poznala som mnohých ľudí z tej bytovky na sedmičke. Je to veľká tragédia. A museli na to pozerať deti,” hovorí so slzami v očiach bývalá zdravotná sestra.

Kedy sa bude môcť vrátiť domov, zatiaľ nevie.

8.34 - Mesto Prešov informuje, že hasiči v piatok našli niekoľko osobných vecí na mieste zásahu. Ak niekto z občanov stratil osobné veci počas evakuácie, môže kontaktovať Políciu SR, kde im poskytnú ďalšie informácie a nájdené veci vrátia.

8.15 - hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Peter Kovalík informoval, že v sobotu o 8. hodine sa bude konať zasadnutie krízového štábu, na ktorom bude určený ďalší postup. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania, doplnil Kovalík.

8.09 - Ako informuje mesto Prešov na svojom webe, podľa najnovších informácií na Volgogradskej ulici využilo núdzové ubytovanie 13 ľudí.

Väčšinu ľudí, ktorí museli opustiť nielen bytovku, kde nastal výbuch, ale aj okolité paneláky, prichýlili rodiny a známi.

Nápor na dočasné ubytovanie zrejme ešte len príde. Ubytovanie ľuďom z vybuchnutej bytovky ponúka vo vlastných domoch aj bytoch nezištne na sociálnych sieťach čoraz viac ľudí.

8.06 - Krízové centrá a dobrovoľnícke organizácie v Prešove ešte v piatok hlásili, že materiálnej pomoci majú v tomto momente dostatok.

Ľudia však môžu prispieť na transparentný účet mesta. Polícia varuje pred podvodnými účtami, ktoré už zaregistrovala.

7.46 - Zásah hasičov prebiehal celú noc, lokalizácia požiaru bola nahlásená veliteľom zásahu pred polnocou v piatok, v sobotu ráno pred siedmou hodinou ráno ohlásil likvidáciu požiaru. Informoval HaZZ na sociálnej sieti.

7.44 - Na oficiálnom transparentnom účte pomoci obetiam, ktorý zriadilo mesto Prešov, bolo v piatok večer vyše 50-tisíc eur. Ďalšie údaje budú známe až v pondelok.

7.32 - Potvrdených je zatiaľ päť obetí, ďalší ľudia sú nezvestní.

Ich počty budú upresňovať polícia v spolupráci s mestskou civilnou obranou, hasičmi a ďalšími orgánmi.

7.31 - V sobotu by mal prezrieť budovu po požiari statik, ak to vôbec bude možné.

7.29 - V sobotu od 8. hodiny bude zriadené Centrum sociálneho zabezpečenia v priestoroch ZŠ Prostějovská v Prešove.

Pracovníci úradu práce budú s ľuďmi spisovať žiadosti na materiálnu a hmotnú pomoc. Na mieste budú prítomní aj psychológovia.

Čo sa stalo v piatok

PREŠOV. Tretie najväčšie slovenské mesto zažilo čierny mikulášsky piatok.

Približne štvrťhodinu po poludní vybuchol v dvanásťposchodovej bytovke na Mukačevskej ulici číslo 7 na Sídlisku III v Prešove plyn a následný mohutný požiar úplne zničil vrchné štyri poschodia a strechu.

Potvrdených je päť obetí na životoch, tento počet však bude podľa reálnych predpokladov vyšší, keďže nezvestných je viacero ľudí.

Ich počet nikto oficiálne neupresnil, zrejme sú to ale tí, ktorí uviazli na vrchných poschodiach a nemali šancu na záchranu, keďže hasiči sa k nim nemali ako dostať.

Zranených bolo približne štyridsať ľudí, zväčša ľahšie.

Približne o pol desiatej večer sa podľa údajov Prezídia Hasičského a záchranného zboru podarilo požiar bytovky lokalizovať.

Teda, že sa požiar ďalej nešíril, bol pod kontrolou a ďalej prebiehala jeho likvidácia.

Zásah a hľadanie príčin

Súvisiaci článok Únik plynu a poškodené potrubie. Čo sa dialo pred výbuchom v Prešove Čítajte 

Po výbuchu sa rozbehla okamžite veľká záchranná akcia.

Hasičom však prekážali jednak trosky zo zdemolovanej bytovky, neprialo im ani počasie a vzdialenosť od bytovky, ktorú museli dodržať.

V bytovke sa zrútilo schodište a tak sa pri zásahu zvnútra dostali len po siedme poschodie, potom museli budovu opustiť a hasiť len zvonku.

Ministerka vnútra Denisa Saková na mieste potvrdila, že hasiči mali pri zásahu aj technické problémy s vysokozdvižnou plošinou a pre počasie nemohli nasadiť ani armádne vrtuľníky z prešovskej základne.

Zároveň povedala, že za danej situácie urobili hasiči a ďalšie záchranné zložky maximum.

Slovenský plynárenský priemysel - Distribúcia (SPP-D) večer potvrdil, že výbuchu plynu predchádzali dve udalosti.

V bytovom dome bolo cítiť zápach unikajúceho plynu, krátko na to dostal SPP-D hlásenie o prekopnutí plynovodu.

Firma mala podľa manažéra externej komunikácie SPP-D Milana Vangu vykonávať práce na parkovisku, ktoré ale nesúviseli s opravou plynovodu.

Či prekopnutie potrubia a zápach plynu v bytovke spolu súvisia, povie podľa Vangu až vyšetrovateľ.

Potvrdených je päť mŕtvych

Súvisiaci článok Pellegrini: Obetí výbuchu plynu v Prešove bude viac ako päť Čítajte 

Zatiaľ je potvrdená informácia o piatich obetiach, ale stále je niekoľko nezvestných ľudí.

Je zrejmé, že sa počet obetí zvýši, čo na mieste naznačil aj premiér Peter Pellegrini.

Deväť pacientov bolo ošetrených v nemocnici v Prešove a štyria sú hospitalizovaní.

„Sú to ľahké poranenia a nie sú v ohrození života. Je to jeden muž, jedna žena a jedna matka s dieťaťom,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Do sanačných prác budú zapojení aj vojaci, ktorí pomôžu rodinám aj s prevozom vecí do náhradného bývania.

Pomáhať majú aj pri odstraňovaní sutín a ďalších prácach.

Vyčlenili milión eur

Súvisiaci článok Projektantka: V Prešove muselo byť veľa nahromadeného plynu, zrejme nešlo o malý varič Čítajte 

„Na večernom krízovom štábe sa aktualizovala situácia, čo bude potrebné riešiť v nasledujúcich hodinách a dňoch. V pondelok príde na účet mesta Prešov prvý milión eur z rezervy vlády, z ktorého bude mesto môcť sanovať všetky potrebné záležitosti,“ povedal Pellegrini.

Vláda bude túto sumu navyšovať v prípade potreby aj o väčšie čiastky po komunikácii s mestom.

Peniaze budú použité na zastabilizovanie budovy, kým sa nerozhodne o jej definitívnom zbúraní alebo oprave.

Peniaze sa budú môcť využiť aj na pomoc rodinám.

Budovu ráno prehľadá statik

Súvisiaci článok Odborník: Prešovská bytovka po výbuchu spadnúť nemôže Čítajte 

„Zatiaľ nápor na pomoc nie je veľký, ale zdá sa, že je to spôsobené tým, že ľudia sú ešte v šoku. Odišli k svojim rodinám a blízkym domnievajúc sa, že sa budú môcť vrátiť do svojich bytov. Žiaľ, nebude to možné a do tej bytovky nebude môcť vstúpiť nikto ešte dlhý čas. Hasičom v sobotu bude musieť najprv dať povolenie statik na vstup do budovy, alebo budú použité len technické prostriedky a psy. Situácia s budovou je vážna,“ povedal Pellegrini.

„Pravdepodobne bude mesto Prešov stáť pred veľkou úlohou, vybudovať kompletne nové náhradné bývanie pre desiatky rodín, ktoré sa pravdepodobne už nikdy viac do vyhoretej a zdevastovanej bytovky nebudú môcť vrátiť,“ dodal premiér.

Zatiaľ sa však nevie na isto, či sa bude budova búrať.

„Ani statik sa dnes nevyjadril, či sa bude musieť bytovka zbúrať. Vyjadril sa, že bude na mieste a padne rozhodnutie, či sa bude môcť sanovať alebo sa bude musieť celá búrať,“ dodala primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Vlna solidarity

Súvisiaci článok Výbuch plynu v prešovskom paneláku zabil päť ľudí, obetí bude viac (minúta po minúte) Čítajte 

Okamžite po nešťastí sa rozbehla pomoc pre postihnutých tragédiou.

Mesto Prešov zriadilo transparentný účet, krízové centrá, zbierky potrebných vecí a potravín.

„Chcela by som sa poďakovať všetkým Prešovčanom, aj iným, ktorí ponúkajú voľné byty, ponúkli humanitárnu pomoc, jedlo a tým, ktorí prispievajú na zriadený účet mestom. Ďakujem aj ministrom a premiérovi za pomoc,“ povedala Turčanová.

„Chcela by som vyzvať všetkých ľudí, ktorí bývajú v bytoch, do ktorých sa nemôžu vrátiť, aby sa zajtra v dopoludňajších hodinách, ideálne o deviatej hodine, dostavili na Základnú školu Prostejovská, kde im budú poskytnuté ďalšie informácie,“ dodala.

Premiér vyzval poisťovne

Premiér Pellegrini vyzval poisťovne, aby zmenili byrokratický postup pri financovaní škôd.

„Aby ľudia, ktorí majú byty s porozbíjanými oknami, kde im fučí a prší do vnútra, nemuseli čakať, kým to príde niekto obhliadnuť a stačila možno aj nejaká fotografia. Pevne verím, že aj poisťovne si uvedomia kritickú situáciu, aby si mohli ľudia okamžite opravovať svoje okná na poškodených bytoch v okolí, v ktorých sa dá bývať,“ povedal Pellegrini.

Ľudia ponúkajú aj svoje nevyužívané byty na pomoc rodinám.

Príživníci na cudzom nešťastí

Premiér Peter Pellegrini sa poďakoval všetkým, ktorí chcú obetiam nešťastia pomôcť.

"Chcem všetkých upozorniť, že už aj na tomto sa chcú priživiť všetci špekulanti, ktorí vytvárajú falošné účty a prehovárajú ľudí, aby tam posielali peniaze,“ povedal premiér.

Potvrdil, že existuje len jeden bankový účet na pomoc rodinám, ktoré zriadilo mesto.

Ten sa nachádza na stránke mesta Prešov a uvedený je aj na facebookových kontách polície Slovenskej republiky.

„Prosím, ostatné účty, ktoré sa skrývajú za pomoc, môžu byť zneužité na obohatenie sa niekoho na tragédii,“ dodal Pellegrini.

O ubytovanie je záujem zatiaľ minimálny

Záujem o náhradné bývanie je zatiaľ pomerne malý, po 23. hodine registrovali v internáte na Volgogradskej ulici desať nocľažníkov.

Väčšinu ľudí po nešťastí prichýlili rodiny, alebo známi, potreba dočasného ubytovania však bude zrejme stúpať.

Pomoc ponúkol aj samosprávny kraj. „Ponúkli sme dvesto miest ubytovacích kapacít,“ tvrdí župan Milan Majerský.

Vzhľadom na to, že evakuovali aj okolité bytové domy, Majerský očakáva, že prídu aj ďalší ľudia.

Kraj chce tiež pomôcť rodinám aj sumou 50-tisíc eur, ktorú by mali v pondelok odsúhlasiť župní poslanci.

Na sociálnych sieťach ponúkajú viacerí ľudia ubytovanie pre postihnutých výbuchom aj na dlhšie obdobie zdarma, alebo za symbolickú sumu, vo vlastných bytoch a domoch.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 612
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 045
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 654
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 210
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 876
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 959
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 447
 8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 036

Blogy SME

 1. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 2. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 3. Stano Sládek: Vidieť za slová
 4. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
 5. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (7/7)
 7. Michal Baran: Najnudnejšia kampaň v dejinách nudných kampaní
 8. Anna Miľanová: Náš zárodok demokracie...
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 80 515
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 389
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 071
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 35 318
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 642
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 798
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 225
 8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 16 958
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Horskí záchranári už jednému z turistov nedokázali pomôcť.

Jeho kamarát nedokázal po tragédii sám zostúpiť.


TASR 49m
Valentín v piatok na mestskom súde.

Rozsudok zaznie na budúci týždeň.


4 h
Nechať 1,5 metra na chodníku už stačiť nebude.

Počet vyznačených parkovacích miest nebude postačovať.


2 h
Záchranári si pomáhali aj dronmi.

Pátracia akcia pokračuje už šiesty deň.


3 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 2. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 3. Stano Sládek: Vidieť za slová
 4. Peter Svoreň: Apple sa chystá na Deň D. Horúcimi novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk
 5. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (7/7)
 7. Michal Baran: Najnudnejšia kampaň v dejinách nudných kampaní
 8. Anna Miľanová: Náš zárodok demokracie...
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 80 515
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 389
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 071
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 35 318
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 642
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 798
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 225
 8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 16 958
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu